Jedynie prawda jest ciekawa


W Bieszczadach zatrzymano 7 imigrantów i 2 organizatorów nielegalnego przekroczenia granicy

16.08.2017

Podczas długiego weekendu funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwie grupy imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli polską granicę - łącznie siedem osób - oraz dwóch cudzoziemców zajmujących się organizowaniem nielegalnego przekroczenia granicy.

Pierwszą grupę, liczącą czworo obywateli Pakistanu - trzech mężczyzn w wieku od 21 do 22 lat i 25-letnia kobietę - strażnicy graniczni z placówki SG w Ustrzykach Górnych zatrzymali w niedzielę w okolicach miejscowości Wołosate. Pakistańczycy nielegalnie przekroczyli zieloną granicę z Ukrainy do Polski. Nie mieli przy sobie żadnych dokumentów. 

"Funkcjonariuszom SG powiedzieli, że chcieli dostać się do krajów Europy Zachodniej, każdy z nich do innego. Miały to być Austria, Belgia, Hiszpania i Włochy" - poinformowała w środę Anna Michalska z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej (BiOSG).˙

Natomiast we wtorek strażnicy graniczni z placówki w Stuposianach zatrzymali w okolicy miejscowości Muczne pięciu obywateli Tadżykistanu. Trzech z nich - mężczyźni w wieku od 27 do 36 lat - to imigranci, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Ukrainy do Polski. 

Dwóch pozostałych - w wieku 45 i 33 lat - to organizatorzy tego nielegalnego przekroczenia granicy. Michalska podała, że zostali zatrzymani, kiedy w samochodzie czekali na imigrantów. 

"Mieli ich prawdopodobnie wywieźć w głąb naszego kraju, skąd dalej cudzoziemcy mogliby kontynuować swoją podróż na zachód Europy" - wyjaśniła. 

Dodała, że organizatorzy przebywali w Polsce legalnie; jeden z nich posiada kartę pobytu wydaną w Polsce, a drugi obecnie ubiega się w Polsce o status uchodźcy.

Imigranci usłyszeli zarzut nielegalnego przekroczenia granicy państwowej. Wszyscy w ramach umowy o readmisji zostali przekazani stronie ukraińskiej. Natomiast obywatele Tadżykistanu, którzy pomogli swoim rodakom, odpowiedzą za organizowania nielegalnego przekroczenia granicy państwowej. 

Obecnie pozostają oni w dyspozycji BiOSG. Sprawą zajmują się funkcjonariusze z placówki SG w Krościenku pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Lesku.

Michalska przypomniała, że od początku tego roku funkcjonariusze BiOSG zatrzymali 73 imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Ukrainy do Polski. W większości planowali dostać się do krajów Europy Zachodniej i tam poszukać pracy zarobkowej.

(PAP)

fot. PD/CC 3.0

Warto poczytać

 1. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 2. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 3. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 4. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 5. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 6. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 7. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook