Jedynie prawda jest ciekawa


Handel zwłokami to ogromny biznes. Niebezpieczny i słabo kontrolowany. Kto na tym zarabia?

13.06.2018
zwloki13062018
Handel zwłokami to ogromny biznes. Niebezpieczny i słabo kontrolowany. Kto na tym zarabia?

Po skazaniu handlarza zwłok Arthura Ratburna przed FBI stanął niecodzienny i makabryczny problem: co zrobić z skonfiskowanymi w jego magazynie zwłokami? Portal lifenews.com informuje także, że pomimo wyroku na handlarza jego sprawa może mieć drugie dno.

Handel ludzkimi zwłokami jest kontrowersyjnym procederem, ale jest też niestety konieczny. Uniwersytety medyczne czy firmy farmaceutyczne potrzebują zwłok do edukacji nowych lekarzy czy opracowywania nowych leków i tym samym ratowania życia. Jednak z powodu szacunku jakim w naszej kulturze cieszą się zmarli osoby, które się nim zajmują, powinny postępować z szczególnym taktem i wyczuciem. W USA często jest to problemem. Rynek jest tam bowiem w dużym stopniu niekontrolowany a nieliczne przepisy, które istnieją, są na tyle niejasne że łatwo je obejść. Zapotrzebowanie na zwłoki jest na tyle duże, że cały proceder przynosi ogromne zyski – a to przyciąga osoby, które nie powinny się nim nigdy zajmować.

Przykładem takiej osoby jest Arthur Rathburn, właściciel firmy International Biological Inc. Rathburn zyskał „sławę” w zeszłym roku, kiedy do magazynu jego firmy wkroczyli inspektorzy sanitarni w towarzystwie agentów FBI. Warunki w nim panujące były szokujące. Zwłoki i ich fragmenty były składowane w warunkach, które urągały jakimkolwiek zasadom bezpieczeństwa. Magazyn był tak brudny i śmierdzący, że inspektorzy musieli ubrać na siebie stroje ochronne przed wejściem. Na miejscu okazało się też, że jego pracownicy dzielili ciała na mniejsze fragmenty przy pomocy pił łańcuchowych. Sprzedaż fragmentów zwłok jest bardziej opłacalna niż sprzedaż w całości.

Szybko okazało się, że sytuacja jest poważniejsza niż się wydawało. Rathburn w żaden sposób nie badał pozyskanych zwłok. Wielu z jego „pacjentów” cierpiało za życia na ciężkie i często zakaźne choroby, w tym AIDS. Rathburnowi nie przeszkadzało, że sprzedawane przez niego zwłoki mogą stanowić zagrożenie biologiczne i nie wspominał klientom o tym, że nie były w żaden sposób badane.

Sprawa Rathburna znalazła swój finał przed sądem pod koniec maja. Handlarz został ostatecznie skazany na 9 lat więzienia. Wykpił się w zasadzie małym kosztem – prokuratorowi udało się bowiem udowodnić winę jedynie w kwestii zaniechania badań przed sprzedażą i przewożenia zwłok w niebezpieczny sposób. Oskarżony był bowiem o dziewięć przypadków oszukiwania klientów, z których każdy mógł umieścić go za kratkami na maksimum 20 lat oraz trzy przypadki kłamania inspektorom, z których każdy niósł ze sobą maksymalną karę pięciu lat więzienia.

Zakończenie sprawy przyniosło ze sobą inny problem. Skonfiskowane w jego magazynie części ciał trafiły na czas śledztwa do chłodni należących do FBI. Teraz, gdy przestały mieć wartość dowodową, należy coś z nimi zrobić. Według portalu lifenews.com odpowiedzialni za to urzędnicy nie odpowiedzieli na pytania o dalszy los zwłok, ale do sądu trafiła prośba o pozwolenie na ich skremowanie. Potem ich prochy mają być zwrócone rodzinom. Nie będzie to jednak łatwe – w magazynie Rathburna części ciał były ze sobą wymieszane i właściwe ustalenie ich tożsamości może okazać się, w najbardziej optymistycznej wersji, niezwykle kosztowne.

Nadal również nic nie wiadomo o znalezionych zwłokach dzieci. Agenci FBI odkryli bowiem w jego magazynie cztery płody w drugim trymestrze. Sąd nie podjął w ogóle tego tematu, a organizacje pro-life próbujące się czegoś o nich dowiedzieć napotykają na razie na mur milczenia.

Teoretycznie Rathburn mógł kupić te zwłoki w jakimś szpitalu i należą do dzieci, które zostały
Sprawa Rathburna ma jeden zasadniczy plus: zrobiło się o niej bardzo głośno. Dzięki temu wiele osób liczy, że proceder handlu zwłokami – a szczególnie zwłokami abortowanych dzieci – zostanie nareszcie poddany regulacji, a zmarli otrzymają szacunek na jaki zasługują.

Wiktor Młynarz

fot. za lifenews.com


Warto poczytać

 1. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 2. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 4. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 5. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 6. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 7. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 8. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook