Jedynie prawda jest ciekawa


Za kilka lat, to będzie trzon polskiej armii

28.11.2017
1270trzonmarmii
Za kilka lat, to będzie trzon polskiej armii

Nie chcemy przygotowywać najemników, chcemy przygotować żołnierzy - mówił we wtorek w Nowym Glinniku koło Tomaszowa Mazowieckiego wiceszef MON Michał Dworczyk.

Wiceminister obrony narodowej spotkał się na terenie 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z uczestnikami VIII Ogólnopolskiego Forum Szkół "Edukacja obronna młodzieży, w którym biorą udział przedstawiciele szkół ponadgimnazjalnych, gdzie w ramach programu pilotażowego prowadzone są certyfikowane wojskowe klasy mundurowe.

Wiceszef resortu przypomniał, że obecnie w programie bierze udział 57 szkół. W przyszłym roku do programu ma być włączonych kolejnych 150. Ministerstwo chce, by docelowo od września 2019 roku w każdym powiecie działała szkoła średnia, która prowadzi taką klasę, która będzie przygotowywać przyszłe kadry dla polskich sił zbrojnych.

"Chcemy wychowywać świadomych obywateli, z których część zostanie żołnierzami zawodowymi, część będzie służyła w Wojskach Obrony Terytorialnej, część pójdzie na wyższe uczelnie wojskowe i zostanie oficerami, ale część zapewne wybierze inną drogę zawodową. Jednak wybierając ją będzie miała podstawowe wyszkolenie wojskowe, będzie miała zrozumienie dla potrzeb obronnych państwa" - powiedział.

Zdaniem wiceministra będzie to wpływało na budowanie pozytywnego wizerunku i świadomości tego, czym są polskie siły zbrojne.

Dworczyk zwrócił uwagę, że program ma nie tylko pomóc w odpowiednim wyszkoleniu wojskowym, ale i wychowaniu. Jak mówił, nie chodzi o przygotowanie najemników, ale żołnierzy.

"Żołnierz to nie jest człowiek, który umie wyłącznie strzelać, który potrafi zachować się na polu walki. Taka osoba, która nie ma fundamentu wartości staje się najemnikiem. To, co proponujemy w programie pilotażowym, a później w docelowym, to jest połączenie szkolenia wojskowego z programem wychowawczym" - mówił.

Wyjaśnił, że chodzi tu m.in. o znajomość oręża polskiego, znajomość historii Polski. Chodzi o to, aby młody człowiek, który w przyszłości zostanie żołnierzem, kierował się "właściwymi wartościami", bo wojsko zawsze było miejscem kształtowania patriotyzmu.

Wiceminister poinformował również, że resort chce, aby oprócz szkół z certyfikowanymi wojskowymi klasami mundurowymi w każdym powiecie działała jedna kompania WOT, jedna strzelnica. To wszystko - jego zdaniem - ma tworzyć "strukturę społeczną, która będzie wzmacniała postawy proobronne".

(PAP) autor: Jacek Walczak, fot. PAP/Grzegorz Michałowski

 

Warto poczytać

 1. adamowicz13072018 17.08.2018

  Prezydent Gdańska ustąpi? Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte

 2. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 3. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 4. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 5. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 6. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 7. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 8. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook