Jedynie prawda jest ciekawa


"To wielka promocja hartu ducha" - prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe paraolimpijczykom

03.12.2017
1270dudapara
"To wielka promocja hartu ducha" - prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe paraolimpijczykom

Prezydent Andrzej Duda wręczył w Warszawie odznaczenia państwowe grupie paraolimpijczyków z Rio de Janeiro i ich trenerom. Doceniono wyniki zawodników i promowanie przez nich Polski oraz osiągnięcia szkoleniowców, a także ich wkład w rozwój i upowszechnianie sportu.

Duda docenił wyniki paraolimpijczyków i efekt ich sukcesów dla rozpoznawalności Polski na świecie, ale zwrócił też uwagę na dodatkowy wymiar ich osiągnięć.

"W tym wypadku sukces jest podwójny. To nie tylko wielka radość dla Polaków w kraju i poza granicami, że ich zawodnik odniósł sukces, zwyciężył, okazał się najlepszy. To wielka promocja sportu, ale z drugiej strony to wielka promocja hartu ducha. Tego, że - mimo barier, mimo wszystkich trudności, które stworzyło życie - można pokonać samego siebie, pokonać innych, pokonać właśnie te przeszkody, które się często nawarstwiają" - podkreślił. 

Jak dodał, sukcesy paraolimpijczyków i ich moc są też mobilizacją dla osób, które ze względu na swoje osobiste tragedie dopadł poważny kryzys.

"To budzi podziw, ale i buduje poczucie, że się da, że można, że człowiek potrafi. To bardzo często także odbudowuje ducha tych, którzy czasem na tym duchu podupadli czy też uważają, że przez jakieś nieszczęście, które im się przydarzyło myślą, że życie straciło sens. To pokazuje, że życie może mieć zupełnie inne oblicze i w inny sposób może być sukcesem. I kto wie, czy to właśnie ten element nie jest może ważniejszy niż samo sportowe zwycięstwo. Dlatego darzymy państwa i te sukcesy tak ogromnym szacunkiem" - zaznaczył prezydent RP.

W spotkaniu wzięli też udział m.in. małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda oraz minister sportu Witold Bańka.

W niedzielę w Pałacu Prezydenckim mistrzyni paraolimpijska indywidualnie i w drużynie Natalia Partyka odebrała Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia sportowe i promowanie Polski na arenie międzynarodowej. Rywalizującemu w kolarskim handbike'u Rafałowi Wilkowi, który zdobył złoto w jeździe indywidualnej na czas i srebro w wyścigu ze startu wspólnego, wręczono Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu, za osiągnięcia sportowe oraz za działalność na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia, zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Za osiągnięcia sportowe i promowanie Polski na arenie międzynarodowej uhonorowano także: Złotym Krzyżem Zasługi, po raz drugi, brązowego medalistę w drużynie tenisistę stołowego Patryka Chojnowskiego, Srebrnym Krzyżem Zasługi wicemistrza paraolimpijskiego w rzucie dyskiem Roberta Jachimowicza, a Brązowym Krzyżem Zasługi brązowego medalistę w pchnięciu kulą Lecha Stoltmana.

Część polskich paraolimpijczyków, którzy rywalizowali w Rio de Janeiro, została doceniona w ten sposób już w ubiegłym roku.

Za wybitne osiągnięcia w pracy szkoleniowej i trenerskiej oraz za zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu uhonorowano też: prowadzącego srebrną medalistkę w tenisie stołowym Krystynę Siemieniecką Marka Biernata, Dariusza Niemczyna - opiekuna wicemistrza paraolimpijskiego w pchnięciu kulą Bartosza Tyszkowskiego, Bogusława Szczepańskiego - pracującego ze sztangistką Marzeną Ziębą, która zdobyła w Brazylii srebro (wszyscy otrzymali Srebrne Krzyże Zasługi) oraz związanego z utytułowanymi łuczniczkami Ryszarda Bukańskiego (Brązowy Krzyż Zasługi).

W imieniu zawodników głos zabrał Wilk, który przyznał, że paraolimpijczykom towarzyszy wielka duma, gdy mogą startować z orzełkiem na piersi i wysłuchać Mazurka Dąbrowskiego. 

"Ale najważniejsze jest chyba to zwycięstwo każdego dnia nad własnymi słabościami. Jesteśmy mistrzami nie tylko paraolimpijskimi, ale i mistrzami życia" - podsumował.

On i Partyka przekazali parze prezydenckiej flagę z podpisami polskich uczestników zmagań paraolimpijskich w Rio de Janeiro. 

W uroczystości wziął też udział prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga, który zwrócił uwagę, że 3 grudnia to Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

"Chodzi nam o zachęcanie osób, które nie dołączyły jeszcze do grona paraolimpijskiego, a zmagają się z problemami związanymi z egzystencją na co dzień. Chcemy im powiedzieć, że niepełnosprawność nie oznacza niemożliwości. Rzeczywiście, generuje dodatkowe potrzeby, np. w postaci wózka inwalidzkiego, przewodnika czy protezy, ale również pokazuje, że można te wszystkie przeszkody pokonywać, a osiągając najwyższy poziom sportowy, sięgać po swoje sukcesy prywatne i dla kraju" - podkreślił. 

Biało-czerwoni w igrzyskach sportowców niepełnosprawnych w Brazylii wywalczyli 39 krążków, w tym dziewięć złotych. Zajęli 10. miejsce w tabeli medalowej.

Agnieszka Niedziałek (PAP)

fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

 

Warto poczytać

 1. samuelsson21092018 21.09.2018

  Mistrz olimpijski na celowniku Rosjan? „Rosyjski patrol śmierci jest na moim tropie”

  Mistrz olimpijski w biathlonie Szwed Sebastian Samuelsson otrzymał listy z pogróżkami, w których nieznani nadawcy informują go, że rosyjski patrol śmierci dostał na niego zlecenie i jest w drodze do wykonania wyroku.

 2. lewyronaldo20092018 20.09.2018

  Za nami pierwsza kolejka LM. Lewandowski z golem, Ronaldo z czerwoną kartką

  Robert Lewandowski zdobył bramkę, a jego Bayern Monachium pokonał w Lizbonie Benficę 2:0 w 1. kolejce piłkarskiej Ligi Mistrzów. W swoim pierwszym występie w tych rozgrywkach w barwach Juventusu Turyn czerwoną kartkę zobaczył Portugalczyk Cristiano Ronaldo.

 3. pilkareczna15092018 15.09.2018

  Polscy szczypiorniści w obronie rodzimych firm. Zakleją logo Nord Stream na swoich koszulkach

  Dwa polskie kluby startujące w Lidze Mistrzów piłki ręcznej podjęły decyzję o zaklejeniu na koszulkach loga sponsora turnieju – Nord Stream. Polscy szczypiorniści powołują się na zapisy kontraktowe podpisane z rodzimymi firmami.

 4. serena-williams-11092018 11.09.2018

  Rysownik został wrogiem lewicy. Jego karykaturę Sereny Williams uznano za rasistowską

  Mark Knight, rysownik australijskiej gazety „The Herald Sun”, naraził się lewicowym komentatorom w mediach społecznościowych. Wszystko przez jego karykaturę Sereny Williams, w której doszukano się przejawów rasizmu

 5. 1270uefapostepowanie 10.09.2018

  UEFA wszczęła postępowanie przeciwko Polsce

  Europejska Unia Piłkarska (UEFA) wszczęła postępowanie przeciwko Polsce po piątkowym meczu biało-czerwonych z Włochami w Lidze Narodów.

 6. 1270hakkinenmor 10.09.2018

  Premier o Hakkinenie: cieszę się, że takie osoby stają się naszymi ambasadorami

  Cieszę się, że takie osoby, jak Mika Hakkinen stają się naszymi ambasadorami, ambasadorami Polski i polskości - podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z utytułowanym byłym fińskim kierowcą wyścigowym, dwukrotnym mistrzem świata Formuły 1.

 7. williams10092018 10.09.2018

  Serenie Williams puściły nerwy podczas turnieju. Teraz będzie musiała zapłacić grzywnę

  Amerykański Związek Tenisowy (USTA) ukarał grzywną w wysokości 17 tysięcy dolarów Serenę Williams za jej naganne zachowanie w trakcie finałowego meczu US Open, w którym rozstawiona z numerem 17 Amerykanka uległa 2:6, 4:6 turniejowej "20" Japonce Naomi Osace.

 8. szumi09092018 09.09.2018

  Mick Schumacher idzie w ślady ojca. Prowadził od startu do mety

  Mick Schumacher umocnił się na pozycji wicelidera cyklu.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook