Jedynie prawda jest ciekawa


Znamy już datę expose Morawieckiego

10.12.2017
Morawiecki081220171
Znamy już datę expose Morawieckiego

To będzie rząd wskazany przez liderów Zjednoczonej Prawicy i premiera Mateusza Morawieckiego - przekonuje Jarosław Sellin.

We wtorek zostanie wygłoszone przez Mateusza Morawieckiego expose i wówczas odbędzie się też głosowanie nad wotum zaufania dla nowego rządu - powiedział w niedzielę w Radiu Zet wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Prezydent Andrzej Duda przyjął w piątek dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego. Wiceminister kultury pytany o możliwe zmiany w rządzie zaznaczył, że na razie został jedynie desygnowany na premiera Mateusz Morawiecki.

- Będzie we wtorek wygłoszone expose i będzie głosowanie nad wotum zaufania dla nowego rządu - powiedział Sellin.

- Wszystko wskazuje na to, że decyzja nowego premiera Mateusza Morawieckiego będzie taka, że na razie istotnych zmian w składzie ekipy rządowej, na stanowiskach ministrów konstytucyjnych, nie będzie - ocenił.

Jak dodał Sellin, to Morawiecki z nowej pozycji będzie mógł ocenić prace poszczególnych ministerstw.

Pytany, na ile będzie to rząd autorski, a na ile będzie na jego kształt wpływał prezes PiS Jarosław Kaczyński, wiceszef resortu kultury i dziedzictwa narodowego odpowiedział, że "to będzie rząd wskazany przez liderów Zjednoczonej Prawicy i premiera Mateusza Morawieckiego".

- To jest zupełnie naturalne, że premier przecież funkcjonuje w otoczeniu politycznym i z tym otoczeniem politycznym takie najważniejsze decyzje podejmuje - podkreślił Sellin.

Dopytywany, czy obecny szef MSZ Witold Waszczykowski pozostanie w rządzie Morawieckiego na stanowisku, Sellin podkreślił, że nie chce wchodzić w spekulacje personalne. - Czekam cierpliwie na decyzje kierownictwa mojego środowiska politycznego i nowego premiera w tej sprawie - i one będą podejmowane stopniowo - dodał.

Według Sellina zmiana na stanowisku premiera nie wywołuje negatywnych skutków społecznych, bo Zjednoczona Prawica "wytworzyła taką kulturę polityczną", zgodnie z którą obóz rządzący to "drużyna".

Pytany, jak Morawiecki zamierza "naprawić relacje z UE" stwierdził, że zarówno w NATO, jak i UE trzeba mieć jak najlepsze relacje, a nowy premier będzie je budował podczas m.in. unijnych szczytów oraz spotkań nieoficjalnych.

- Trzeba też pokazywać kondycję polskiej gospodarki, bo tu akurat pan premier Morawiecki ma bardzo dobre osiągnięcia - powiedział wiceszef MKiDN.

- Na pewno będziemy musieli zadbać o to, żeby w nowej perspektywie budżetowej ambitna polityka spójności i dopłat rolnych została zachowana, bo to jest w interesie narodowym - dodał.

Sellin był też pytany, czy prezes PiS Jarosław Kaczyński będzie "jeździł po Polsce i tłumaczył", dlaczego Morawiecki zastąpił Beatę Szydło na stanowisku premiera.

- Od czasu do czasu Jarosław Kaczyński takie wyprawy w Polskę robi, niewykluczone, że w roku 2018, zwłaszcza z powodu tego, że to pierwszy z dwóch lat cyklu wyborczego, jako lider środowiska politycznego będzie to robił - podkreślił.

Beata Szydło na czele rządu stała od zaprzysiężenia przez prezydenta Andrzeja Dudę 16 listopada 2015 roku. 7 grudnia br. Szydło na ręce Komitetu Politycznego PiS złożyła rezygnację z pełnionej przez siebie funkcji; rezygnacja została przyjęta. Prezydent przyjął w piątek dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego.

PAP
Fot: PAP

Warto poczytać

 1. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

 2. katiehopkins20092018 20.09.2018

  Brytyjska dziennikarka w mocnych słowach o Polsce! Jej opinia o naszym kraju może zaskoczyć wiele osób

  Kate Hopkins to budząca ogromne kontrowersje brytyjska publicystka, którą do Polski zaprosił poseł Dominik Tarczyński.

 3. frasyniuk20092018 20.09.2018

  Frasyniuk apeluje, aby donosić na Polskę? „Niech nas skarżą!”

  Kontrowersyjne słowa zmieścił na swoim Twitterze Władysław Frasyniuk. „Dla naszego dobra, w obronie Konstytucji, niech nas skarżą” - przekonuje.

 4. morawiecki-gersdorf-19092018 19.09.2018

  Morawiecki spotkał się z Gersdorf. Czego dotyczyła rozmowa premiera z sędzią?

  Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z byłą pierwszą prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdorf. Rozmowy dotyczyły reform polskiego sądownictwa

 5. morawiecki19062018 19.09.2018

  Warszawski sąd oddalił pozew przeciwko premierowi. "Sprawa nie podlegała rozpoznaniu w tym trybie"

  Pozew w trybie wyborczym, który Platforma Obywatelska złożyła we wtorek przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, został oddalony przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok nie jest prawomocny

 6. ZiemkiewiczUK 19.09.2018

  Ostra wypowiedź Ziemkiewicza o Platformie. Publicysta tym razem przesadził?

  Prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz kolejny raz rozgrzał dyskusje na polskim Twitterze. Wszystko za sprawą jego komentarza odnoszącego się do najnowszego sondażu Kantar Public, w którym nie szczędził słów krytyki pod adresem Platformy Obywatelskiej

 7. trzaskowski17082018 19.09.2018

  Trzaskowski dzieli Warszawiaków? Zabawna wpadka kandydata PO

  Rafał Trzaskowski na antenie Polsat News odniósł się do prowadzonej przez niego kampanii wyborczej. Jak sam przyznał, zabiega głównie o głosy „warszawiaków z krwi i kości”. Internauci uważają, że poseł PO dzieli mieszkańców stolicy i powoli przerabiają jego hasła wyborcze

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook