Jedynie prawda jest ciekawa


Zmiany w strukturach wojska

02.08.2012

Jak pisze „Nasz Dziennik” resort obrony narodowej planuje zmiany w organizacji wojsk specjalnych oraz Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Według opozycji może to uderzyć w skuteczność pracy wojskowych.

Zmiany mają dotyczyć Dowództwa Wojsk Specjalnych, które jest na etapie przygotowań do certyfikacji w zakresie uzyskania zdolności do dowodzenia operacjami w ramach NATO. Pomysły te krytykuje opozycja. Jak mówi na łamach „Naszego Dziennika” poseł PiS, Marek Opioła: - Boję się, że nieodpowiedzialne reformy DWS mogą zakończyć dobrą współpracę między Polską, a Amerykanami (…), którzy zainwestowali w DWS i postawili na Polskę jako kraj specjalizujący się w tym zakresie w Europie – mówi Opioła. Projekty przewidują uproszczenie struktury kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi. Zmiany polegają na połączeniu odrębnych dowództw rodzajów Sił Zbrojnych w jedno Dowództwo Generalne Sił Zbrojnych.

Reforma dotknie także Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, który ma zostać pozbawiony możliwości dowodzenia. Zmiany mają polegać na przekształceniu go w organ planistyczny i doradczy. Inny poseł Prawa i Sprawiedliwości, Dariusz Szeliga, przypomina, że jeszcze minister Klich zapewniał o definitywności wprowadzanych przez niego zmian. Tymczasem szykuje się kolejna reforma, co, zdaniem parlamentarzysty, wskazuje na brak długofalowej koncepcji na działanie wojska i jego cele.

MON tonuje nastroje i zapewnia, że za zmianami struktur nie pójdą zmiany zadań dla wojskowych. Resort przypomina także, że to dopiero projekt reformy i w jej sprawie będzie przeprowadzony szereg dyskusji.

sv, „Nasz Dziennik”

[Fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz]


Warto poczytać

 1. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 2. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 3. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 4. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 5. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 6. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 7. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 8. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook