Jedynie prawda jest ciekawa


Źle się dzieje w państwie polskim

20.03.2012

Jedna piąta (21 proc.) dorosłych Polaków uważa, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku, dwie trzecie badanych (65 proc.) ma zdanie przeciwne, a 14 proc. nie potrafi zająć stanowiska w tej sprawie - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Jak podkreśla CBOS, patrząc z dłuższej perspektywy można mówić o niewielkim, ale systematycznym spadku pozytywnych opinii o kierunku zmian zachodzących w Polsce - od października ubiegłego roku odsetek osób zadowolonych z sytuacji w kraju zmniejszył się łącznie o 11 punktów procentowych.

Z badań wynika, że w potencjalnych elektoratach partyjnych zadowolenie z rozwoju sytuacji w kraju dominuje nad niezadowoleniem jedynie wśród zwolenników PO. Sympatycy pozostałych ugrupowań, podobnie jak osoby niezdecydowane, na kogo głosować w ewentualnych wyborach parlamentarnych oraz niezamierzające brać w nich udziału, w większości wypowiadają się negatywnie. Najbardziej krytyczni w tym względzie są potencjalni wyborcy PiS (84 proc. opinii negatywnych).

Prawie połowa (47 proc.) respondentów krytycznie ocenia sytuację polityczną w Polsce. Przeciwnego zdania jest 10 proc. ankietowanych, a prawie dwie piąte (37 proc.) ocenia jakość życia politycznego w kraju jako ani dobrą ani złą; 6 proc. badanych nie miało na ten temat zdania. CBOS zaznacza, że opinie te są najgorsze od niemal roku.

Największe zadowolenie z bieżącej sytuacji politycznej deklarują zwolennicy PO - w grupie tej oceny pozytywne niemal trzykrotnie przewyższają negatywne (34 proc. wobec 13 proc.). Natomiast najbardziej krytycznie sytuację oceniają potencjalni wyborcy PiS (66 proc. ocen negatywnych) oraz osoby niezamierzające głosować w ewentualnych wyborach (54 proc.), a także zainteresowani wyborami, ale niemający sprecyzowanych preferencji partyjnych (53 proc.).

W ocenie CBOS bardziej krytycznie niż w lutym Polacy oceniają też sytuację gospodarczą kraju. Co szósty ankietowany (17 proc., spadek o 6 punktów proc.) wypowiada się o niej pozytywnie, a ponad dwie piąte (43 proc., wzrost o 5 punktów proc.) negatywnie. Sytuację gospodarczą w Polsce jako przeciętną określa niezmiennie od trzech miesięcy nieco ponad jedna trzecia (37 proc.) dorosłych Polaków, a 3 proc. nie potrafiło wyrazić opinii w tej kwestii.

Od kilku miesięcy - jak podkreśla CBOS - nie zmieniają się oceny poziomu życia respondentów i ich rodzin. Zadowolenie w tym względzie deklaruje mniej więcej dwie piąte ankietowanych (39 proc.), a co siódmy (14 proc.) jest

Warto poczytać

 1. skandal21082018 21.08.2018

  Lalka z sex shopu z maską Jarosława Kaczyńskiego. Wokalista poderżnął jej gardło

  Do czego prowadzą lewicowy fanatyzm i ateizm? Oto najlepszy przykład zaślepienia przez chorą ideologię

 2. topr21082018 21.08.2018

  Wezwała TOPR bo była zmęczona. Ratownicy: Nie jesteśmy taksówką dla turystów

  Zdarza się, że turyści w Tatrach, nie mając sił na dalszą wędrówkę, dzwonią do ratowników górskich i żądają przewiezienia ich na dół. Ratownicy TOPR apelują o rozsądek i rozwagę przy wzywaniu pomocy, bo ktoś inny w tym czasie może naprawdę potrzebować pomocy.

 3. 1270SZPITALBYTOW 21.08.2018

  Pacjentka oskarżyła lekarza o makabryczny żart, teraz przeprasza

  Jakiś czas temu pisaliśmy o sytuacji, jaka miała mieć miejsce w szpitalu w Bytowie. Jeden z tamtejszych lekarzy miał, według słów pacjentki, niestosownie zażartować podczas badania. Szpital informuje, że sytuacja nie miała miejsca, a pacjentka już przeprosiła za swoje słowa.

 4. gajewskatrzaskowski21082018 21.08.2018

  Jest najpiękniejszą twarzą kampanii Trzaskowskiego. Do niedawna była podwładną Bartosza Kramka z „Otwartego Dialogu”

  „Na krok nie odstępuje Rafała Trzaskowskiego. Mówi się, że jest nieformalnym rzecznikiem jego kampanii” - informuje portal „natemat.pl”. Mowa o Aleksandrze Gajewskiej, wiceprzewodniczącej PO w Warszawie i być może byłej szefowej zespołu politycznego Fundacji Otwarty Dialog.

 5. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 6. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 7. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 8. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów