Jedynie prawda jest ciekawa


100 mld euro dla banków Hiszpanii

11.06.2012

Europa rzuca koło ratunkowe hiszpańskim bankom. Ministrowie gospodarki i finansów strefy euro zgodzili się na pomoc dla nich w wysokości do 100 mld euro. Dowodzi to, że sytuacja sektora bankowego w Hiszpanii jest tak zła, iż Madryt nie ma szans samodzielnie poradzić sobie z tym problemem - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

W tym kryzysie jedynie hiszpański gigant Santander, który działa także w Polsce, radzi sobie całkiem nieźle. Klienci banków należących do niego na razie mogą spać spokojnie.

Nad realizacją planu pomocy dla Hiszpanii będzie czuwał Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Ale pomoc nie zostanie udzielona za darmo. Eurogrupa uzależnia ją od konkretnych reform w hiszpańskim sektorze finansowym. Będzie też uważnie śledziła, czy Madryt realizuje program reform i tnie wydatki, by wyeliminować nadmierny deficyt. Władze hiszpańskie liczą, że pożyczka zmniejszy morderczą presję rynków na ich kraj, który ma coraz większe problemy z rolowaniem swoich długów.

Państwa G7 są zadowolone z pomocy dla banków Hiszpanii. Uznały ją za istotny krok strefy euro ku unii fiskalnej i walutowej. Minister skarbu USA Timothy Geithner podkreślił, że decyzja wzmocni zasadniczo odporność grupy euro na kryzysy. Mimo tych oficjalnych zachwytów w istocie decyzja Eurogrupy potwierdza, że problemy hiszpańskich banków są potężne. Mają one monstrualną liczbę złych długów na skutek finansowania rozdętych inwestycji budowlanych i kredytów hipotecznych. Kryzys i gigantyczne bezrobocie powodują, że coraz więcej klientów boryka się ze spłatą kredytów. Ponadto banki hiszpańskie utopiły dziesiątki miliardów euro w obligacjach krajów zagrożonych, takich jak Grecja czy właśnie Hiszpania.

Eksperci od dawna przewidują, że jeśli ruszy lawina bankructw, to będzie jej w stanie się oprzeć najwyżej kilka największych banków, w tym Santander. Zagrożenie z tytułu hiszpańskiego kryzysu nie rodzi więc bezpośredniego ryzyka dla lokat Polaków. Co nie zmienia oczywiście faktu, że Hiszpanie będą chcieli zyskami ze swoich inwestycji w Polsce równoważyć straty, jakie poniosą u siebie i w innych zagrożonych krajach. Jednym z elementów strategii antykryzysowej hiszpańskiego giganta są właśnie inwestycje za granicą, w tym w Ameryce Łacińskiej i w Polsce.

"Gazeta Polska Codziennie"
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

 2. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

 3. Maduro-19092018 19.09.2018

  Wenezuela głoduje, Maduro zajada się stekami

  Prezydent Wenezueli Maduro zatrzymał się na obiad w tureckiej restauracji. Wywołał tym samym ogromny skandal

 4. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 19.09.2018

  Szaleństwo australijskiej feministki. Uważa współżycie z partnerem za czyn gorszy od zgwałcenia

  Pochodząca z Australii pisarka Germaine Greer znana jest ze swoich feministycznych poglądów, a przede wszystkim zaskakujących teorii dotyczących kobiet i mężczyzn w swoich publikacjach. Jednak tym razem feministka swoim najnowszym poglądem przeszła samą siebie

 5. trump01082018 18.09.2018

  Trump ujawni tajne dokumenty. To może być prawdziwy cios dla służb

  Donald Trump najwyraźniej ma dość oskarżeń o to, że do Białego Domu wprowadzili go Rosjanie. Postanowił więc zagrać ostro i rozkazał Departamentowi Sprawiedliwości i podległym mu służbom wywiadowczym ujawnić dokumenty, które legły u podstaw toczącego się w tej sprawie śledztwa

 6. plakaty-wish-antykoncepcja-18092018 18.09.2018

  Dziecko mniej wartościowe od konsoli do gier i szminek? Wstrząsające plakaty promujące antykoncepcję

  Brytyjska służba zdrowia rozpoczęła nietypową akcję promocyjną w mieście Welsell. Jej autorzy zamierzają reklamują darmowy dostęp do antykoncepcji dla młodzieży poniżej 16 roku. Zachętą ma być hasło „po co poświęcać przyjemności na opiekę nad dzieckiem”

 7. trumpduda30082018 18.09.2018

  Coraz bliżej spotkanie Andrzeja Dudy z prezydentem USA. O czym będą rozmawiać?

  Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda złożą we wtorek oficjalną wizytę w Białym Domu. Głównymi punktami wizyty będzie rozmowa w cztery oczy obu przywódców, spotkanie par prezydenckich i wspólna konferencja prasowa Dudy i Trumpa.

 8. plcie-18092018 18.09.2018

  Szaleństwo! Szwedzki uczony ma zakaz uczenia o różnicach między kobietami, a mężczyznami. Absurdalny powód

  Szwedzki profesor neurofizjologii Germund Hesslow ma nie lada problem z władzami uczelni Uniwersytetu Lund. Okazuje się, że mężczyzna nie może głosić prawd naukowych na temat różnic pomiędzy kobietami, a mężczyznami ponieważ jest to sprzeczne ze szwedzkimi wartościami

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook