Jedynie prawda jest ciekawa


Wyrok w sprawie korupcji w rozgrywkach tenisa stołowego

13.10.2017
tennis-corruption
Wyrok w sprawie korupcji w rozgrywkach tenisa stołowego

Sąd Okręgowy w Białymstoku musi ocenić, czy doszło do próby korupcji w sporcie.

Chodzi o rozgrywki 1. ligi tenisa stołowego. Przed sądem pierwszej instancji zapadły trzy wyroki skazujące. Prokuratura chce ich utrzymania, obrona - uniewinnienia. Wyrok - 25 października.

Jak wynika z aktu oskarżenia, chodzi o rozgrywki północnej grupy pierwszej ligi tenisa stołowego mężczyzn w sezonie 2013-2014, a dokładnie o rywalizację o baraże o awans do ekstraklasy.

Trzem osobom prokuratura z Ostrowa Wielkopolskiego zarzuciła działania korupcyjne w sporcie, które miały doprowadzić do "ustawienia", za co najmniej 10 tys. zł, wyników dwóch pojedynków w meczu zespołów z Bydgoszczy i Białegostoku. Chodziło o to, by jeden z zawodników celowo przegrał i by zespół z Bydgoszczy zdobył punkty w dwóch meczach singlowych.

Oskarżeni, to zawodnik (to on bezpośrednio miał złożyć korupcyjną propozycję) oraz dwaj działacze klubów z Białegostoku i Bydgoszczy, również członkowie Polskiego Związku Tenisa Stołowego.

Sąd pierwszej instancji całą trójkę oskarżonych skazał na kary więzienia w zawieszeniu, wobec działaczy orzekł też czasowe zakazy działalności w sporcie.

Wszyscy złożyli apelacje; chcą uniewinnienia, ewentualnie uchylenia wyroków i zwrotu sprawy do sądu pierwszej instancji. Prokuratura wnioskuje o utrzymanie wyroku.

W czwartek apelacjami zajął się Sąd Okręgowy w Białymstoku. W wystąpieniach końcowych obrońcy argumentowali, że nie ma bezpośrednich dowodów na zarzucone oskarżonym przestępstwo korupcyjne (główny dowód, to nagranie rozmowy dwóch tenisistów stołowych - PAP), a sąd - w ich ocenie - nie zamknął łańcucha poszlak i wybiórczo oceniał zebrane dowody.

"A co my mamy w tej sprawie? Nic nie mamy. Mamy jakieś rozmowy dwóch zawodników (...) i co więcej? Czy są jakiekolwiek inne, najmniejsze dowody?" - pytał obrońca jednego z oskarżonych, mec. Leszek Kudrycki. Jeden z oskarżonych działaczy dodał w ostatnim słowie, że nie może odpowiadać za to, co jakieś dwie inne osoby, w rozmowie, o nim mówią.

Pojawił się też argument, że klub z Bydgoszczy, ówczesny lider tabeli, dobrze radzący sobie w meczach u siebie, nie miał żadnych powodów, by składać jakiekolwiek propozycje pozasportowe w sytuacji, gdy w dwóch meczach wystarczało mu zdobycie jednego punktu.

Wydanie wyroku białostocki sąd odroczył do 25 października.

 

Robert Fiłończuk (PAP)

Warto poczytać

 1. duda-i-medalisci-ME-16082018 16.08.2018

  Prezydent pogratulował medalistom „Wyprowadziliście polską lekką atletykę na poziom światowy”

  Prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania z medalistami lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Berlinie podziękował im za sukcesy. Biało-czerwoni zdobyli 12 krążków, w tym siedem złotych. "Wyprowadziliście polską lekką atletykę na światowy poziom" - podkreślił

 2. sportowcy14082018 14.08.2018

  "Polska reprezentacja lekkoatletyczna bez importu". Co miał na myśli poseł Gryglas?

  Podziękowania dla polskich lekkoatletów za godne reprezentowanie naszego kraju wyrażał między innymi prezydent, premier czy minister sportu. Jednak jak widać chyba nie wszyscy potrafią godnie podziękować sportowcom za ich walkę o medale.

 3. polki13082018 13.08.2018

  "Najlepszy występ w historii całej polskiej lekkoatletyki". Polacy wracają z 12 medalami

  To były naprawdę piękne, historyczne mistrzostwa; zdobyliśmy 172 punkty, przez co jest to absolutnie najlepszy występ w historii całej polskiej lekkoatletyki - ocenił w poniedziałek minister sportu Witold Bańka. Z Berlina polscy lekkoatleci wrócą z dwunastoma medalami.

 4. iga-baumgart-12082018 12.08.2018

  „Biegnijcie se Grażyny, ja wam zaraz pokażę na co mnie stać”. Słowa polskiej biegaczki stały się absolutnym hitem internetu

  Lekkoatletyczne mistrzostwa Europy w Berlinie póki co przynoszą Polakom sporo radości. Polska przewodzi w klasyfikacji medalowej z 6 złotymi medali

 5. fatalne-wykonanie-hymnu-982018 09.08.2018

  To wykonanie polskiego hymnu przejdzie do historii. Czy ten występ przebił Edytę Górniak z Korei?

  Lekkoatletyczne mistrzostwa świata w Berlinie dają Polakom wiele okazji do radości. Nasi sportowcy świetnie sobie radzą, zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej z trzema złotymi medalami oraz dwoma srebrnymi

 6. guba09082018 09.08.2018

  Wspaniałe występy Polaków na ME w Berlinie. Tym razem złoto dla Pauliny Guby

  Paulina Guba zaskoczyła wszystkich, nawet siebie, zostając w środę mistrzynią Europy w pchnięciu kulą. Tytuł w Berlinie zapewniła sobie w ostatniej kolejce i z niedowierzania kręciła głową. Prawie 40 tys. kibiców pożegnało idola w rzucie dyskiem Roberta Hartinga.

 7. haradyk08082018 08.08.2018

  Reprezentant Polski ze złotym medalem w Berlinie. Haratyk: Ze szkoły uciekałem przez okno na boisko

  Mistrz Europy w pchnięciu kulą Michał Haratyk nie lubił chodzić do szkoły. Uciekał z niej przez okno na... boisko. Nikogo nigdy nie zaczepiał, bo jest niezwykle spokojną osobą. Jak podkreślił, przyjaciół nie ma zbyt wielu, ale za to prawdziwych.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook