Jedynie prawda jest ciekawa


Krwawe oblicze Mundialu w Rosji

23.05.2018
russia-fifa-world-cup-dogs
Krwawe oblicze Mundialu w Rosji

Aktywiści i obrońcy praw zwierząt walczą o życie bezdomnych psów i kotów w Rosji.

Tradycja „zamiatania pod dywan” niewygodnej wizerunkowo rzeczywistości na czas organizowania światowych wydarzeń sportowych w Rosji sięga 1980 r., kiedy w Moskwie odbywały się igrzyska olimpijskie, zwane też „pierwszą krwawą olimpiadą”. Określenie to odnosiło się do praktyki uśmiercania bezdomnych zwierząt przed igrzyskami. Letnie Igrzyska Olimpijskie zostały zbojkotowane przez większość krajów zachodnich w związku z ówczesną sytuacją polityczną na świecie. 

Kolejną rzezią okazały się Zimowe Igrzyska Olimpijskie organizowane cztery lata temu w Soczi. Oprócz kontrowersji związanych z eliminowaniem bezpańskich psów, igrzyskom towarzyszyły żądania przeprosin oraz protest środowisk LGBT. W mediach powstała kampania walcząca z zagładą czworonogów.


 
Tegorocznym mistrzostwom w Rosji również towarzyszą procedery unicestwiania zwierząt. Bezdomne psy nie pasują do wizerunku mistrzostw, dlatego opłacani oprawcy trują psy, wykorzystując ich ufność. Spowodowana w ten sposób śmierć jest długa i bolesna. 

Trwa akcja zbierania podpisów pod petycją do Gianni Infantino, przewodniczącego FIFA, wzywającą do wzięcia odpowiedzialności za mordy na zwierzętach dokonywane przez organizatorów mistrzostw. Stowarzyszenie Otwarte Klatki wzywa do wprowadzenia do kodeksu etycznego FIFA zapisu regulującego kwestie dobrostanu zwierząt i zobowiązującego do przestrzegania przepisów zabraniających niehumanitarnego uśmiercania zwierząt przed i w trakcie trwania turnieju. Ponadto, postuluje się zachęcanie gospodarzy MŚ do inwestowania w programy sterylizacji oraz do zwiększania środków na działalność schronisk oraz fundacji opiekujących się bezdomnymi zwierzętami.   


 Petycję można podpisać na stronie www.krwawafifa.pl. Można również wesprzeć stowarzyszenie finansowo. 


mp

fot. Stock, Instagram (Otwarte Klatki), PAP

Warto poczytać

 1. samuelsson21092018 21.09.2018

  Mistrz olimpijski na celowniku Rosjan? „Rosyjski patrol śmierci jest na moim tropie”

  Mistrz olimpijski w biathlonie Szwed Sebastian Samuelsson otrzymał listy z pogróżkami, w których nieznani nadawcy informują go, że rosyjski patrol śmierci dostał na niego zlecenie i jest w drodze do wykonania wyroku.

 2. pilkareczna15092018 15.09.2018

  Polscy szczypiorniści w obronie rodzimych firm. Zakleją logo Nord Stream na swoich koszulkach

  Dwa polskie kluby startujące w Lidze Mistrzów piłki ręcznej podjęły decyzję o zaklejeniu na koszulkach loga sponsora turnieju – Nord Stream. Polscy szczypiorniści powołują się na zapisy kontraktowe podpisane z rodzimymi firmami.

 3. serena-williams-11092018 11.09.2018

  Rysownik został wrogiem lewicy. Jego karykaturę Sereny Williams uznano za rasistowską

  Mark Knight, rysownik australijskiej gazety „The Herald Sun”, naraził się lewicowym komentatorom w mediach społecznościowych. Wszystko przez jego karykaturę Sereny Williams, w której doszukano się przejawów rasizmu

 4. 1270uefapostepowanie 10.09.2018

  UEFA wszczęła postępowanie przeciwko Polsce

  Europejska Unia Piłkarska (UEFA) wszczęła postępowanie przeciwko Polsce po piątkowym meczu biało-czerwonych z Włochami w Lidze Narodów.

 5. 1270hakkinenmor 10.09.2018

  Premier o Hakkinenie: cieszę się, że takie osoby stają się naszymi ambasadorami

  Cieszę się, że takie osoby, jak Mika Hakkinen stają się naszymi ambasadorami, ambasadorami Polski i polskości - podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z utytułowanym byłym fińskim kierowcą wyścigowym, dwukrotnym mistrzem świata Formuły 1.

 6. williams10092018 10.09.2018

  Serenie Williams puściły nerwy podczas turnieju. Teraz będzie musiała zapłacić grzywnę

  Amerykański Związek Tenisowy (USTA) ukarał grzywną w wysokości 17 tysięcy dolarów Serenę Williams za jej naganne zachowanie w trakcie finałowego meczu US Open, w którym rozstawiona z numerem 17 Amerykanka uległa 2:6, 4:6 turniejowej "20" Japonce Naomi Osace.

 7. szumi09092018 09.09.2018

  Mick Schumacher idzie w ślady ojca. Prowadził od startu do mety

  Mick Schumacher umocnił się na pozycji wicelidera cyklu.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook