Jedynie prawda jest ciekawa


ZP chce odwołania Kropiwnickiego

16.04.2015

Czy Robert Kropiwnicki z PO, szef sejmowej komisji odpowiedzialności konstytucyjnej pożegna się ze stanowiskiem? Chce tego Klub Zjednoczonej Prawicy złożył. Według ZP, Kropiwnicki łamie prawo.

- Absurdalne zarzuty - komentuje Kropiwnicki.

Komisja odpowiedzialności konstytucyjnej zajmuje się wnioskami o postawienie przed Trybunałem Stanu byłego premiera Jarosława Kaczyńskiego i byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Arkadiusz Mularczyk (Zjednoczona Prawica), który jest wiceszefem komisji odpowiedzialności konstytucyjnej, powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie, że Kropiwnicki nie zgodził się na przesłuchanie pięciu świadków obrony, o które wnioskował m.in. pełnomocnik Zbigniewa Ziobry.

- Takie zachowanie Kropiwnickiego narusza zasady prawa do obrony, rzetelnego procesu, przeczy wszelkim standardom prawa karnego i ustawy o Trybunale Stanu - podkreślił.

Jak relacjonował Mularczyk, Kropiwnicki uznał, że materiał dowodowy w sprawie wniosku dotyczącego Ziobry został wyczerpany, ponieważ - jego zdaniem - chce on zakończyć prace komisji przed zakończeniem kampanii prezydenckiej.

- Można uznać, że przyspieszenie prac komisji wiąże się z kampanią prezydencką. PO chce postawić przed Trybunałem Stanu Zbigniewa Ziobrę, ta sprawa ma charakter zemsty politycznej - ocenił poseł ZP.bnJego zdaniem, Kropiwnicki podzielił świadków, na świadków oskarżenia - którzy zeznawali bez problemu, nawet dwukrotnie i na świadków obrony, którym nie pozwolił stanąć przed komisją.

 Mularczyk poinformował, że w związku z zachowaniem Kropiwnickiego, klub Zjednoczonej Prawicy złożył wniosek o odwołanie Kropiwnickiego z funkcji szefa sejmowej komisji odpowiedzialności, a także wniosek do komisji etyki. Jak ocenił, tą kwestią powinien też się zająć marszałek Sejmu i prezydium Sejmu.

Kropiwnicki ocenił w rozmowie z PAP, że zarzuty Zjednoczonej Prawicy są "absurdalne". Przypomniał, że prace komisji trwają dwa lata, a dopiero na ostatnim posiedzeniu komisji wpłynął wniosek o przesłuchanie pięciu kolejnych osób.

- Trudno oprzeć się wrażeniu, że miało to służyć tylko i wyłącznie przedłużeniu postępowania - przekonywał poseł PO.

Przypomniał, że odrzucenie wniosków o przesłuchanie pięciu kolejnych osób - współpracowników b. ministra sprawiedliwości - było spowodowane tym, że ich zeznania z posiedzeń tzw. naciskowej komisji śledczej (obradującej w latach 2008-11) zostały wcześniej włączone do materiału dowodowego.

- Pracujemy w komisji dwa lata, komisja powinna zakończyć pracę w tej kadencji, to jest dla nas najważniejsze - powiedział Kropiwnicki.

Po ostatnim posiedzeniu komisji w środę, 8 kwietnia Kropiwnicki informował, że komisja zakończyła postępowanie dowodowe, czyli przesłuchiwanie świadków i dopuszczenie dowodów w sprawie szefa Solidarnej Polski, a na kolejnym posiedzeniu "będą zeznawać strony i komisja będzie podejmowała decyzję".

- Postępowanie zbliża się do końca. W ciągu miesiąca powinniśmy (je) dokończyć - mówił wówczas.

Wnioski o postawienie Ziobry i Kaczyńskiego przed Trybunałem Stanu złożyła w 2012 roku Platforma. B. premierowi i b. ministrowi sprawiedliwości zarzuca się naruszenie konstytucji, ustawy o Radzie Ministrów oraz ustawy o działach administracji rządowej. W uzasadnieniach wniosków jest też mowa o działaniach nakierowanych na "walkę z układem"; PO powołuje się m.in. na materiały dowodowe dwóch komisji śledczych: ds. śmierci Barbary Blidy oraz ds. nacisków.

Zarówno Ziobro, jak i Kaczyński stwierdzali wielokrotnie, że nie widzą żadnych podstaw do postawienia ich przed TS.

PAP

[FOTO: wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 2. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 3. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 4. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

 5. kurski-vs-lis-20082018 20.08.2018

  Kurski wytacza proces Newsweekowi. „TVP pozywa tą szczujnię i damskiego boksera Tomasz Lisa”

  Prezes TVP Jacek Kurski idzie na wojnę z Tomaszem Lisem. Telewizja Polska pozywa „Newsweek” za podawania fałszywych informacji na temat stacji

 6. piotrn20082018 20.08.2018

  Piotr N. usłyszał kolejne zarzuty. Jechał samochodem bez przeglądu, ubezpieczenia i prawa jazdy

  - Policja z Konstancina-Jeziorny skierowała do sądu wniosek o ukaranie Piotra N. za trzy wykroczenia.

 7. siemoniak-rabiej-i-duda-20082018 20.08.2018

  Kolejny fake news? Pracownik kancelarii prezydenta prostuje manipulacje opozycjonistów

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wspólnie z małżonką odbywają służbową wizytę w Australii oraz Nowej Zelandii. Celem podróży była m.in. rozmowa z premierem Australii Malcolmem Turnbullem na temat poszerzenia współpracy wojskowej pomiędzy krajami

 8. 1270adamowiczgdans 20.08.2018

  Adamowicz tłumaczy swoją decyzję dotyczącą obchodów na Westerplatte „Została źle przekazana ministrowi Błaszczakowi”

  Będzie wojsko, wojsko zawsze miało być - powiedział w poniedziałek w "Radiu Gdańsk" prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odnosząc się do programu uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook