Jedynie prawda jest ciekawa


Ziemkiewicz: Widać tchórzostwo polityków

14.08.2014

„Przez większość czasu istnienia III RP rządziło nią środowisko bardzo nadskakujące Rosji” - mówi Rafał Ziemkiewicz.

Rafał Ziemkiewicz uważa, że Bitwa Warszawska, które rocznica przypada 15 sierpnia, była jednym z największych zwycięstw nowożytnej Polski. „Bitwa Warszawska to zdecydowanie wielki triumf, obok sierpnia 1980 największy w dziejach nowożytnej Polski. Bitwa Warszawska to było coś więcej niż sukces militarny. To było ukoronowanie ciężkiej pracy kilku pokoleń, ich niezłomnego dążenia do wolności, połączenie bohaterstwa i ofiarności z umiejętnością przewidywania i dobrą organizacją” - wyjaśnia Ziemkiewicz.

Pisarz w „Polska The Times” wyjaśnia, że to właśnie data 15 sierpnia powinna być osią narracji historycznej w Polsce. „Gdy Polacy do bohaterstwa i patriotyzmu dodadzą rozsądek, samoorganizację i sprawne struktury są nie do pokonania. Ubolewam, że zamiast o tym pamiętać, wolimy pławić się w martyrologii i wspominać zrywy, w których bohaterstwem próbowano nadrobić brak tych pozostałych elementów. To 15 sierpnia, a nie 1 sierpnia powinien być osią całej naszej narracji historycznej” - tłumaczył Ziemkiewicz.

Choć w jego wypowiedzi słychać nutkę kolejnych przytyków dotyczących polskich powstań narodowych, z którymi można polemizować, trudno nie zgodzić się z tezą, że pamięć o Bitwie Warszawskiej powinna być w Polsce silniejsza.

„Wzorcem dla następnych pokoleń powinna być Polska zwycięska, a nie zmasakrowana. Myślę, że pośród innych przyczyn nie ostatnią jest tu tchórzostwo polityków. Przez większość czasu istnienia III RP rządziło nią środowisko bardzo nadskakujące Rosji” - tłumaczył przyczyny braku świadomości Polaków o wydarzeniach z 1920 roku Ziemkiewicz.

Pytany, o jakim tchórzostwie mówi, publicysta wyjaśnia: „Taki tchórzliwy "appeasement" w duchu Chamberlaina, którego symbolem pozostanie czczenie przez prezydenta Komorowskiego w rocznicę bitwy najeźdźców”. Ziemkiewicz wskazuje, że rządząca Polska elita nie była w stanie sprzeciwić się Rosji nawet w sprawie sowieckich pomników, które czczą katów polskiego narodu, a są obecne w całym kraju.

TK
[Fot. MG/Blogpress.pl]

Warto poczytać

 1. tsue-27082018 20.09.2018

  Trybunału Sprawiedliwości UE: „Produkty z uboju rytualnego mogą być uznane za rolnictwo ekologiczne”

  Produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu, bez ogłuszania, może być przyznane europejskie oznakowanie "rolnictwo ekologiczne"

 2. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

 3. katiehopkins20092018 20.09.2018

  Brytyjska dziennikarka w mocnych słowach o Polsce! Jej opinia o naszym kraju może zaskoczyć wiele osób

  Kate Hopkins to budząca ogromne kontrowersje brytyjska publicystka, którą do Polski zaprosił poseł Dominik Tarczyński.

 4. frasyniuk20092018 20.09.2018

  Frasyniuk apeluje, aby donosić na Polskę? „Niech nas skarżą!”

  Kontrowersyjne słowa zmieścił na swoim Twitterze Władysław Frasyniuk. „Dla naszego dobra, w obronie Konstytucji, niech nas skarżą” - przekonuje.

 5. dziewczynki20092018 20.09.2018

  Sąd odebrał nieodpowiedzialnym rodzicom dwie córki. Były wychowywane „w zgodzie z prawami natury”

  Sąd Okręgowy w Zamościu zadecydował o odebraniu rodzicom dwojga dzieci. Dziewczynki były niedożywiane, nieszczepione, karmione niemal wyłącznie warzywami i owocami, a zamiast lekarza leczyła je znachorka.

 6. morawiecki-gersdorf-19092018 19.09.2018

  Morawiecki spotkał się z Gersdorf. Czego dotyczyła rozmowa premiera z sędzią?

  Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z byłą pierwszą prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdorf. Rozmowy dotyczyły reform polskiego sądownictwa

 7. morawiecki19062018 19.09.2018

  Warszawski sąd oddalił pozew przeciwko premierowi. "Sprawa nie podlegała rozpoznaniu w tym trybie"

  Pozew w trybie wyborczym, który Platforma Obywatelska złożyła we wtorek przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, został oddalony przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok nie jest prawomocny

 8. ZiemkiewiczUK 19.09.2018

  Ostra wypowiedź Ziemkiewicza o Platformie. Publicysta tym razem przesadził?

  Prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz kolejny raz rozgrzał dyskusje na polskim Twitterze. Wszystko za sprawą jego komentarza odnoszącego się do najnowszego sondażu Kantar Public, w którym nie szczędził słów krytyki pod adresem Platformy Obywatelskiej

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook