Jedynie prawda jest ciekawa


2017 rokiem decyzji ws. Polski w RB ONZ

01.01.2017

2017 rok to rok decyzji ws. niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, implementacji postanowień szczytu NATO, budowy relacji z nową amerykańską administracją - mówi PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Prezydent Andrzej Duda z pierwszą wizytą uda się do Izraela i Palestyny.

Szczerski zaznacza, że aby uzyskać status niestałego członka w RB ONZ nie wystarczą dobre relacje z "dużymi partnerami", ale należy je budować z krajami na całym świecie. 

"Będziemy aktywni jako Polska w różnych formułach w Nowym Jorku w siedzibie ONZ po to, żeby polską kandydaturę wypromować, żeby to miejsce uzyskać" - zapowiedział. 

Podkreślił, że status niestałego członka w RB ONZ byłby powrotem Polski do grona krajów, które na co dzień pracują nad głównymi problemami bezpieczeństwa światowego. Polska ubiega się o niestałe członkostwo w latach 2018-2019. Aby kandydatura danego państwa do niestałego członkostwa w RB ONZ została przyjęta, poparcie dla niej musi wyrazić dwie trzecie państw członkowskich ONZ. W RB ONZ jako niestały członek Europę Środkową reprezentuje jeden kraj. Szczerski podkreśla, że 2017 r. to także rok implementacji decyzji warszawskiego szczytu NATO "i w sensie wojskowym, i w sensie politycznym, czyli współpracy z partnerami NATO". Zapowiedział, że prezydent Andrzej Duda w przyszłym roku odwiedzi m.in. Finlandię. 

"Planujemy także wizytę w Gruzji jako w kraju partnerskim. Mamy intensywny dialog z Ukrainą. To zewnętrzni partnerzy NATO w poszukiwaniu bezpieczeństwa także tego, które nas najbardziej interesuje, czyli w polityce wschodniej" - powiedział Szczerski. 

"To także implementacja tych decyzji, które dotyczą dialogu z Rosją z pozycji wschodniej flanki, która jest flanką wzmocnioną. Ten dialog może być dużo bardziej efektywny" - zaznacza prezydencki minister. Zwrócił uwagę, że 2017 r. będzie pierwszym rokiem nowej administracji amerykańskiej. 

"To ważne zadanie, by ułożyć sobie relacje polsko-amerykańskie w nowych warunkach" - powiedział. 

"Mamy nadzieję, że chociażby przy okazji planowanego szczytu NATO, który będzie związany z otwarciem nowej siedziby NATO, będzie okazja do spotkania i rozmowy z nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych, bo jego obecność na tym szczycie jest bardzo prawdopodobna" - dodał Szczerski. 

Zapowiedział, że w sensie dyplomatycznym prezydent rozpocznie rok od wizyty w Izraelu i Palestynie, żeby podkreślić aktywność i obecność polityczną na Bliskim Wschodzie. Szczerski podkreślił, że w aktywność prezydenta w 2017 r. wpisana jest także współpraca regionalna m.in. planowany w Polsce szczyt państw Trójmorza (Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego).

Pierwszy szczyt państw Trójmorza odbył się w 2016 r. w Chorwacji.

wkt/PAP

[fot. pixabay.com]

Warto poczytać

 1. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 2. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 3. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 4. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 5. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 6. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook