Jedynie prawda jest ciekawa


26 żołnierzy zginęło w ataku talibów

26.07.2017

Co najmniej 26 afgańskich żołnierzy zginęło we wtorek wieczorem w ataku talibów na bazę wojskową Karzali w prowincji Kandahar na południu Afganistanu - podał resort obrony tego kraju. Wojsko odpowiedziało na atak, zabijając ponad 80 bojowników talibskich.

Talibowie poinformowali o swym ataku na koncie na Twitterze, podając że zginęło w nim około 70 osób.

Pod koniec maja w jednym tygodniu doszło do dwóch ataków talibskich bojowników na bazy wojskowe afgańskiej armii w prowincji Kandahar. W ataku z 26 maja zginęło 15 afgańskich żołnierzy, a trzy dni wcześniej w podobnym ataku, również na bazę wojsk rządowych, śmierć poniosło dziesięciu żołnierzy.

Talibscy rebelianci nasilili ataki na siły afgańskie od ogłoszenia w kwietniu wiosennej ofensywy. 31 maja w zamachu bombowym przeprowadzonym w Kabulu zginęło ponad 150 osób; był to najbardziej krwawy atak terrorystyczny w afgańskiej stolicy od 2001 roku.

Talibowie dążą do obalenia władz centralnych w Kabulu i przywrócenia w kraju szariatu. Odkąd wraz z końcem 2014 roku z kraju wycofała się większość zagranicznych oddziałów wojskowych, talibowie odzyskali wiele terenów. Odrzucają propozycję negocjacji z rządem, dopóki wszystkie zagraniczne siły nie zostaną wycofane z Afganistanu.

PAP

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook