Jedynie prawda jest ciekawa


Źródłem bezpieczeństwa jest siła armii

25.04.2016

Prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło i minister obrony Antoni Macierewicz wystąpili na wspólnej konferencji prasowej po dorocznej odprawie kierowniczej kadry MON i sił zbrojnych.

„Bardzo się cieszę, co podkreślałem, że stawili się wszyscy, którzy pełnią dzisiaj najważniejsze funkcje polityczne w państwie. Bardzo dziękuję panu ministrowi za zorganizowanie tej odprawy i pani premier za obecność dzisiaj” – mówił Andrzej Duda.

„To ważne, bo było to spotkanie z wojskiem, które dla dobrego funkcjonowania oczekuje jednoznaczności, spójności i współdziałania tych, którzy pełnią najważniejsze funkcje w państwie” – dodał prezydent Rzeczpospolitej.

Podczas spotkania rozmawiano o najważniejszych problemach polskiego wojska.

„Mówiliśmy o wyzwaniach i oczekiwaniach jakie Polacy mają niezbywalne prawo mieć wobec polskiego wojska. Tym podstawowym oczekiwaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa i spokoju, a więc gotowość polskiego wojska na każda sytuację kryzysową” – powiedział.

„Mówiliśmy również o tych wyzwaniach politycznych , które przed nami. Chodzi o szczyt NATO i naszą gotowość jako organizatorów jak i o nasze oczekiwania wobec tego szczytu” – dodał.

Prezydent zwrócił uwagę na sprawę zbliżającego się szczytu NATO w Warszawie i kwestii, które Polska chce na nim poruszyć.

„Szczyt będzie wszechstronny, będzie mówił o tym gdzie są zagrożenia. Mamy konflikt na Ukrainie, była wojna w Gruzji, mamy różnego rodzaju prowokacyjne akty o charakterze militarnym. Państwa NATO muszą być gotowe do kolektywnej obrony, bo taki jest cel Sojuszu, bo państwa NATO muszą pokazywać swoja obecność w tych rejonach, które kolektywnej obrony potrzebują. To jest też kwestia obecności, bo nic lepiej nie odstrasza ewentualnych agresorów niż świadomość, że agresja zakończy się zdecydowaną odpowiedzią” – powiedział.

„Mówiliśmy o planach modernizacyjnych polskiej armii, o intensyfikacji prac, o udoskonaleniu systemu dowodzenia, o wzmocnieniu polskiego wojska. Mówiliśmy o powiększeniu liczebności polskiej armii” – dodał.

Duda przypomniał, że dla uczestników dzisiejszego zebrania ważna jest budowa silnego państwa.

„Co chce podkreślić bardzo mocno, chcieliśmy dzisiaj wszyscy razem pokazać polskiemu wojsku, a co za tym idzie i polskiemu społeczeństwu, że chcemy budować silne państwo, a silne państwo to silna i dobrze zorganizowana armia” – powiedział.

W spotkaniu udział wzięła też premier Beata Szydło.

„Najważniejszym priorytetem jest bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. Ambitne projekty, które postawił przed sobą pan minister Antoni Macierewicz w reorganizacji, modernizacji polskiej armii służyły temu byśmy my wszyscy Polacy mogli się czuć bezpiecznie w swoim domu, w swojej Ojczyźnie” – powiedziała szefowa rządu.

„Sentyment do polskiego munduru i szacunek jakim darzy się polskich żołnierzy, pamięć historyczna, która staramy się dzisiaj przywracać, to godność naszego państwa, to godność nas wszystkich” – dodała.

Premier polskiego rządu mówiła też o potrzebie wsparcia wojska sprzętem wyprodukowanym w Polsce.

„Musimy zdawać sobie sprawę, że przed nami wiele wyzwań. Ambitne projekty przygotowane przez pana ministra i jego resort, byśmy mogli się szczycić nowoczesną i dobrze zorganizowaną armią. Chcemy by wszyscy żołnierze mieli poczucie, że ich służba jest bezpieczna. Naszym najważniejszym zadaniem jest modernizacja polskiej armii. Chcemy by była doposażana w sprzęt, który jest wyprodukowany w Polsce, przy pomocy polskich inżynierów” – powiedziała.

Antoni Macierewicz powiedział, że nie można opierać bezpieczeństwa państwa tylko na sojuszach.

„Ta jedność myśli i działań, koncepcji i zamierzeń gwarantuje, że polska armia będzie silna i będzie częścią skutecznie działającego Sojuszu, a nie pozoru Sojuszu. Wojska NATO, wojska USA będą na wschodniej flance NATO jako siły przebywające tu trwale. Jest to w wymiarze sojuszniczym pierwszy element naszego bezpieczeństwa. Ale nikt nie może fundować swojego bezpieczeństwa tylko na sojuszach. Źródłem prawdziwego bezpieczeństwa jest siła własnej armii. Przedstawiłem podczas tej narady plan rekonstrukcji programu modernizacji. Tak by skupić go na wykonalnych, najważniejszych elementach gwarantujących w najbliższym czasie bezpieczeństwo Polski. Ten program będzie realizowany, ten program wymaga większych nakładów, które zadeklarowała pani premier” – powiedział szef MON.

Mly/wPolityce.pl

fot. [PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. facebook18092018 18.09.2018

  Przeklnął na Facebooku. Nie spodziewał się reakcji straży miejskiej

  Na początku lipca jeden z użytkowników Facebooka miał użyć wulgarnego słowa. Poznańska straż miejska wzywa teraz internautę do siebie i prosi o wyjaśnienia.

 2. schmidt-20072018 18.09.2018

  Dramat Joanny Schmidt. Według posłanki zadania z matematyki dyskryminują kobiety

  Była posłanka Nowoczesnej, a obecnie koło Społeczno-liberalni Joanna Schmidt odnalazła niemały „problem”, którym podzieliła się na Twitterze. Otóż zdaniem polityk kobiety są dyskryminowane...przez anonimowe przedstawienie w zadaniach z matematyki

 3. grunwaldzka597 18.09.2018

  Poważne zarzuty prokuratorskie dla urzędniczki prezydenta Adamowicza. Kamienica „o wartościach kulturowych” oddana za bezcen

  Zakończyło się właśnie postępowanie prowadzone przez delegaturę CBA w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej, która zdecydowała o postawieniu zarzutów niedopełnienia obowiązków dla funkcjonariusza publicznego.

 4. gazeta25062018 18.09.2018

  „Wyborcza” się ugięła. Niedawno bezpodstawnie oskarżyła posła PiS, teraz zamieściła sprostowanie

  Wojciech Czuchnowski oraz Mariusz Gierszewski z Radia Zet kilka tygodni temu na łamach „Gazety Wyborczej” rozpisywali się o zjawisku nazywanym przez nich „układem radomskim” polityków PiS-u. Po interwencji jednego z nich na stronach „GW” pojawiło się sprostowanie

 5. firma17092018 17.09.2018

  93% firm w Polsce chce zatrudniać cudzoziemców. Przedsiębiorcy apelują o ułatwienie procedur

  93 proc. pracodawców jest zainteresowanych zatrudnianiem cudzoziemców na okres powyżej 9 miesięcy, ale 83 proc. zwraca uwagę na skomplikowane procedury ich zatrudniania - wynika z badań ankietowych przeprowadzonych przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM).

 6. korwin17082018 17.09.2018

  Precedensowy wyrok w sprawie pedofilii w Kościele. Kontrowersyjny komentarz JKM

  Milion złoty odszkodowania oraz dożywotnia renta – taką karę orzekł poznański sąd w sprawie kobiety, która ponad dekadę temu została ofiarą molestowania ze strony księdza Romana B.

 7. komisjawer17092018 17.09.2018

  „Nieruchomości wydane na 150-letnie duchy”. Komisja Weryfikacyjna uchyla kolejne decyzje ws. reprywatyzacji

  Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję o zwrocie warszawskiej nieruchomości przy ul. Skolimowskiej 3 i uznała za nieważne - jako wydane z rażącym naruszeniem prawa - decyzje w sprawie ul. Smolnej 32. Zawiadomienia o nieprawidłowościach w tych sprawach trafią do prokuratury.

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook