Jedynie prawda jest ciekawa


Żydowska Agencja Telegraficzna: „Znaczny spadek antysemickich incydentów w Polsce i na Węgrzech”

10.06.2018
Orban09042018
Żydowska Agencja Telegraficzna: „Znaczny spadek antysemickich incydentów w Polsce i na Węgrzech”

Agencja JTA (Jewish Telegraphic Agency) podkreśla w swym serwisie, że mimo rozpowszechnionych ostatnio obaw o nasilanie się antysemityzmu w Polsce i na Węgrzech, w obu tych krajach ci, którzy monitorują antysemickie incydenty, poinformowali o znacznym spadku ich liczby w 2017 roku.

Na Węgrzech ugrupowanie społeczności żydowskiej monitorujące przejawy antysemityzmu - TEV - poinformowało w tym tygodniu w dorocznym raporcie za rok 2017, że odnotowało 37 incydentów antysemickich, w porównaniu z 48 w 2016 r., co stanowi spadek o 23 proc. JTA odnotowuje, że na Węgrzech mieszka ok. 100 tys. Żydów.

W przypadku Polski, "która jest domem dla około 20 tys. Żydów", JTA powołuje się na dane zastępcy prokuratora krajowego Agaty Gałuszki-Górskiej, podając, że w zeszłym miesiącu poinformowała ona, iż w 2017 r. liczba incydentów antysemickich spadła o 30 proc. w porównaniu z rokiem 2016 - do 112 ze 160 - oraz że antysemickie przestępstwa z nienawiści stanowiły ok. 6 proc. wszystkich odnotowanych przestępstw z nienawiści.

JTA pisze też, że w Polsce i na Węgrzech są prawicowe rządy, które często ścierają się z Unią Europejską w związku z odmową zastosowania się do unijnej polityki przyjmowania imigrantów z Bliskiego Wschodu.

JTA odnotowuje, że w listopadzie ub.r. "60 tys. ludzi uczestniczyło w nacjonalistycznym marszu w Polsce", dla którego charakterystyczna była "retoryka antysemicka i antymuzułmańska". Agencja dodaje, że "niektórzy miejscowi Żydzi mówią, iż rząd toleruje ultranacjonalizm, co zwiększa ryzyko antysemickiej przemocy". JTA pisze też, że sprzeciw Izraela i ugrupowań żydowskich wobec uchwalenia w styczniu w Polsce ustawy penalizującej obwinianie narodu polskiego za zbrodnie nazistowskie podsycił doniesienia o narastaniu antysemityzmu w Polsce.

JTA pisze, że na Węgrzech rząd stoi w obliczu podobnej krytyki za swą kampanię przeciwko George'owi Sorosowi, "żydowskiemu miliarderowi, ocalałemu z Holokaustu", który finansuje liberalne zamierzenia i organizacje i "popiera osiedlenie setek tysięcy imigrantów z Bliskiego Wschodu".

JTA zwraca uwagę, że sekretarz generalny TEV, Kalman Szalai, powiedział jej, iż w zeszłym roku kampania przeciwko Sorosowi "nie doprowadziła do żadnego widocznego nasilenia się incydentów antysemickich". Szalai dodał, że generalnie Żydzi na Węgrzech nie obawiają się fizycznych ataków na ulicach, w odróżnieniu od Żydów we Francji, Belgii, Niemczech i w innych państwach Europy Zachodniej.

Agencja odnotowuje, że większość antysemickich incydentów na Węgrzech w latach 2016 i 2017 polegała na mowie nienawiści, a resztę stanowiły przypadki wandalizmu.

JTA pisze też, że Bawaria poinformowała o spadku liczby antysemickich ataków w zeszłym roku. Zanotowano ich tam 148, co stanowiło spadek o 22 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

PAP


Warto poczytać

 1. blaszczak06032018 25.09.2018

  Błaszczak ma już dosyć MON? Padły nazwiska potencjalnych następców

  Ministerstwo Obrony Narodowej w ciągu kilku najbliższych tygodni powinna czekać zmiana na stanowisku szefa resortu. Dotychczas sprawujący tę funkcję Mariusz Błaszczak, według medialnych doniesień, ma już dość „męczenia się” na tym stanowisku

 2. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 3. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

 4. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

 5. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook