Jedynie prawda jest ciekawa


Ziemkiewicz ostro skrytykował Kukiza: to koniec pewnych nadziei które z nim wiązałem

09.11.2017
ZiemkiewiczKukiz
Ziemkiewicz ostro skrytykował Kukiza: to koniec pewnych nadziei które z nim wiązałem

- Paweł prezentuje już krańcowo odmienną postawę niż rok temu - zauważył w swoim oświadczeniu Rafał Ziemkiewicz, dodając, że najlepszym wyjściem dla związanych z "Endecją" posłów Kukiz'15 byłoby założenie własnego koła poselskiego.

- Paweł deklarował, że widzi przyszłość swojego klubu w sformalizowaniu porozumienia środowisk, które w wyborach prezydenckich i parlamentarnych wokół siebie skupił. Zachowując swoją tożsamość i swoje programy, stworzą one wspólnie polityczne minimum programowej wspólnoty i, co ważniejsze, przygotują konkretne zmiany ustawowe, które budowany wokół Kukiza ruch wymusi w przyszłym parlamencie - w ten sposób wreszcie realnie zmieniając Polskę, zamiast ją "odzyskiwać". - napisał Ziemkiewicz. Jak dodał, jedną z takich wspólnot miała być Endecja, stowarzyszenie, które powstało w maju 2016 roku z inicjatywy Ziemkiewicza i polityków Kukiz’15 związanych z Ruchem Narodowym.

Publicysta zauważył, że żadna z inicjatyw – począwszy od Republikanów, poprzez środowiska wolnościowe, po związane z partią „Wolność” - „nie wypaliła”. - Wydaje mi się, że z różnych powodów ostatnim gwoździem do trumny koncepcji szerokiego, merytorycznie wielonurtowego ruchu z Kukizem jako liderem i symbolem był pobyt Pawła w szpitalu - m.in. dlatego, że pokazał mu, jak bardzo jego klub się rozprzęga, gdy choć na chwilę przestanie go osobiście ogarniać. -stwierdził Ziemkiewicz.

- W niedawnym oświadczeniu na Fb Paweł prezentuje już krańcowo odmienną postawę niż rok temu. Porównuje swą sytuację z sytuacją Jarosława Kaczynskiego z czasów, gdy był on zepchnięty na margines polityki. Z 40-osobowego klubu została przy nim wtedy mniej niż połowa, ale ci, co zostali, rządzą dziś Polską, a ci, co odeszli - przepadli, pisze. Jak z tego jasno widać, dziś Paweł Kukiz widzi się już nie jako organizator i trybun ruchu antysystemowego, zmieniającego państwo jednocześnie od góry i od dołu - ale jako kolejny polityczny wódz, wymagający od swego wojska wierności, posłuchu i wiary, że "jemu widnieje" i wie, co robi. - napisał publicysta. Jak zauważył, najlepszym wyborem dla posłów skupionych wobec „Endecji” byłoby założenie własnego koła poselskiego, zachowującego przyjazne stosunki z Kukiz’15. Na koniec wyraził uznanie dla posła Adama Andruszkiewicza, który „jako polityk postawiony w niełatwej sytuacji w moim przekonaniu zachował się jak trzeba, próbując godzić swoje przekonania z wymogami różnorakich lojalności tak długo, jak długo było to możliwe - i umiejący powiedzieć nie, gdy możliwe być przestało”. Andruszkiewicz w środę odszedł z Kukiz’15 i został członkiem klubu poselskiego Wolni i Solidarni. -

Oświadczenie Ziemkiewicza doczekało się repliki ze strony Pawła Kukiza. - Rafał.... "Endek", "Narodowiec" , który ogłasza "wspieranie polskiego rządu" w dniu, gdy z porządku obrad dziennych Sejmu rządowa partia zdejmuje (po raz kolejny) PENALIZACJĘ BANDERYZMU ma tyle wspólnego z Ideą Narodową ( w ogromnej części opartej na TOŻSAMOŚCI NARODOWEJ) co ja z Angeliną Jolie. (pisownia oryginalna - przyp. kh) - napisał lider Kukiz’15.

KH
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 2. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 3. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 4. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

 5. kurski-vs-lis-20082018 20.08.2018

  Kurski wytacza proces Newsweekowi. „TVP pozywa tą szczujnię i damskiego boksera Tomasz Lisa”

  Prezes TVP Jacek Kurski idzie na wojnę z Tomaszem Lisem. Telewizja Polska pozywa „Newsweek” za podawania fałszywych informacji na temat stacji

 6. piotrn20082018 20.08.2018

  Piotr N. usłyszał kolejne zarzuty. Jechał samochodem bez przeglądu, ubezpieczenia i prawa jazdy

  - Policja z Konstancina-Jeziorny skierowała do sądu wniosek o ukaranie Piotra N. za trzy wykroczenia.

 7. siemoniak-rabiej-i-duda-20082018 20.08.2018

  Kolejny fake news? Pracownik kancelarii prezydenta prostuje manipulacje opozycjonistów

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wspólnie z małżonką odbywają służbową wizytę w Australii oraz Nowej Zelandii. Celem podróży była m.in. rozmowa z premierem Australii Malcolmem Turnbullem na temat poszerzenia współpracy wojskowej pomiędzy krajami

 8. 1270adamowiczgdans 20.08.2018

  Adamowicz tłumaczy swoją decyzję dotyczącą obchodów na Westerplatte „Została źle przekazana ministrowi Błaszczakowi”

  Będzie wojsko, wojsko zawsze miało być - powiedział w poniedziałek w "Radiu Gdańsk" prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odnosząc się do programu uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook