Jedynie prawda jest ciekawa


Zamach na niezależność sądownictwa?

19.11.2011

Ministerstwo Finansów zamierza znieść autonomię budżetową najważniejszych sądów. Niewykorzystanie przez nie środki mają wrócić do budżetu państwa. Sędziowie protestują.

- Skarb Państwa ma duże potrzeby pożyczkowe i takie działanie może mieć na celu zwiększenie płynności finansowej. Jeżeli na kontach tych instytucji leżą rzeczywiście jakieś pieniądze, to jest to jakiś sposób na oszczędności. Jednak, jeśli nie to jest brane pod uwagę, to nie widzę merytorycznego argumentu, czemu miałoby to służyć – komentuje dla Stefczyk.Info specjalista z Instytutu Sobieskiego Maciej Rapkiewicz. Przypomina także, że te instytucje nie podlegają Ministerstwu Finansów, tylko Ministerstwu Sprawiedliwości.

O co tu chodzi? Ministerstwo Finansów chce, żeby w 2012 roku prezesi Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, Trybunału Konstytucyjnego i Najwyższej Izby Kontroli nie mogli samodzielnie dokonywać przesunięć w swoich budżetach. Oznacza to, że jeśli któraś z wyżej wymienionych instytucji nie wykorzysta wszystkich środków, to nie będzie mogła przeznaczyć ich np. na premie dla pracowników, ale będzie musiała je zwrócić do budżetu państwa.

Resort finansów liczy, że przyniesie to oszczędności, ale dzisiaj nie potrafi sprecyzować ile one wyniosą. W zeszłym roku przesunięcia finansowe w tych instytucjach wyniosły ok. 63 mln zł.

Sami zainteresowani twierdzą, że jest to zamach na niezależność sądownictwa. Przeciwko takiemu projektowi jest prezes Sądu Najwyższego Stanisław Dąbrowski, który uważa, że rozwiązania proponowane przez resort finansów oznaczają podporządkowanie sądownictwa rządowi. Z kolei prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego Włodzimierz Ryms uważa, że to nie od woli ministra finansów zależy, czy środki finansowe przyznane NSA zostaną przeniesione z jednego celu na inny.

MK

(fot. PAP/ Adam Warżawa)

Warto poczytać

 1. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 2. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 3. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 4. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 5. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 6. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 7. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook