Jedynie prawda jest ciekawa


Zamordowali ojca. Sprawa wychodzi na jaw po 23 latach

12.06.2018
morderstwo
Zamordowali ojca. Sprawa wychodzi na jaw po 23 latach

Dzisiaj w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga rusza proces o zabójstwo dokonane 23 lata temu. W 1995 roku 41-letnia dziś Monika S. i jej dziś 48-letni konkubent Bogdan G. zamordowali ojca oskarżonej. Poćwiartowane ciało ukryli. Sprawa nie wyszłaby może na jaw, gdyby para się nie rozstała.

Marzec 2017 roku. Do bloku na warszawskim Grochowie przyjeżdża policja. Monika S. zgłasza, że jej były konkubent Bogdan G. przyszedł nieproszony, grozi, nie pozwala jej wejść do mieszkania. Bogdan G. przyszedł z awanturą, bo był wściekły, że kobieta go porzuciła. W obecności funkcjonariuszy straszy byłą partnerkę, że wyjawi "ich wspólny sekret". Chwilę później opowiada policjantom, że w 1995 roku z pomocą Moniki S. zamordował jej ojca. Zwłoki poćwiartowali i ukryli na terenach zielonych przy ul. Płowieckiej w Warszawie.

Awanturujący się 48-latek miał ponad 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Policjanci zatrzymali oboje.

Oto przebieg zdarzeń według śledczych. W 1995 roku Bogdan G. i Monika S. mieszkali przy ul. Ostrobramskiej wraz z jej rodzicami. Matka przebywała wówczas w szpitalu. Ojciec nadużywał alkoholu. Któregoś dnia Bogdan G. nie mógł się dostać do mieszkania, bo teść nie otwierał. Gdy przyszła Monika S. weszli do mieszkania, gdzie oświadczył jej, że ma dość Zenona S. i zaproponował, że go zabije. Po uzyskaniu aprobaty ukochanej, 25-letni wówczas G. wziął długi na około 20 cm kuchenny nóż i zadał nim ofierze cios w okolice serca. Później wspólnie przeciągnęli ciało Zenona S. do innego pokoju. Po około dwóch dniach poćwiartowali zwłoki i wywieźli miejskim autobusem w okolice tzw. Zakola Wawerskiego - to podmokły teren u zbiegu Trasy Siekierkowskiej i ul. Ostrobramskiej. Utopili tam korpus, kończyny i głowę ofiary.

Niczego nieświadoma matka Moniki S. niedługo potem zgłosiła zaginięcie męża. Przesłuchana w ubiegłym roku przyznała, że zniknięcie Zenona S. niespecjalnie ją zdziwiło, bo często przebywał u kochanek i znajomych, z którymi pił alkohol. Zdarzało się, że nie było go dłuższy czas. Zięć wiele razy podkreślał, że ofiara już nie wróci. Mówił, że Zenon S. został zamordowany i że sam tego dokonał, ale teściowa nie uwierzyła, bo mówił to spokojnym tonem.

Monika S. rzuciła Bogdana G. w 2008 roku dla innego. Teraz ma kolejnego partnera. Z Bogdanem G. utrzymywała jednak kontakty, bo mają wspólne dziecko.

Kiedy Bogdan G. usłyszał zarzut zabójstwa, od razu się przyznał. Tłumaczył, że ojciec ukochanej był alkoholikiem i awanturnikiem. Żona i córka się go bały. Wyjaśnił, że zabójstwa dokonał z miłości do Moniki S., a ona nie próbowała go odwieść od tego zamysłu. Podczas eksperymentu procesowego odtworzył sytuację, w której pozbawił teścia życia. Pokazał także, gdzie ukryli zwłoki, ale szczątków nie udało się odnaleźć.

Monikę prokurator oskarża o nakłanianie do zabójstwa. Kobieta nie przyznała się do udzielania wsparcia ukochanemu. Negowała także swój udział m.in. w ćwiartowaniu zwłok. Podczas jednego z pierwszych przesłuchań powiedziała, że zabójstwa nie zgłosiła na policję, bo była w szoku i się bała. Bogdan G. miał ją szantażować, że zostanie z nim do końca życia albo "pójdzie siedzieć". Podobną wersję znał jej obecny konkubent.

Mimo że od zabójstwa minęły 23 lata ekspertom udało się odtworzyć niezwykłą liczbę śladów kryminalistycznych. Ściany, wykładzina, linoleum, fragmenty listew przypodłogowych, a także walizka, w której wynieśli zwłoki - wszędzie, po spryskaniu luminolem, było widać ślady krwi.

Proces pary rusza dzisiaj w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga. Na rozprawę zostaną doprowadzeni z aresztów śledczych.

(PAP)

fot. Wikipedia commons

Warto poczytać

 1. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 2. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 3. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 4. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 5. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 6. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 7. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 8. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook