Jedynie prawda jest ciekawa


Ziobro: Koniec zamiatania afer pod dywan

21.07.2017

Ubolewam nad brakiem dyskusji merytorycznej po stronie opozycji nad nową ustawą o Sądzie Najwyższym - powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Dodał, że ustawa zwiększa uprawnienia prezydenta w zakresie wyboru sędziów.

Ziobro podkreślił, że "Naszą intencją jest to, aby podnieść standardy polskiego wymiaru sprawiedliwości, aby wymiar sprawiedliwości odpowiadał tym oczekiwaniom, na które liczą Polacy". Podkreślił, że przewidziane w ustawie powołanie Izby Dyscyplinarnej w SN, ma doprowadzić do "skutecznego usuwania ze środowiska sędziów czarnych owiec". Dodał, że chodzi o to żeby skończyła się "arogancja, chamstwo, zamiatanie pod dywan licznych afer".

"Ubolewam nad tym, że opozycja zdecydowała się składać zupełnie niemerytoryczne poprawki do ustawy o Sądzie Najwyższym, zamiast korzystać z okazji merytorycznej dyskusji na komisji już w Sejmie wcześniej i dyskutować na temat rzeczowy, merytoryczny" - powiedział Ziobro. Minister zapewnił, że zmiany w przepisach o Sądzie Najwyższym wprowadzają elementy demokratyzacji i znaczącego zwiększenia kompetencji prezydenta w procesie powoływania m.in. I prezesa Sądu Najwyższego.

Ziobro skomentował także to, że opozycja w Sejmie złożyła ponad 1000 poprawek. "Tonący brzytwy się chwyta. Te 1000 poprawek, które widziałem na komisji, które nie dotyczyły meritum sprawy (...) pokazują, że tam nie chodzi o meritum i o dyskusję" - powiedział.

"Bardzo ubolewam nad tym, że opozycja, zamiast korzystać z okazji merytorycznej dyskusji na komisji już w Sejmie i dyskutować na temat rzeczowych, merytorycznych rozwiązań, zdecydowała się pójść w ilość makulatury i składała zupełnie niemerytoryczne, nierzeczowe, niezwiązane ze sprawą poprawki. I tak traktuję tę akcję polityczną" - stwierdził Ziobro.

Ziobro dodał, że ustawa zwiększa uprawnienia prezydenta w zakresie wyboru sędziów. "Dzisiaj rola pana prezydenta jest czysto symboliczna w zakresie decyzji co do wpływu, kto zostanie sędzią Sądu Najwyższego. (...) To się zmieni poprzez upodmiotowienie roli pana prezydenta".

PAP/MBB

Fot. PAP/Marcin Obara

Warto poczytać

 1. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 2. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 3. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 4. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 5. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 6. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 7. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook