Jedynie prawda jest ciekawa


Zaskakująca niekonsekwencja

16.04.2014

Obserwować wybory mogą tylko zagraniczni obserwatorzy. Polacy rządowi przeszkadzają?

W mediach przychylnych rządowi trwa festiwal oburzenia, który zapoczątkowała zapowiedź stworzenia przez PiS alternatywnego systemu liczenia głosów. „Chcemy pomóc państwu, żeby ono było wiarygodne” - tłumaczył portalowi wPolityce.pl Maciej Wąsik, lider warszawskiego PiSu. Jednak pomysł głównie przedstawiano, jako dowód hucpy i kolejnej fazy paranoi wśród polityków PiS. Mało kto jednak wie, że wybory w Polsce są obserwowane. O co zatem chodzi?

„Jeśli ktoś podważa wiarygodność, uczciwość, rzetelność wyborów, godzi w reputację państwa polskiego” - mówił premier Donald Tusk, odnosząc się do pomysłów PiS. Tymczasem to jego środowisko rozpętało akcję monitorowania wyborów w 2007 roku. W ówczesnej aurze, oskarżeń wobec rządu PiS o praktyki totalitarne, te same media, które dziś atakują PiS były wśród środowisk promujących obecność obserwatorów OBWE. Wtedy również sugerowano, że wybory w Polsce są zagrożone, a jedynie obecność zagranicznych obserwatorów gwarantuje uczciwość rządu Jarosława Kaczyńskiego.

Gdy rząd odmówił pierwotnie wnioskowi OBWE o udział w wyborach, motywując to złą formą dokumentu skierowanego do Polski, rozpętała się w kraju burza. Media i ludzie związani z obecnym obozem rządowym załamywali ręce. Nieżyjący już Bronisław Geremek, który zasłynął manifestacyjnym łamaniem ustawy lustracyjnej, mówił: „Nie wyobrażam sobie, żeby Polska odmówiła współpracy z OBWE. Żaden kraj nie boi się takich misji. To, że wybory są obserwowane, nie oznacza przecież, że kraj jest niedemokratyczny”. Dodawał jednak, że „nie ma konieczności, by OBWE przysyłała misję”. Adam Rotfeld, były szef dyplomacji tłumaczył, że w braku zgody na misję OBWE w Polsce „chodzi o nadwrażliwość wynikającą z sytuacji wewnętrznej w Polsce”. Zaś prof. Andrzej Rzepliński, obecny sędzia Trybunału Konstytucyjnego wskazywał, że ważniejsze jest monitorowanie tego, co będzie się działo w czasie kampanii wyborczej. „Wcale nie chodzi o wykrycie oszustw przy liczeniu głosów, zdarzają się one rzadko. Najwięcej nieprawidłowości jest w kampanii, gdy wyborców nieuczciwymi metodami nakłania się do poparcia jakiejś partii” - tłumaczył. Presja była jednoznaczna: obserwowanie wyborów przez OBWE jest Polsce potrzebne. Rząd Jarosława Kaczyńskiego zaprosił misję obserwatorów OBWE, z tym nie było problemów. Wybory w Polsce zostały ocenione dobrze. Od tamtego czasu misja jest obecna w Polsce przy okazji wyborów. Jak się okazuje kontrola zza granicy nikomu nie przeszkadza.

Wspomniany już Bronisław Geremek mówił w 2007 roku: „Wolałbym, żeby sami Polacy monitorowali wybory”. Dziś koledzy polityczni Geremka właśnie z takim pomysłem walczą.

Czy Platforma Obywatelska boi się czegoś? Na pewno daje dowód poważnej hiPOkryzji.

Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 2. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 3. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 4. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

 5. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

 6. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

 7. Schetynawiki 24.09.2018

  Schetyna chwali się donoszeniem na Polskę zagranicą. Internauci bezlitośni dla lidera PO „Jesteście Targowicą”

  Ostatnimi czasy w obozie opozycji totalnej panuje „moda” na skarżenie się zagranicznym politykom na temat Polski

 8. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook