Jedynie prawda jest ciekawa


Zalewska: Doskonale współpracujemy ze Streżyńską

27.04.2017

Minister edukacji była gościem radiowej Jedynki.

O referendum w sprawie reformy edukacji zdecyduje Sejm – podkreśliła w czwartek w radiowej Jedynce minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Zapewniła też, że jest członkiem rządowej drużyny i dobrze jej się współpracuje z minister Streżyńską.

Minister, pytana, czy MEN przygotowuje się do referendum w sprawie zmian w oświacie, odparła, że resort przygotuje się do wprowadzenia reformy.

Podkreśliła, że realizuje referendum z 2013 r., które nie zostało przeprowadzone.

„Tam również było pytanie o gimnazjum” – przypomniała.

Jeżeli popatrzymy, że aż 80 proc. rodziców decyduje, że sześciolatek uczy się w przedszkolu, to znaczy, że mieliśmy dobrą intuicję i odpowiedzieliśmy na potrzeby rodziców" - oceniła.

Podkreśliła, że zmiany w systemie już trwają. "Wydawcy złożyli 134 wnioski o dopuszczenie podręczników, by były proponowane nauczycielom i rodzicom. Za moment podręczniki będą drukowane" - zapowiedziała Zalewska. "My szanujemy podpisy obywateli. One są w Sejmie, to Sejm będzie decydował, czy będzie referendum, czy też nie. Wiem, że prawnicy zastanawiają się nad pytaniem, które jest bardzo ogólne" - powiedziała.

Pytana o sytuację w rządzie i o to, czy jest w nim wolnym elektronem, odpowiedziała, że jest w drużynie. "Jestem elementem całej grupy, jestem w drużynie i odpowiadam za całą drużynę" - powiedziała szefowa MEN. "Jesteśmy razem, dyskutujemy, rozmawiamy, staramy się wzajemnie wspierać - po to, żeby widać było, słychać było, że wspólnie działamy dla dobra obywateli" - dodała.

Podkreślała, że środowe spotkanie z premier było zaplanowane dużo wcześniej. "Ono zostało przełożone, miało się odbyć w tamtym tygodniu" - zaznaczyła minister.

"Mówiliśmy, jak sprawnie m.in. pracować nad projektami ustaw - i to w rządzie, jak powinniśmy się spotykać z klubem, jak przestrzegać i wystrzegać projektów poselskich, w tym sensie, że zależy nam, aby były one właściwie konsultowane, żeby były konsultacje społeczne i ustalaliśmy właśnie formy współpracy" - mówiła w wywiadzie.

Powiedziała, że z minister cyfryzacji Anną Streżyńską pracuje na co dzień nad projektem dostępu szkół do szerokopasmowego internetu. "Współpracujemy doskonale" - zaznaczyła.

Pytana o opinię na temat wypowiedzi Streżyńskiej, która oceniła we wtorek, że zanim się zacznie wydawać pieniądze, lepiej zastanowić się, skąd je wziąć, odpowiedziała, że "ta opinia jest opinią, która jest oczywistością dla polskiego rządu".

"My realizujemy obietnice, a jednocześnie proszę zauważyć: wzrost gospodarczy, dobry deficyt poniżej 3 proc., świetne wystąpienia m.in. w Hanowerze na targach, gdzie ponad 200 firm się prezentowało, dobre wskaźniki - zdaje się, że jedna z firm ratingowych podniosła wskaźniki. To robimy razem" - mówiła Zalewska.

Dopytywana o toczącą się debatę na temat zmian w edukacji, m.in. na temat tego, czy łączyć język polski z historią, podkreśliła, że są to dyskusje jeszcze przed pokazaniem projektu rozporządzenia w sprawie podstaw programowych m.in. do liceum ogólnokształcącego "i nic nie jest jeszcze przesądzone".

"Postanowiliśmy rozszerzyć dyskusję nad podstawami programowymi" - wyjaśniła.

Zapowiedziała, że w piątek resort rozpoczyna wysyłanie "do wybranych losowo szkół, rad pedagogicznych" podstaw programowych, żeby tam wypowiedzieli się praktycy. "Kiedy pod koniec maja, na początku czerwca będziemy przygotowywać projekt rozporządzenia, który zgodnie z ustawą będzie podlegał konsultacjom społecznym, już będziemy mieli efekt takiej wcześniejszej dyskusji" - podkreśliła minister.

Pytana o obawy nauczycieli o utratę miejsc pracy, poinformowała, że według danych na 26 kwietnia zebranych przez kuratorów, w szkołach jest 4 tys. 157 wakatów - "wolnych miejsc w systemie".

"Te zapisy prawa oświatowego są jednoznaczne i pokazują, że mają się pojawić dodatkowe miejsca pracy, dlatego że pojawiają się dodatkowe klasy, dodatkowe oddziały. Szacujemy, że będzie ich 5,5 tys." - podkreśliła minister edukacji.

Mly/PAP

fot. [Fratria/Julita Szewczyk]

Warto poczytać

 1. kurski-vs-lis-20082018 20.08.2018

  Kurski wytacza proces Newsweekowi. „TVP pozywa tą szczujnię i damskiego boksera Tomasz Lisa”

  Prezes TVP Jacek Kurski idzie na wojnę z Tomaszem Lisem. Telewizja Polska pozywa „Newsweek” za podawania fałszywych informacji na temat stacji

 2. piotrn20082018 20.08.2018

  Piotr N. usłyszał kolejne zarzuty. Jechał samochodem bez przeglądu, ubezpieczenia i prawa jazdy

  - Policja z Konstancina-Jeziorny skierowała do sądu wniosek o ukaranie Piotra N. za trzy wykroczenia.

 3. siemoniak-rabiej-i-duda-20082018 20.08.2018

  Kolejny fake news? Pracownik kancelarii prezydenta prostuje manipulacje opozycjonistów

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wspólnie z małżonką odbywają służbową wizytę w Australii oraz Nowej Zelandii. Celem podróży była m.in. rozmowa z premierem Australii Malcolmem Turnbullem na temat poszerzenia współpracy wojskowej pomiędzy krajami

 4. 1270adamowiczgdans 20.08.2018

  Adamowicz tłumaczy swoją decyzję dotyczącą obchodów na Westerplatte „Została źle przekazana ministrowi Błaszczakowi”

  Będzie wojsko, wojsko zawsze miało być - powiedział w poniedziałek w "Radiu Gdańsk" prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odnosząc się do programu uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

 5. trzaskowski-i-kandydat-20082018 20.08.2018

  Nawet wyborcy Trzaskowskiego mają go dość? „Niech Pan ustąpi”

  Choć kampania wyborcza jeszcze nie ruszyła, Rafał Trzaskowski ma się czego obawiać

 6. Jaroslaw-Kaczynski-na-wakacjach-20082018 20.08.2018

  Jarosław Kaczyński zatroskany stanem opozycji w Polsce? Wymowne zdjęcia z wakacji prezesa PiS

  Beskid Sądecki stał się celem wakacyjnej podróży prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Zdjęcia z jego wędrówek po okolicznych górach zamieścił na Twitterze szef MSWiA Joachim Brudziński

 7. jaki18062018 19.08.2018

  P. Jaki zaprezentował skład sztabu wyborczego. Marszałek Senatu szefem komitetu poparcia

  Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował swój sztab wyborczy

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook