Jedynie prawda jest ciekawa


To wykonanie polskiego hymnu przejdzie do historii. Czy ten występ przebił Edytę Górniak z Korei?

09.08.2018
fatalne-wykonanie-hymnu-982018
To wykonanie polskiego hymnu przejdzie do historii. Czy ten występ przebił Edytę Górniak z Korei?

Lekkoatletyczne mistrzostwa świata w Berlinie dają Polakom wiele okazji do radości. Nasi sportowcy świetnie sobie radzą, zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej z trzema złotymi medalami oraz dwoma srebrnymi. Wśród polskich medalistów znaleźli się kulomioci Michała Haratyk oraz Konrad Bukowiecki (odpowiednio złoty i srebrny medal), którzy nie dali swoim rywalom szans i wygrali konkurencję w pchnięciu. Zwycięstwo nie tylko dało im medale, ale także możliwość usłyszenia polskiego hymnu. Niestety obydwaj panowie musieli poczuć się zniesmaczeni jego wykonaniem.

W najnowszej historii sportu niejednokrotnie dochodziło do wpadek podczas odtwarzania hymnów państw, niezależnie od dyscypliny w której brały udział. Złe wykonanie, nieodpowiednia muzyka, niewłaściwy hymn oraz wiele podobnych wpadek miało miejsce podczas odgrywania hymnów. Również dotyczyło to Polski. Szczególnie w pamięci Polaków pozostało legendarne już wykonanie „Mazurka Dąbrowskiego” przez Edytę Górniak na piłkarskich mistrzostwach świata w Korei Południowej i Japonii.

Wydaje się jednak, że wykonanie polskiej wokalistki mogło zostać „przebite”. W negatywnym brzmieniu. Polscy kulomioci w Berlinie usłyszeli wykonanie „Mazurka Dąbrowskiego” przez niemiecką wokalistkę. A raczej profanację hymnu. Bo to co usłyszeli nasi zawodnicy z pewnością nie było hymnem RP. Zresztą sami widocznie byli zniesmaczeni tą sytuacją.

Nie tylko „Mazurek Dąbrowski” doświadczył złego wykonania. Również inne hymny narodowe spotykał podobny, a nawet gorszy los. W pamięci Amerykanów zapewne na długo zostanie zapamiętane wystąpienie Caroline Marcil, która podczas wykonywania hymnu USA przed meczem hokejowym zapomniała hymnu. U naszych zachodnich sąsiadów zdarzyło się zaśpiewanie hymnu III Rzeszy w całości podczas turnieju tenisowego. Z kolei prawdziwym hitem stało się puszczenie piosenki z Borata jako hymnu Kazachstanu.

JD/ za Youtube/ za Twitter

Warto poczytać

 1. pawlowicz17082018 17.08.2018

  Pawłowicz odgryza się Bońkowi po klęsce Legii

  W czwartek po słabych występach polskie zespoły odpadły z europejskich pucharów. Fakt ten wykorzystała posłanka Prawa i Sprawiedliwości i zakpiła polskiego footballu i prezesa PZPN.

 2. legia16082018 16.08.2018

  Kompromitacja Legii Warszawa w eliminacjach do Ligi Europejskiej. Odpadli z drużyną z Luksemburga

  Piłkarze Legii Warszawa zremisowali na wyjeździe z F91 Dudelange z Luksemburga 2:2 (1:2) w rewanżowym meczu trzeciej rundy eliminacji Ligi Europejskiej.

 3. duda-i-medalisci-ME-16082018 16.08.2018

  Prezydent pogratulował medalistom „Wyprowadziliście polską lekką atletykę na poziom światowy”

  Prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania z medalistami lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Berlinie podziękował im za sukcesy. Biało-czerwoni zdobyli 12 krążków, w tym siedem złotych. "Wyprowadziliście polską lekką atletykę na światowy poziom" - podkreślił

 4. atletico16082018 16.08.2018

  Atletico Madryt sięgnęło po Superpuchar Europy. Fatalne błędy w obronie Realu

  Piłkarze Atletico pokonali w Tallinnie inny madrycki zespół - Real 4:2 po dogrywce i po raz trzeci w historii zdobyli Superpuchar UEFA. Poprzednio triumfowali w 2010 i 2012 roku. Mecz w stolicy Estonii sędziował Szymon Marciniak.

 5. sportowcy14082018 14.08.2018

  "Polska reprezentacja lekkoatletyczna bez importu". Co miał na myśli poseł Gryglas?

  Podziękowania dla polskich lekkoatletów za godne reprezentowanie naszego kraju wyrażał między innymi prezydent, premier czy minister sportu. Jednak jak widać chyba nie wszyscy potrafią godnie podziękować sportowcom za ich walkę o medale.

 6. polki13082018 13.08.2018

  "Najlepszy występ w historii całej polskiej lekkoatletyki". Polacy wracają z 12 medalami

  To były naprawdę piękne, historyczne mistrzostwa; zdobyliśmy 172 punkty, przez co jest to absolutnie najlepszy występ w historii całej polskiej lekkoatletyki - ocenił w poniedziałek minister sportu Witold Bańka. Z Berlina polscy lekkoatleci wrócą z dwunastoma medalami.

 7. iga-baumgart-12082018 12.08.2018

  „Biegnijcie se Grażyny, ja wam zaraz pokażę na co mnie stać”. Słowa polskiej biegaczki stały się absolutnym hitem internetu

  Lekkoatletyczne mistrzostwa Europy w Berlinie póki co przynoszą Polakom sporo radości. Polska przewodzi w klasyfikacji medalowej z 6 złotymi medali

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook