Jedynie prawda jest ciekawa


Ziobro o reformie sądownictwa: Kamyczek jest w ogródku pana prezydenta

06.11.2017
Ziobrowpolsce
Ziobro o reformie sądownictwa: Kamyczek jest w ogródku pana prezydenta

Kamyczek jest w ogródku pana prezydenta - powiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro o rozmowach ws. ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. "Ufam, że dojdzie do porozumienia" - dodał Ziobro wPolsce.pl.

- Nie znam szczegółów procesu negocjacyjnego (...) chciałbym być optymistycznie nastawiony do rezultatów tego procesu - powiedział Ziobro, pytany o "impas" w rozmowach na linii PiS-prezydent.

- Niestety, fakty są takie, że KRS niszczy i dezorganizuje polskie sądownictwo - dodał minister, podkreślając że swą "całkowicie bezprawną, bezpodstawną decyzją", KRS podjęła próbę złamania kariery ponad 260 młodych asesorów. - To jedna z konsekwencji zablokowania tej ustawy (o KRS) przez pana prezydenta - oświadczył.

- Trzeba powiedzieć sobie jasno: teraz jest kamyczek w ogródku pana prezydenta, dlatego że pan prezydent zawetował ustawę o KRS, która (...) dawała szansę przeprowadzenia realnej reformy. Każdy, kto powie, że da się zrobić reformę w sądownictwie bez zmiany KRS (...) nie mówi prawdy - ocenił. Według Ziobry KRS w obecnym kształcie osobowym to "jądro zła polskiego sądownictwa" oraz "hamulcowy zmian".

- Blokada zmiany KRS jest tak naprawdę blokadą zmiany sądownictwa - ocenił Ziobro. - Ufam, że do porozumienia dojdzie, bo jest to w najlepiej pojętym interesie przede wszystkim Polski, polskiego sądownictwa, jak też i pana prezydenta - dodał. - Jestem przekonany, że pan prezydent jest człowiekiem działającym jednak z pobudek szlachetnych - podkreślił Ziobro.

Powiedział, że podczas jego wcześniejszych rozmów z Andrzejem Dudą, prezydent zgodził się podpisać ustawę o KRS, jeśli Trybunał Konstytucyjny orzeknie, że kadencja aktualnej KRS jest niezgodna z konstytucją. - Warunek został spełniony i pan prezydent przy takim biegu zdarzeń zobowiązał się w rozmowie ze mną, mówiąc mi to prosto w oczy, że podpisze tę ustawę. Więc byłem bardzo ciężko zaskoczony, kiedy publicznie usłyszałem, że pan prezydent tego nie zrobi - dodał minister.

Pytany, co by się stało, gdyby prezydent znów zawetował ustawę o KRS, Ziobro odpowiedział, że wtedy Andrzej Duda weźmie na siebie pełną odpowiedzialność za brak zmian w sądownictwie. - Ufam, że to jest scenariusz, który się nie ziści, bo byłby on pod każdym względem moim zdaniem nieracjonalny i ryzykowny też dla ośrodka prezydenckiego; bardzo ryzykowny, powiedziałbym - dodał.

Pytany o rekonstrukcję rządu, Ziobro odparł że "każdy członek rządu musi liczyć się z recenzją i oceną; to jest naturalna kolej rzeczy". - Trzeba to przyjmować z pokorą, bo to jest szanowanie mechanizmu demokracji. Czy te zmiany będą, a ewentualnie jakie, jeśli będą, o tym będzie decydować większość parlamentarna -powiedział. Dodał, że on nie prowadził żadnych rozmów w tej sprawie.

Inne pytanie dotyczyło trwającego od września śledztwa w sprawie ewentualnego przekroczenia w 2010 r. przez ministra gospodarki Waldemara Pawlaka uprawnień w związku z umową o gazie z Rosją - o czym napisał tygodnik "Sieci". Ziobro odpowiedział, że wszczęcie śledztwa zawsze jest poprzedzone analizą co do prawdopodobieństwa przestępstwa. - Nie oznacza to, że to śledztwo musi się skończyć przedstawieniem zarzutów; zadaniem prokuratury jest w sposób profesjonalny zbadać te podejrzenia, które się rysują - zaznaczył. - Czasami z punktu widzenia prawa karnego nie da się postawić zarzutów, natomiast sprawa da się ocenić bardzo negatywnie z punktu widzenia oceny politycznej czy moralnej zachowania poszczególnych osób - dodał.

PAP

Warto poczytać

 1. adamowicz13072018 17.08.2018

  Prezydent Gdańska ustąpi? Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte

 2. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 3. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 4. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 5. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 6. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 7. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 8. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook