Jedynie prawda jest ciekawa


Ziobro podsumowuje rok swojej pracy

17.11.2016

Minister sprawiedliwości o zmianach jakie zaszły w jego ministerstwie i wymiarze sprawiedliwości.

Uczynienie prokuratury instytucją realnie zwalczającą poważną przestępczość i przygotowanie w ciągu roku większej liczby projektów ustaw niż przez cztery lata rządów PO - wymienił w czwartek wśród największych osiągnięć minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

"Zmiany są daleko idące i nikt z nas się nie spodziewał, że tyle uda nam się w tak krótkim okresie zrobić" - powiedział Ziobro na konferencji prasowej w resorcie, w której wzięli także udział wszyscy czterej wiceministrowie.

Wyliczał zmiany w prokuraturze. "Prokuratura coraz bardziej staje się, bo jest to pewien proces, który trwa, instytucją, która zajmuje się realnie walką z poważną przestępczością, a nie tylko udawaniem walki z przestępczością" - powiedział Ziobro. Dodał, że liczne postępowania, wcześniej "zamiecione pod dywan", zostały wznowione i toczą się w prokuraturach wyższego szczebla. W tym kontekście wskazał na nieprawidłowości przy reprywatyzacji w Warszawie (w tych sprawach, jak powiedział Ziobro, obecnie toczy się ok. 100 śledztw). Ziobro mówił też o przestępstwach popełnianych przez lichwiarzy i poważnych przestępstwach gospodarczych, szczególnie wyłudzeniach podatku VAT, przynoszących budżetowi państwa straty rzędu kilkudziesięciu miliardów złotych.

Ziobro powiedział, że podległe mu instytucje nie ograniczają się do ścigania przestępców, lecz dostrzegając luki w prawie, proponują także zmiany legislacyjne. Zwrócił m.in. uwagę, że na ostatnim etapie prac legislacyjnych jest projekt uznający za zbrodnię wyłudzenia VAT na co najmniej 10 mln zł.

"Przez cztery lata rządów Platformy Obywatelskiej w tym resorcie powstało mniej projektów zmian ustawowych niż przez jeden rok naszej pracy" - zaznaczył Ziobro. Zapowiedział w przyszłości zaostrzenie kar za brutalne przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu i wolności, przy jednoczesnym tworzeniu systemu "elastycznej, łagodnej reakcji w stosunku do sprawców drobnych przestępstw, którzy nie muszą trafiać do więzienia" i mogą odbywać kary w systemie dozoru elektronicznego. Dodał, że MS przywiązuje wielką wagę, by więźniowie pracowali, by rekompensować część środków na swoje utrzymanie, a także szukać szansy na resocjalizację.

Wiceminister Patryk Jaki podkreślił, że udało się przeprowadzić zmiany w obszarach, o których od lat mówiło się, że nie da się nic zrobić. Wyliczał, że o 18 proc. wzrosła liczba pracujących więźniów, została uchwalona ustawa, która uniemożliwia odbieranie rodzicom dzieci tylko z powodu biedy. Zwrócił też uwagę, że w ministerstwie powstały projekty: nowej ustawy o komornikach, dotyczący ochrony zwierząt oraz ochrony dobrego imienia Polski; powstaje rejestr pedofilów i zapadła decyzja o utworzeniu w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie Muzeum Żołnierzy Wyklętych.


Jaki zaznaczył, że udało się przeforsować projekt w sprawie pierwszego programu modernizacyjnego Służby Więziennej. Odnosząc się do pomysłu utworzenia Komisji Weryfikacyjnej ws. reprywatyzacji, Jaki powiedział, że "wystarczyła sama zapowiedź, a ludzie zaczęli sobie odświeżać pamięć". "Pani prezydent Gronkiewicz-Waltz sama na siebie donosi do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Nagle jeden ze słynnych mecenasów coś sobie przypomina, idzie na wywiad do jednego z portali" - powiedział wiceminister.

Inny wiceminister Marcin Warchoł podkreślił m.in., że MS "otworzyło sądy" i nie ma obecnie możliwości "utajnienia rozprawy po uważaniu". Zwrócił też uwagę na wprowadzanie jawności oświadczeń majątkowych sędziów oraz kary pieniężne dla nich w postępowaniach dyscyplinarnych, a także na pierwszy etap reformy dotyczącej biegłych sądowych (biegły nie otrzyma pieniędzy za nierzetelną lub niestaranną opinię, będzie mu za to groziło do 3 lat więzienia, a za opinię fałszywą - do 10 lat).

Wiceminister Michał Wójcik wymienił interwencje, jakie MS podejmuje w przypadkach tzw. uprowadzeń rodzicielskich za granicę. Podkreślił, że w ciągu kilkunastu tygodniu zaproponowano pakiet zmian, który przewiduje przekazywanie tego typu spraw wyspecjalizowanym sądom i sędziom, a także udział prokuratorów w każdym tego typu postępowaniu. Dodał, że kończy się praca nad projektem dotyczącym adopcji zagranicznych, przygotowany został też projekt przewidujący kary więzienia dla pijanych kierowców, którzy spowodują śmiertelny wypadek, oraz dla tych, którzy będą uciekać przed policją.

Z kolei wiceminister Łukasz Piebiak przypomniał, że po sześciu latach zamrożenia płac pracownicy sądów, prokuratur i SW otrzymali znaczące podwyżki. Zapowiedział też zmiany w rejestrach sądowych. "Myślę, że w ciągu pół roku będziemy w stanie dokonać rewolucji jeżeli chodzi o sądy rejestrowe, które są istotne dla polskiej przedsiębiorczości. (...) Myślę, że lipiec w przyszłym roku, to będzie czas, kiedy komunikacja pomiędzy stroną, jej pełnomocnikiem a sądem rejestrowym będzie się odbywać wyłącznie w formie elektronicznej, ponieważ tak jesteśmy zaawansowani z tym projektem. To będzie tak naprawdę kosmiczny przeskok" - powiedział Piebiak.

Mly/PAP

fot. [PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 2. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 3. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 4. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 5. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 6. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 7. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 8. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook