Jedynie prawda jest ciekawa


Za ochronę miesięcznicy zapłacą blokujący?

11.07.2017

- Chcemy zmienić ustawę o zgromadzeniach żeby koszty przerzucić na tych, którzy takie zapowiadają że takie wydarzenia będą zakłócać. To jest bardzo uczciwe: mówią że będą zakłócać, to niech płacą, albo niech pójdą do Lasu Kabackiego i tam samych siebie zblokują – stwierdził w Salonie Politycznym Trójki szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

W porannej rozmowie minister odniósł się do wczorajszej miesięcznicy smoleńskiej, którą nieudanie próbowali zablokować kontrmanifestanci związani między innymi z Obywatelami RP. - Policja nie musiała interweniować w taki sposób jak miesiąc temu, ale oczywiście są przypadki złamania prawa, w przypadku 44 osób zostaną skierowane wnioski do sądu na podstawie Kodeksu Wykroczeń, z kolei 8 osób odpowie z artykułu 195 Kodeksu Karnego, a więc z przeszkadzania w publicznym wykonywaniu aktu religijnego – powiedział Błaszczak.

Jak dodał szef MSWiA, nie ma różnicy pomiędzy poniedziałkowymi wydarzeniami w Warszawie, a zamieszkami w Hamburgu podczas szczytu G20 w ubiegłym tygodniu. - Zarówno w Hamburgu i w Warszawie próbowano doprowadzić do zablokowania wydarzenia. Intencje były takie same, protestujący mówili że chcą łamać prawo, byli z nimi posłowie totalnej opozycji, którzy mówią że będą walczyć przez ulicę i zagranicę. O to im chodzi. Chcieli powtórzyć Hamburg w Warszawie – przekonywał Błaszczak, dodając, że środki ochrony w obu miastach były zupełnie inne – Tam nie było barierek, można było atakować policję i 500 policjantów rannych. To co wybieramy? – pytał minister. – A z kolei we Francji parlament przedłużył na kolejne miesiące stan wyjątkowy –  zauważył Błaszczak.

Minister bardzo ostro odniósł się również do intencji protestujących. Według niego Obywatele RP oraz media takie jak „Newsweek”, czy „Gazeta Wyborcza” chcą sobie wychować drugiego Ryszarda Cybę. – Oni chcą zablokować, chcą awantury, rozlewu krwi. I wczoraj ponieśli porażkę, są rozczarowani – przekonywał.
Błaszczak odniósł się również do kosztów wydarzenia. Zapowiedział nową ustawę, która przerzuci je na osoby nawołujące do zakłócania legalnych zgromadzeń.

–  W przypadku tej miesięcznicy są to wysokie sumy, kilkaset tysięcy złotych. Był taki marsz, który zorganizowała PO na początku maja i tam zabezpieczenie kosztowało ćwierć miliona złotych, Finał Pucharu Polski kosztował ponad milion złotych. Ale to jest bardzo uczciwa ustawa: mówią że będą zakłócać, to niech płacą, albo niech pójdą do Lasu Kabackiego i tam samych siebie zblokują – skwitował Błaszczak.


Warto poczytać

 1. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 2. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 3. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 4. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

 5. kurski-vs-lis-20082018 20.08.2018

  Kurski wytacza proces Newsweekowi. „TVP pozywa tą szczujnię i damskiego boksera Tomasz Lisa”

  Prezes TVP Jacek Kurski idzie na wojnę z Tomaszem Lisem. Telewizja Polska pozywa „Newsweek” za podawania fałszywych informacji na temat stacji

 6. piotrn20082018 20.08.2018

  Piotr N. usłyszał kolejne zarzuty. Jechał samochodem bez przeglądu, ubezpieczenia i prawa jazdy

  - Policja z Konstancina-Jeziorny skierowała do sądu wniosek o ukaranie Piotra N. za trzy wykroczenia.

 7. 1270adamowiczgdans 20.08.2018

  Adamowicz tłumaczy swoją decyzję dotyczącą obchodów na Westerplatte „Została źle przekazana ministrowi Błaszczakowi”

  Będzie wojsko, wojsko zawsze miało być - powiedział w poniedziałek w "Radiu Gdańsk" prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odnosząc się do programu uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook