Jedynie prawda jest ciekawa


"Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

19.04.2018
1270zalewska
"Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Wprowadzenie wyprawki w wysokości 300 zł dla każdego ucznia szkoły podstawowej i ponadpodstawowej zapowiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki na konwencji Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy. Zaznaczył, że wyprawka będzie wydatkiem stałym, "który zaplanowaliśmy na ten sierpień, ale też na wszystkie kolejne sierpnie, czyli przed rozpoczęciem roku szkolnego w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych". Koszt programu oszacował na ok. 1,4 mld zł.

Minister edukacji pytana była w czwartek na konferencji prasowej o ten projekt. Podkreśliła, że propozycja 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego "absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności". "Pojawiło się sformułowanie, że coś wydarzy się z darmowymi podręcznikami. Absolutnie nie. Darmowe podręczniki są dla wszystkich szkół podstawowych i przekształcanych gimnazjów i jest na to kwota ponad 500 mln zł. W budżecie na 2019 r. również zaplanowano (środki na ten cel - PAP)" - powiedziała szefowa MEN.

"To są dodatkowe pieniądze, to nie są pieniądze w subwencji oświatowej. Źródło finansowania już zostało wskazane. Zadeklarowaliśmy państwu, że będziemy systematycznie pokazywać szczegółowe rozwiązania. W następnym tygodniu już państwo je zobaczą, dlatego, że zwyczajnie jest napięty terminarz. Chcielibyśmy do końca sierpnia wypłacić pieniądze w sposób absolutnie najprostszy. Dlatego, żeby rzeczywiście było to wsparcie przed zakupami przed 1 września" - dodała. 

(PAP)

autor: Paweł Dembowski

fot. PAP/Leszek Szymański

Warto poczytać

 1. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 2. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

 3. kurski-vs-lis-20082018 20.08.2018

  Kurski wytacza proces Newsweekowi. „TVP pozywa tą szczujnię i damskiego boksera Tomasz Lisa”

  Prezes TVP Jacek Kurski idzie na wojnę z Tomaszem Lisem. Telewizja Polska pozywa „Newsweek” za podawania fałszywych informacji na temat stacji

 4. piotrn20082018 20.08.2018

  Piotr N. usłyszał kolejne zarzuty. Jechał samochodem bez przeglądu, ubezpieczenia i prawa jazdy

  - Policja z Konstancina-Jeziorny skierowała do sądu wniosek o ukaranie Piotra N. za trzy wykroczenia.

 5. siemoniak-rabiej-i-duda-20082018 20.08.2018

  Kolejny fake news? Pracownik kancelarii prezydenta prostuje manipulacje opozycjonistów

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wspólnie z małżonką odbywają służbową wizytę w Australii oraz Nowej Zelandii. Celem podróży była m.in. rozmowa z premierem Australii Malcolmem Turnbullem na temat poszerzenia współpracy wojskowej pomiędzy krajami

 6. 1270adamowiczgdans 20.08.2018

  Adamowicz tłumaczy swoją decyzję dotyczącą obchodów na Westerplatte „Została źle przekazana ministrowi Błaszczakowi”

  Będzie wojsko, wojsko zawsze miało być - powiedział w poniedziałek w "Radiu Gdańsk" prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odnosząc się do programu uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

 7. trzaskowski-i-kandydat-20082018 20.08.2018

  Nawet wyborcy Trzaskowskiego mają go dość? „Niech Pan ustąpi”

  Choć kampania wyborcza jeszcze nie ruszyła, Rafał Trzaskowski ma się czego obawiać

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook