Trofeum dla Anwilu

28.09.2017
anwil-koszykowka

Koszykarze Anwilu Włocławek pokonali po dogrywce we własnej hali mistrza Polski Stelmet BC Zielona Góra 92:89 (26:17, 18:29, 19:18, 16:15 d. 13:10) w meczu o Superpuchar i sięgnęli po to trofeum po raz drugi w historii.

Anwil zrewanżował się tym samym Stelmetowi za porażkę w finale Pucharu Polski rozegranym 19 lutego w Warszawie. Podopieczni trenera Igora Milicicia przegrali wówczas 57:79. Rok temu trofeum wywalczyła radomska Rosa.

Anwil Włocławek: Ivan Almeida 23, Jarosław Zyskowski 15, Ante Delas 15, Paweł Leończyk 14, Kamil Łączyński 9, Josip Sobin 6, Michał Nowakowski 5, Szymon Szewczyk 3, Jaylin Airington 2. Stelmet BC: Vladimir Dragicevic 22, Przemysław Zamojski 18, Boris Savovic 16, James Florence 13, Łukasz Koszarek 7, Filip Matczak 6, Armani Moore 5, Jarosław Mokros 2, Adam Hrycaniuk 0.

Włocławianie spotkanie z mistrzem i zdobywcą Pucharu Polski rozpoczęli od dwóch celnych rzutów z dystansu Jarosława Zyskowskiego oraz Pawła Leończyka i skutecznej akcji podkoszowej Ivana Almeidy. Gospodarze prowadzili w pierwszej kwarcie 8:0. Przewagę tę powiększyli jeszcze do końca kwarty wygrywając ją 26:17. Pierwsze dziesięć minut było pokazem umiejętności rzutowych z dystansu obu zespołów. Szczególnie widoczny był spory potencjał ofensywny nowej drużyny, którą po odpadnięciu w ćwierćfinale w ubiegłym sezonie zbudował Anwil.

W drugiej kwarcie ze zdecydowanie lepszej strony pokazali się podopieczni trenera Artura Gronka. Mistrzowie kraju postawili na silniejszą obronę, a włocławianie coraz częściej mylili się w rzutach z dystansu i półdystansu. Dodatkowo gospodarze +złapali+ szybko pięć fauli, co skrzętnie wykorzystali zielonogórzanie. Po akcji 2+1 Vladimira Dragicevica Stelmet prowadził na 2 minuty 40 sekund przed przerwą 42:37. Anwil utrzymywał się w grze dzięki skutecznym pod koszem Leończykowi oraz Zyskowskiemu. Na przerwę zawodnicy obu drużyn schodzili przy prowadzeniu gości 46:44.

Trzecia kwarta była najbardziej wyrównana. Przeciąganie liny trwało przez pełne dziesięć minut. Popis skutecznej gry nadal dawał Almeida, a po drugiej stronie parkietu odpowiadał mu Dragicevic oraz Przemysław Zamojski, który swoją "trójką" ustalił rezultat po tym fragmencie na 64:63 dla mistrzów kraju. Ostatnie dziesięć minut pokazało, że Anwil chce w tym sezonie bić się o najwyższe cele. Może w tym pomóc szeroki skład. W meczu ze Stelmetem bardzo ważne punkty zdobył Michał Nowakowski - 5 "oczek". W zespole przyjezdnych szeroki wachlarz umiejętności zaprezentował trzydziestolatek z Czarnogóry Boris Savovic - 16 pkt w całym meczu.

Po czterech kwartach na tablicy wyników był jednak nadal remis - 79:79. O tym, kto wywalczy Superpuchar 2017 zadecydowała dogrywka. W niej wyrównana walka toczyła się do ostatniej sekundy. Więcej zimnej krwi zachowali jednak zawodnicy Anwilu. Ciężar odpowiedzialności wziął na siebie rozgrywający Kamil Łączyński, który w ostatnim fragmencie rozsądnie kierował grą. Najskuteczniejszy w całym meczu był jednak Almeida - 23 pkt, który został wybrany MVP.

Tomasz Więcławski (PAP)

1. sportowcy14082018 14.08.2018

"Polska reprezentacja lekkoatletyczna bez importu". Co miał na myśli poseł Gryglas?

Podziękowania dla polskich lekkoatletów za godne reprezentowanie naszego kraju wyrażał między innymi prezydent, premier czy minister sportu. Jednak jak widać chyba nie wszyscy potrafią godnie podziękować sportowcom za ich walkę o medale.

2. polki13082018 13.08.2018

"Najlepszy występ w historii całej polskiej lekkoatletyki". Polacy wracają z 12 medalami

To były naprawdę piękne, historyczne mistrzostwa; zdobyliśmy 172 punkty, przez co jest to absolutnie najlepszy występ w historii całej polskiej lekkoatletyki - ocenił w poniedziałek minister sportu Witold Bańka. Z Berlina polscy lekkoatleci wrócą z dwunastoma medalami.

3. iga-baumgart-12082018 12.08.2018

„Biegnijcie se Grażyny, ja wam zaraz pokażę na co mnie stać”. Słowa polskiej biegaczki stały się absolutnym hitem internetu

Lekkoatletyczne mistrzostwa Europy w Berlinie póki co przynoszą Polakom sporo radości. Polska przewodzi w klasyfikacji medalowej z 6 złotymi medali

4. fatalne-wykonanie-hymnu-982018 09.08.2018

To wykonanie polskiego hymnu przejdzie do historii. Czy ten występ przebił Edytę Górniak z Korei?

Lekkoatletyczne mistrzostwa świata w Berlinie dają Polakom wiele okazji do radości. Nasi sportowcy świetnie sobie radzą, zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej z trzema złotymi medalami oraz dwoma srebrnymi

5. guba09082018 09.08.2018

Wspaniałe występy Polaków na ME w Berlinie. Tym razem złoto dla Pauliny Guby

Paulina Guba zaskoczyła wszystkich, nawet siebie, zostając w środę mistrzynią Europy w pchnięciu kulą. Tytuł w Berlinie zapewniła sobie w ostatniej kolejce i z niedowierzania kręciła głową. Prawie 40 tys. kibiców pożegnało idola w rzucie dyskiem Roberta Hartinga.

6. haradyk08082018 08.08.2018

Reprezentant Polski ze złotym medalem w Berlinie. Haratyk: Ze szkoły uciekałem przez okno na boisko

Mistrz Europy w pchnięciu kulą Michał Haratyk nie lubił chodzić do szkoły. Uciekał z niej przez okno na... boisko. Nikogo nigdy nie zaczepiał, bo jest niezwykle spokojną osobą. Jak podkreślił, przyjaciół nie ma zbyt wielu, ale za to prawdziwych.

7. lewandowski-gryzie-palec 08.08.2018

Znana przyszłość Lewandowskiego? Trener Bayernu ujawnia szczegóły rozmowy z zawodnikiem

Trener Bayernu Monachium Niko Kovac poinformował, że piłkarz tego zespołu Robert Lewandowski dostał zakaz transferu do innego klubu. "Robert wie, jakie mam o nim zdanie i czego od niego oczekuję" - powiedział chorwacki szkoleniowiec dziennikowi "Sport Bild"

8. oprawa-Legii-ludzie-ludziom-5082018 05.08.2018

„Ludzie ludziom zgotowali ten los”. Kolejna mocna oprawa Legionistów z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego

Podczas sobotniego meczu w ramach 3 kolejki Lotto Ekstraklasy kibice Legii Warszawa tradycyjnie przygotowali efektowna oprawę upamiętniającą Powstanie Warszawskie