Jedynie prawda jest ciekawa


Zmiany w PKBWL. Lasek skarży się na mobbing

20.07.2016

Kilkadziesiąt poprawek zarekomendowała w środę sejmowa komisja infrastruktury do projektu ustawy PiS, który przewiduje wygaszenie stosunków pracy z członkami Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Jego drugie czytanie może odbyć się jeszcze na bieżącym posiedzeniu Sejmu.

Propozycja zmian w Prawie lotniczym, którą posłowie PiS złożyli w Sejmie na początku lipca, przewiduje wygaszenie stosunków pracy z członkami PKBWL, jeżeli nie zostaną oni powołani na członków komisji w trybie określonym nowymi przepisami. Pierwsze czytanie projektu odbyło się we wtorek, a w środę rozpatrzyła go punkt po punkcie sejmowa komisja infrastruktury. 

Komisja zarekomendowała do projektu kilkadziesiąt poprawek, w dużej części doprecyzowujących i zgłoszonych przez Biuro Legislacyjne Sejmu, a także merytorycznych, które przedstawił przedstawiciel wnioskodawców projektu Zbigniew Dolata (PiS). Jedna z nich przewiduje, że aby zostać szefem albo wiceszefem PKBWL nie trzeba będzie wcześniej być jej członkiem. "Proponowana zmiana ma na celu wyeliminowanie sytuacji, w której z uwagi na brak członków komisji nie będzie możliwe powołanie przez ministra osoby na stanowisko przewodniczącego i zastępcy przewodniczącego komisji" - uzasadniał Dolata. 

Poseł próbował też zgłosić poprawkę, która - jak mówił - miałaby doprecyzować przepis, zgodnie z którym obecni członkowie PKBWL stracą pracę, o ile nie zostanie im ona ponownie zaproponowana. Ponieważ tekst zmian nie został dostarczony komisji na piśmie, przewodniczący sejmowej komisji Grzegorz Schreiber (PiS) nie zgodził się na ich zgłoszenie. Poprawki te mają być przedstawione podczas drugiego czytania. 

Schreiber i Dolata powiedzieli PAP, że jest wola, by drugie czytanie projektu odbyło się jeszcze na bieżącym posiedzeniu Sejmu, a decyzja w tej sprawie może zapaść w środę wieczorem. Porządek obrad Sejmu do chwili nadania depeszy PAP nie obejmował takiego punktu. 

Zgodnie z projektem w obecnym brzmieniu "stosunki pracy z członkami Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych wyznaczonymi na podstawie przepisów dotychczasowych wygasają po upływie 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, jeżeli przed upływem tego terminu nie zostaną oni powołani na członków Państwowej Komisji Badana Wypadków Lotniczych" w trybie określonym w projekcie. 

W przypadku wygaśnięcia stosunku pracy członkom PKBWL ma przysługiwać odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia. Ustawa - z wyjątkiem jednego przepisu dotyczącego wydania rozporządzenia - ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 

Zgodnie z projektem członkowie PKBWL nie będą już wyznaczani, lecz powoływani i odwoływani. Właśnie tą zmianą uzasadniono w projekcie zapis o wygaszeniu stosunków pracy. 

W środę na posiedzeniu sejmowej komisji, prócz omawiania kolejnych poprawek, nie było dyskusji nad projektem. Dzień wcześniej podczas pierwszego czytania zapisy dotyczące PKBWL krytykowała opozycja. PO uważa, że prawdziwym celem projektu jest przeprowadzenie czystki w komisji. Według Platformy gwarancją niezależności PKBWL jest kadencyjność funkcji przewodniczącego. Nowoczesna jest zdania, że projekt tworzy ramy prawne do przeprowadzenia grupowego zwolnienia obecnych członków komisji oraz "powołania na ich miejsce zaufanych funkcjonariuszy PiS". 

Swoje wątpliwości podnosiło też PSL. Natomiast klub Kukiz'15 podkreślił, że wprowadzane w projekcie zmiany nie mogą spowodować negatywnych skutków w tych obszarach, gdzie dziś komisja działa dobrze. 

PiS przekonywał, że projekt przyczyni się do zwiększenia niezależności członków PKBWL i poprawi funkcjonowanie komisji. Jak mówił wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit projekt przyczyni się do tego, że polskie lotnictwo nie będzie zaangażowane w konflikt polityczny. "Pan przewodniczący państwowej komisji (Maciej Lasek - PAP) w ostatnim czasie przestał być niezależny, bo niezależność obowiązuj w dwie strony. To jest również brak zaangażowania w konflikt polityczny, a niestety obecny pan przewodniczący w taki konflikt stale się angażuje" - powiedział Szmit. 

Przewodniczący PKBWL Maciej Lasek, który był w środę na obradach sejmowej komisji, ale nie zabierał głosu, powiedział potem PAP, że "projekt nowelizacji pod hasłem zwiększania niezależności PKBWL de facto ją zmniejsza". Jak ocenił, członkowie komisji wyznaczani na kadencje mogą się obawiać, że jeśli np. wydadzą zalecenie profilaktyczne skierowane do ministerstwa, nie będą pracowali w kolejnej kadencji. Jego zdaniem będzie dużo trudniej znaleźć specjalistów do pracy w komisji oraz szkolić nowych badaczy. 

Odnosząc się do słów Szmita, Lasek powiedział, że przypominanie faktów na temat badania wypadku lotniczego, jakim była katastrofa smoleńska, nie może być mieszane z działaniem politycznym. "Słowa ministra Szmita to wyraźny sygnał, że każdy nowy członek komisji, który będzie chciał w przyszłości zgodnie z prawdą określić przyczyny wypadków, spotka się z zarzutem, że angażuje się w spór polityczny, gdy politycy, czyli nieeksperci, laicy nie będą się zgadali z ustaleniami komisji" - powiedział Lasek. 

Obecnie ustawa mówi, że przewodniczącego PKBWL wyznacza minister właściwy do spraw transportu na okres 5 lat. Jednocześnie minister może, na wniosek komisji uchwalony bezwzględną większością głosów, cofnąć wyznaczenie przewodniczącemu lub innemu członkowi komisji. Zgodnie z projektem przewodniczącego komisji będzie powoływał minister na okres 4 lat. Nowością jest przepis określający długość kadencji członków PKBWL, również na 4 lata. Na wniosek komisji uchwalony bezwzględną większością głosów minister będzie mógł odwołać członka komisji. 

Jak napisano w uzasadnieniu projektu, "dotychczasowe doświadczenia w zakresie funkcjonowania komisji wskazują na konieczność zmian obowiązujących regulacji, będących podstawą jej działania". 

Prócz zmian w zakresie organizacji PKBWL projekt wprowadza też nową kategorię lotnisk użytku publicznego niepodlegających certyfikacji. Ma ona zastąpić niepraktyczną - zdaniem wnioskodawców - procedurę czasowego otwierania do użytku publicznego lotnisk użytku wyłączonego (to lotniska, które w przeciwieństwie do lotnisk użytku publicznego nie są otwarte dla wszystkich statków powietrznych). PO, Kukiz'15, Nowoczesna i PSL we wtorek poparły tę część projektu. 

Zgodnie z projektem posłów PiS z Prawa lotniczego ma zostać usunięty przepis, zgodnie z którym PKBWL wykonuje swoje zadania w imieniu ministra właściwego do spraw transportu. Autorzy projektu uważają, że przepis ten budził wątpliwości w zakresie zachowania niezależności komisji. W projekcie zaproponowano też zmianę przepisów w sprawie wymagań, jakie muszą spełniać członkowie komisji i powoływani eksperci. 

Przewodniczący PKBWL Maciej Lasek był członkiem Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, która pod przewodnictwem Jerzego Millera badała katastrofę smoleńską. Lasek był też szefem zespołu, który premier Donald Tusk powołał, by przypominać ustalenia komisji Millera, kwestionowane przez parlamentarny zespół smoleński kierowany przez Antoniego Macierewicza (PiS). Prócz przewodniczącego w składzie PKBWL jest obecnie czworo członków komisji Millera, w tym troje, którzy wchodzili w skład zespołu Laska. 

W listopadzie 2015 r. rząd premier Beaty Szydło zamknął strony internetowe komisji Millera i zespołu Laska. W lutym 2016 r. Macierewicz - już jako szef MON - powołał podkomisję do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. W jej składzie znaleźli się naukowcy, którzy współpracowali wcześniej z parlamentarnym zespołem smoleńskim. 

Maciej Lasek odniósł się do całej sprawy w rozmowie z „Polityką”. Stwierdza, że PKBWL zawsze była daleka od polityki. „Samoloty nie wiedzą, jakie są przekonania polityczne pilota” - powiedział. „Naszym celem nie jest też „podobanie się” czy, „zachodzenie za skórę” politykom. 

Lasek zwraca uwagę, że w wprowadzenie kadencyjności to „najmocniejszy cios w niezależność komisji”. Uważa, że członkowie komisji staną się w ten sposób podatni na naciski polityczne. „Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie badania wypadków i incydentów w lotnictwie cywilnym mówi, że komisjom takim jak nasza musi być zapewniona niezależność funkcyjna, odpowiednie środki na działania oraz swoboda w ich dysponowaniu” - mówił. 

Szef PKBWL skarży się również na działania wiceministra transportu Jerzego Szmita, który miał sugerować Laskowi złożenie rezygnacji z pełnionej funkcji. Do tego wiceminister odebrał Laskowi upoważnienia do wydawania pieniędzy na badania oraz reprezentacji ministra przy zawieraniu umów - co blokuje wg szefa komisji sprawne zlecanie ekspertyz. Lasek ma również pretensje, że Szmit od początku swojego urzędowania nie podpisuje mu delegacji  na wyjazdy służbowe oraz wyjazdy na zbadanie miejsc wypadków.  

„To ewidentne utrudnianie prac PKBWL, za co prawo lotnicze przewiduje karę do roku więzienia. Minister nie ma żadnych podstaw, by móc decydować, kto z komisji ma jechać wypadek, a kto nie” — powiedział Lasek. Dodaje, że odebrano komisji możliwość samodzielnej publikacji wyników prac na stronie internetowej ministerstwa.  „Te działania mają cechy długotrwałego mobbingu połączonego z utrudnianiem pracy komisji. Bez żadnych podstaw”  - żalił się.


ak/PAP/Polityka

[fot. wPolityce.pl/ansa]

Warto poczytać

 1. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 2. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 3. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 4. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 5. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 6. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 7. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 8. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook