Jedynie prawda jest ciekawa


Zwycięstwo patriotów i rotmistrza Pileckiego! „Dziś w Płońsku skończył się komunizm”

30.08.2017

Rotmistrz Witold Pilecki będzie nowym patronem ulicy w Płońsku. Aleksander Zawadzki, komunistyczny aparatczyk, przewodniczący Rady Państwa PRL, znika z tablic z nazwą ulicy.

Kilka dni temu informowaliśmy na łamach Stefczyk.info o walce płońskich patriotów o ulicę Rotmistrza Pileckiego. Przypomnijmy, ustawa dekomunizacyjna wymusiła na samorządowcach konieczność zmiany nazwy wszystkich tych ulic, które upamiętniały postacie, organizacje, wydarzenia i daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny. 

W liczącym ponad 20 tysięcy mieszkańców Płońsku do zmiany było sporo. Trzeba było zmienić patronów ulic: - 19-go Stycznia, 40-lecia PRL, Berlinga, Krasickiego, Wieczorków, ZWM, Warskiego, Róży Luxemburg i Zawadzkiego. Właśnie zamiast tej ostatniej zaproponowano mieszkańcom do wyboru dwie propozycje: „Filantropów” i „Rotmistrza Pileckiego”.

W głosowaniu nad zmianą nazwy ulic wzięło udział zaledwie 347 osób, a 261 głosów okazało się ważnych. W przypadku rotmistrza Pileckiego ważnych głosów było jeszcze mniej. „Ochotnik do Auschwitz” przegrał w głosowaniu z „filantropami” w stosunku 119 do 106 głosów.

Na szczęście rada miasta podjęła decyzję wbrew tym, którym nie podobał się Pilecki i zadecydowała jednogłośnie, iż nowym patronem będzie jeden z najodważniejszych ludzi w dziejach, rotmistrz Witold Pilecki.

Warto poczytać

 1. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 2. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 3. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 4. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 5. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

 6. agata-duda 21.09.2018

  Pierwsza Dama ponownie zachwyciła internautów. Zdjęcie Agaty Dudy robi prawdziwą furorę

  Na jednym z twitterowych profili kancelarii Prezydenta RP pojawiło się „nietypowe” zdjęcie Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza Dama pozuje na nim… bez wysokich obcasów. Fotografia zachwyciła internautów.

 7. tsue-27082018 20.09.2018

  Trybunału Sprawiedliwości UE: „Produkty z uboju rytualnego mogą być uznane za rolnictwo ekologiczne”

  Produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu, bez ogłuszania, może być przyznane europejskie oznakowanie "rolnictwo ekologiczne"

 8. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook