Jedynie prawda jest ciekawa


Oficjalny skład kadry narodowej A w skokach narciarskich już znany

19.04.2018
1270kamilispolka
Oficjalny skład kadry narodowej A w skokach narciarskich już znany

Kamil Stoch, Maciej Kot, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Stefan Hula i Jakub Wolny znaleźli się w kadrze narodowej A w skokach narciarskich na sezon 2018/19. Polski Związek Narciarski ogłosił w środę oficjalne składy reprezentacji w niektórych dyscyplinach.

Tego dnia podano nazwiska reprezentantów Polski w narciarstwie klasycznym (skoki narciarskie i kombinacja norweska), alpejskim oraz dowolnym. 


Miniony sezon był bardzo udany dla polskich skoczków, zwłaszcza dla Stocha. Niespełna 31-letni zawodnik wywalczył m.in. Puchar Świata oraz mistrzostwo olimpijskie na dużej skoczni w Pjongczangu, a z drużyną (również Kot, Kubacki i Hula) sięgnął w igrzyskach po brązowy medal. W nowym sezonie austriacki trener Stefan Horngacher będzie miał do dyspozycji tych samych zawodników. 

Nowym szkoleniowcem kadry B został natomiast Maciej Maciusiak, do tej pory pracujący z juniorami. Jego poprzednik, Czech Radek Żidek, będzie teraz w reprezentacji B trenerem technicznym. W tej kadrze znaleźli się Tomasz Pilch, Bartosz Czyż, Paweł Wąsek, Klemens Murańka, Aleksander Zniszczoł i Przemysław Kantyka. 

W składzie kadry A w kombinacji norweskiej są: Adam Cieślar, Paweł Słowiok, Szczepan Kupczak, Paweł Twardosz i Wojciech Marusarz. Jak dodano, przed Twardoszem i Marusarzem zostaną postawione zadania etapowe, które obaj powinni spełniać. W razie braku ich realizacji zawodnicy mogą zostać skreśleni ze składu kadry. 

Zarząd PZN zdecydował również, że asystentem niemieckiego trenera Danny'ego Winkelmanna zostanie znany w przeszłości skoczek Robert Mateja, którego głównym zadaniem będzie podniesienie poziomu sportowego w części skokowej kombinacji norweskiej. 

W narciarstwie alpejskim, jeżeli chodzi o seniorów, do kadry A została powołana tylko Maryna Gąsienica-Daniel. 

"Maryna Gąsienica-Daniel jest naszą najlepszą narciarką alpejską, stąd Zarząd PZN postanowił objąć ją specjalną opieką. Zawodniczka w dalszym ciągu będzie prowadzona przez trenera Marcina Orłowskiego" - poinformowano na stronie związku. 

W narciarstwie dowolnym w kadrze narodowej skicrossu jest Karolina Riemen-Żerebecka. 

"Zarząd PZN zdecydował o kontynuowaniu szkolenia sportowego Karoliny Riemen-Żerebeckiej, mimo ciężkich kontuzji, które zawodniczka odniosła w ciągu ostatniego roku. Zarząd PZN na bieżąco będzie monitorował postępy w treningu. Zawodniczką opiekują się trenerzy Przemysław Buczyński oraz Tomasz Żerebecki" - poinformowano. 

Jeżeli chodzi o biegi narciarskie, zarząd PZN postanowił powołać dwie oddzielne kadry narodowe A kobiet i mężczyzn. Poinformowano, że w biegach kobiet planuje się powołanie od sześciu do ośmiu zawodniczek pod kierunkiem trenera głównego Aleksandra Wierietielnego oraz jego asystentki Justyny Kowalczyk. Ostateczny skład osobowy w grupie zostanie podany do końca kwietnia. 

W kadrze A mężczyzn planuje się powołanie od czterech do pięciu zawodników. Do prowadzenia tej grupy zarząd PZN postanowił pozyskać trenera zagranicznego. 

"Do niektórych narodowych związków narciarskich rozesłane zostały informacje o poszukiwaniu trenera. Tymczasową opiekę nad grupą sprawuje trener Tadeusz Krężelok" - napisano na stronie związku. 

W snowboardzie, jak poinformowano, grupy zostaną poszerzone o młodszych zawodników oraz zawodniczki, a ostateczne składy zostaną podane do końca kwietnia. 

Zarząd PZN planuje powołać w snowboardzie trzy grupy szkoleniowe: Kadrę Narodową Alpejską prowadzoną przez Piotra Skowrońskiego, Kadrę Narodową Snowboardcross prowadzoną przez trenera Mariusza Kufla oraz Kadrę Narodową Slopestyle prowadzoną przez trenera Tomasza Tylkę. 

Kadry narodowe (seniorskie) w skokach i kombinacji norweskiej na nowy sezon: 


Skoki narciarskie 

Kadra A: Kamil Stoch, Maciej Kot, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Stefan Hula, Jakub Wolny. 

Kadra B: Tomasz Pilch, Bartosz Czyż, Paweł Wąsek, Klemens Murańka, Aleksander Zniszczoł, Przemysław Kantyka. Kombinacja norweska Kadra A: Adam Cieślar, Paweł Słowiok, Szczepan Kupczak, Paweł Twardosz, Wojciech Marusarz. 


(PAP)

Warto poczytać

 1. pawlowicz17082018 17.08.2018

  Pawłowicz odgryza się Bońkowi po klęsce Legii

  W czwartek po słabych występach polskie zespoły odpadły z europejskich pucharów. Fakt ten wykorzystała posłanka Prawa i Sprawiedliwości i zakpiła z polskiego footballu i prezesa PZPN.

 2. legia16082018 16.08.2018

  Kompromitacja Legii Warszawa w eliminacjach do Ligi Europejskiej. Odpadli z drużyną z Luksemburga

  Piłkarze Legii Warszawa zremisowali na wyjeździe z F91 Dudelange z Luksemburga 2:2 (1:2) w rewanżowym meczu trzeciej rundy eliminacji Ligi Europejskiej.

 3. duda-i-medalisci-ME-16082018 16.08.2018

  Prezydent pogratulował medalistom „Wyprowadziliście polską lekką atletykę na poziom światowy”

  Prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania z medalistami lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Berlinie podziękował im za sukcesy. Biało-czerwoni zdobyli 12 krążków, w tym siedem złotych. "Wyprowadziliście polską lekką atletykę na światowy poziom" - podkreślił

 4. atletico16082018 16.08.2018

  Atletico Madryt sięgnęło po Superpuchar Europy. Fatalne błędy w obronie Realu

  Piłkarze Atletico pokonali w Tallinnie inny madrycki zespół - Real 4:2 po dogrywce i po raz trzeci w historii zdobyli Superpuchar UEFA. Poprzednio triumfowali w 2010 i 2012 roku. Mecz w stolicy Estonii sędziował Szymon Marciniak.

 5. sportowcy14082018 14.08.2018

  "Polska reprezentacja lekkoatletyczna bez importu". Co miał na myśli poseł Gryglas?

  Podziękowania dla polskich lekkoatletów za godne reprezentowanie naszego kraju wyrażał między innymi prezydent, premier czy minister sportu. Jednak jak widać chyba nie wszyscy potrafią godnie podziękować sportowcom za ich walkę o medale.

 6. polki13082018 13.08.2018

  "Najlepszy występ w historii całej polskiej lekkoatletyki". Polacy wracają z 12 medalami

  To były naprawdę piękne, historyczne mistrzostwa; zdobyliśmy 172 punkty, przez co jest to absolutnie najlepszy występ w historii całej polskiej lekkoatletyki - ocenił w poniedziałek minister sportu Witold Bańka. Z Berlina polscy lekkoatleci wrócą z dwunastoma medalami.

 7. iga-baumgart-12082018 12.08.2018

  „Biegnijcie se Grażyny, ja wam zaraz pokażę na co mnie stać”. Słowa polskiej biegaczki stały się absolutnym hitem internetu

  Lekkoatletyczne mistrzostwa Europy w Berlinie póki co przynoszą Polakom sporo radości. Polska przewodzi w klasyfikacji medalowej z 6 złotymi medali

 8. fatalne-wykonanie-hymnu-982018 09.08.2018

  To wykonanie polskiego hymnu przejdzie do historii. Czy ten występ przebił Edytę Górniak z Korei?

  Lekkoatletyczne mistrzostwa świata w Berlinie dają Polakom wiele okazji do radości. Nasi sportowcy świetnie sobie radzą, zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej z trzema złotymi medalami oraz dwoma srebrnymi

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook