Jedynie prawda jest ciekawa


Statua tureckiego prezydenta wywołała kontrowersje w Niemczech. Władze postanowiły ją usunąć

29.08.2018
erdogan29082018
Statua tureckiego prezydenta wywołała kontrowersje w Niemczech. Władze postanowiły ją usunąć

Władze miejskie Wiesbaden (Hesja) poleciły usunięcie statui tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, którą postawiono tam w ramach festiwalu artystycznego odbywającego się pod anglojęzycznym hasłem "Bad News" (złe wieści).

Powołano się na względy bezpieczeństwa.

Decyzja władz miejskich została ogłoszona na Twitterze we wtorek wieczorem. Krótko po północy straż pożarna podjechała z dźwigiem i usunęła złotą statuę czterometrowej wysokości, ustawioną w poniedziałek.

We wtorek wieczorem pod posągiem zebrali się sympatycy i przeciwnicy Erdogana. Rzecznik policji powiedział, że panowała tam "nieco agresywna" atmosfera, ale dochodziło wyłącznie do "potyczek słownych". Natomiast media informowały także o rękoczynach i o tym, że "widać było noże".

Dyrektor teatru w Wiesbaden Uwe Eric Laufenberg bronił ustawienia statui Erdogana, podkreślając, że chodziło o zainicjowanie debaty na temat tureckiego prezydenta. Powołał się przy tym na swobodę wyrazu artystycznego. Jak informuje agencja dpa, wielu mieszkańców Wiesbaden zirytowała jednak ta statua kontrowersyjnego tureckiego prezydenta.

Władze miejskie zdecydowały się usunąć posąg, ponieważ - jak poinformowano - pojawiły się oznaki, że do Wiesbaden wybierają się na demonstracje protestacyjne przeciwnicy Erdogana z całych Niemiec. Według rzecznika władz Wiesbaden Ralfa Munsera do takich demonstracji wezwały "koła kurdyjskie". Uznano, że ochrona statui wymagałaby zbyt wiele zachodu. Demontaż przebiegł sprawnie, bez żadnych
incydentów.

(PAP)

Fot: PAP/EPA/ARMANDO BABANI

Warto poczytać

 1. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 2. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 4. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 5. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook