Jedynie prawda jest ciekawa


Papież: biskup nie jest urzędnikiem, ale pasterzem

04.05.2018
Papiez04052018
Papież: biskup nie jest urzędnikiem, ale pasterzem

Papież Franciszek powiedział w piątek, że biskup nie jest urzędnikiem, ale pasterzem, strażnikiem stada. Podczas mszy w domu świętej Marty w Watykanie papież skrytykował biskupów "z walizką" albo z "z gitarą" w ręku, którzy zawsze są w podróży i zajęci.

W homilii, przytoczonej przez watykański portal informacyjny Vatican News, Franciszek mówił: "Ile razy słyszeliśmy: "ten biskup jest dobry, ale nie troszczy się zbytnio o nas, jest zawsze zaaferowany" albo "ten biskup wplątuje się w interesy" czy "ten biskup zajmuje się sprawami, które nie należą do jego posługi".

Papież następnie podał przykład "biskupa zawsze z walizką w ręku, zawsze w podróży" albo "z gitarą". - Lud Boży wie, kiedy pasterz jest pasterzem, kiedy jest blisko, gdy potrafi czuwać i poświęca życie - wyjaśnił Franciszek.

Przypomniał, że zadaniem biskupa jest "pilnować" i "czuwać". - Potrafi patrzeć, by bronić stada przed wilkami - dodał.

Papież zauważył: "Jezus wyraźnie odróżnia prawdziwego pasterza od urzędnika, tego, którego trzeba opłacać i kogo nie interesuje to, czy przyjdzie wilk i zje jedną owcę".

Dobry pasterz, jak wskazał Franciszek, to ten, który jest zaangażowany w życie stada, "broni nie tylko wszystkich owiec, ale każdej po kolei". - A jeśli któraś z nich odejdzie albo się zgubi, idzie jej szukać i przyprowadza - powiedział Franciszek. 

PAP
Fot: PAP/EPA/FABIO FRUSTACI


Warto poczytać

 1. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 2. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 3. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 4. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

 5. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 6. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

 7. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

 8. 1270syskryminacja 14.08.2018

  Tak dyskryminują fenimistki. I gdzie tu równouprawnienie?

  Osoba udająca się na urlop nie może narzekać na brak potencjalnych miejsc, w których można się zatrzymać. Tysiące hoteli, hosteli i kurortów rywalizują na wszelkie możliwe sposoby o nowych klientów

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook