Jedynie prawda jest ciekawa


Żukowski: Mamy demokrację drugiej świeżości

02.12.2014

„To się nie zdarza w demokracjach” - mówił o różnicach między wynikami PKW, a Exit polls.

Dr Żukowski uważa, że Polacy nie zaakceptują tego, co miało miejsce po wyborach samorządowych. „Nie dopuszczam do myśli tego, że te wybory zostaną przyklepane i powszechnie zaakceptowane. Myślę, że polskie społeczeństwo ma w sobie wystarczająco wolności, demokracji i ciekawości świata, żeby się starać dotrzeć do prawdy” – mówił w Telewizji Republika politolog i socjolog z UW.

Gość TV Republika zauważył, że podczas wyborów pojawiło się wiele niepokojących elementów, które mogą wskazywać na to, że nie zostały przeprowadzone prawidłowo.

„Zaskoczył mnie sposób liczenia głosów oraz to, że, jeżeli chodzi o sejmiki, prawie co piąty głos był nieważny. Bardzo duży niepokój budzi też różnica miedzy badaniem Exit polls, a tymi zaprezentowanymi przez PKW. Ale najbardziej niepokoi mnie postawa władzy, która twierdzi, że nie wolno podważać tych wyborów” – stwierdził.

Dodał, że „wynik Exit polls dawał koalicji PO-PSL 9 sejmików, a już oficjalne wyniki zagwarantowały jej 14 województw”.

„To się nie zdarza w demokracjach” – mówił. „To demokracja drugiej świeżości” – dodał.

Zdaniem dra Żukowskiego, powinno się dokładnie zbadać poszczególne etapy procesu wyborczego. „Czuję się w obowiązku, żeby to wyjaśnić, bo to niezbędne dla naszej demokracji” – podkreślał. „ Na pewno znajdą się badacze, którzy się w to zaangażują, bo to niezwykle ciekawe poznawczo” – zapewnił.

ez
[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. jaki-vs-trzaskowski 25.09.2018

  Jaki nie będzie rozmawiał z Trzaskowskim? „To śmianie się w twarz ofiarom reprywatyzacji”

  Wiceszef komisji ds. reprywatyzacji w Warszawie Sebastian Kaleta oświadczył za pośrednictwem Twittera, iż sztab Patryka Jakiego nie będzie rozmawiał z Rafałem Trzaskowskim oraz jego ludźmi

 2. blaszczak06032018 25.09.2018

  Błaszczak ma już dosyć MON? Padły nazwiska potencjalnych następców

  Ministerstwo Obrony Narodowej w ciągu kilku najbliższych tygodni powinna czekać zmiana na stanowisku szefa resortu. Dotychczas sprawujący tę funkcję Mariusz Błaszczak, według medialnych doniesień, ma już dość „męczenia się” na tym stanowisku

 3. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 4. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 5. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 6. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

 7. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook