Jedynie prawda jest ciekawa


Zdrojewski: pogrzeb Jaruzelskiego na Powązkach

26.05.2014

„Trzeba zachować daleko idąca wstrzemięźliwość wobec osoby, która te ostatnie lata spędzała w godności, dystansie do bieżącego życia politycznego” - przekonuje Bogdan Zdrojewski.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski uważa, że nie należy ogłaszać żałoby narodowej po śmierci Wojciecha Jaruzelskiego. Jednak przekonuje: pogrzeb powinien się odbyć na warszawskich Powązkach.

Zdrojewski w Polskim Radiu przekonywał, że po śmierci nie powinno źle się mówić o sowieckim dyktatorze, który miał krew Polaków na rękach. „Jestem przeciwnikiem dokładania w tej chwili świętej pamięci generałowi Jaruzelskiemu. Trzeba pamiętać o polskiej tradycji: o zmarłych nie mówimy źle – tłumaczył minister.

Zdrojewski, pytany o to, kim był dla niego generał, odpowiedział: „Był przywódcą formacji politycznej, wobec której byłem w głębokiej opozycji, wprowadzał stan wojennym, był reprezentantem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, która wspólnie z ówczesnym sojusznikiem w Układzie Warszawskim znacznie ograniczała prawa Polaków”.

Jednak Zdrojewski przyznaje, że dziś trochę inaczej patrzy na generała. „W minionych 25 latach pozbyłem się tych emocji, które miał wobec reżimu i stanu wojennego. Bardzo wyłagodniałem, jeżeli chodzi o poglądy. Nabrałem dystansu, jeśli chodzi o ocenę tamtych wydarzeń” - dodał.

Zdrojewski uważa, że Jaruzelski powinien być pochowany na warszawskich Powązkach. „Tu nie mam wątpliwości. Zresztą wracając do tej polskiej tradycji uważam, że trzeba szanować przede wszystkim ból rodziny. Trzeba zachować daleko idąca wstrzemięźliwość wobec osoby, która te ostatnie lata spędzała w godności, dystansie do bieżącego życia politycznego” - mówił polityk PO.

Ciekawe gdzie ten dystans minister widział. No chyba że chodziło mu o dystans do najbliższej sali sądowej, na której powinien toczyć się proces Jaruzelskiego związany ze zbrodniami komunistycznymi, jakie go obciążają.

ez
[Fot. Jacek Konceki/ Polskie Radio]

Warto poczytać

 1. bodnar21052018 25.09.2018

  Adam Bodnar walczy z „dyskryminacją religijną” w szkołach. Domaga się „lekcji religii mniejszościowych”

  Trzeba poprawić organizację lekcji religii mniejszościowych i etyki - ocenił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w piśmie do szefowej MEN Anny Zalewskiej. Weług niego dyrektorzy powinni obowiązkowo informować rodziców i uczniów o możliwości i zasadach organizacji takich lekcji.

 2. blaszczak06032018 25.09.2018

  Błaszczak ma już dosyć MON? Padły nazwiska potencjalnych następców

  Ministerstwo Obrony Narodowej w ciągu kilku najbliższych tygodni powinna czekać zmiana na stanowisku szefa resortu. Dotychczas sprawujący tę funkcję Mariusz Błaszczak, według medialnych doniesień, ma już dość „męczenia się” na tym stanowisku

 3. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 4. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 5. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 6. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook