Jedynie prawda jest ciekawa


Wzywali do "wyłączenia rządu". Ministerstwo podejmie działania

28.07.2017

MSZ ma ograniczone możliwości sprawowania nadzoru nad fundacjami; w sprawie Fundacji Otwarty Dialog podejmiemy jednak działania zmierzające do respektowania polskiego prawa - zapowiedział w piątek resort dyplomacji.

W czwartek MSZ poinformowało, że zwróciło się do Fundacji Otwarty Dialog "o niezwłoczne nadesłanie wszystkich uchwał fundacji przyjętych w latach 2013-2017 oraz o szereg wyjaśnień". Resort zwrócił się w szczególności o wyjaśnienie, "dlaczego na oficjalnym profilu fundacji na Facebook umieszczane są informacje nawołujące do nielegalnych działań, takich jak zachęcanie do niewywiązywania się z obowiązku uiszczania podatków". - Ministerstwo zwróciło się też o wyjaśnienie przyczyn publikacji przez przedstawicieli fundacji w mediach społecznościowych treści będących personalnymi atakami wymierzonymi w konkretne osoby - podkreślono w komunikacie Biura Rzecznika Prasowego MSZ.

Działania MSZ skomentował na Facebooku ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. - Wreszcie biorą się za Fundację Otwarty Dialog! Szkoda jednak, że szef MSZ Witold Waszczykowski, jako minister mający z urzędu sprawować kontrolę, to wszystko tolerował - napisał duchowny. - Dlaczego? Czy tak jak w Amber Gold jacyś politycy roztaczali "parasol ochrony" nad tą organizacją? - dodał. Isakowicz-Zaleski wyraził jednocześnie swoje wątpliwości dotyczące finansowania Fundacji Otwarty Dialog.

Odnosząc się w piątek do tej wypowiedzi udostępnionej także na portalu wPolityce wiceszefowa biura prasowego MSZ Katarzyna Sobiecka wskazała, że minister spraw zagranicznych "nie jest organem założycielskim ani fundatorem" Fundacji Otwarty Dialog oraz "nie ma też prawa w jakikolwiek sposób wpływać na wybór władz fundacji".

- Zgodnie z obowiązującym prawem, w akcie założycielskim kierowanym do sądu rejestrowego, fundator może wskazać każdego Ministra jako właściwego do nadzoru nad fundacją. Zwracam uwagę, że wskazany w ten sposób do pełnienia funkcji nadzorczych Minister nie ma na taką decyzję żadnego wpływu - podkreśliła w Sobiecka.

Jak dodała, stanowi o tym"peerelowska ustawa uchwalona w 1984 roku tuż po zniesieniu stanu wojennego". Zaznaczyła, że zakres nadzoru szefa resortu nad fundacjami określony przez ustawę o fundacjach "ogranicza się wyłącznie do składania wniosku do sądu celem zbadania działania fundacji zgodnie z przepisami prawa lub statutem (art. 12), zaskarżania uchwał do sądu (art. 13)". - Natomiast w sytuacji, gdyby działania zarządu fundacji w istotny sposób naruszały przepisy prawa lub postanowienia statutu, organ nadzoru może żądać usunięcia uchybień albo zmiany zarządu fundacji (art. 14) - uzupełniła Sobiecka.

Jej zdaniem "oczywiste" jest, że ewentualne zaskarżenie uchwały fundacji "staje się możliwe dopiero po zapoznaniu się organu nadzoru z takim dokumentem". - Tymczasem uchwały zazwyczaj wpływają do organu nadzoru przy okazji składania kolejnego rocznego sprawozdania, co następuje rok po zakończeniu okresu sprawozdawczego. Oznacza to, że na złożenie sprawozdania za rok 2016 fundacja ma czas do 31 grudnia 2017 r. - wyjaśniła w komunikacie Sobiecka.

Zwróciła zarazem uwagę, że "aktualnie Minister Spraw Zagranicznych sprawuje nadzór nad 391 fundacjami, a jedynym trybem nadzoru są wskazane wyżej artykuły ustawy o fundacjach". Zapewniła, że resort dyplomacji "podejmie dalsze zgodne z prawem działania zmierzające do respektowania polskiego prawa".

Wcześniej w czwartek portal wPolityce poinformował, że z wnioskiem o wszczęcie kontroli w sprawie działań Fundacji Otwarty Dialog wystąpił do szefa MSZ minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński. Jak zaznaczył portal, Kamiński zwrócił się do MSZ w związku z apelem przewodniczącego Rady Fundacji Bartosza Kramka, który na Facebooku apelował o zaangażowanie w obalenie polskiego rządu.


- Ostatnie działania Fundacji oraz Bartosza Kramka, zasiadającego w jej władzach, budzą wątpliwości dotyczące naruszania statutu Fundacji, a nawet polskiego prawa - cytuje w wPolityce uzasadnienie wniosku Kamińskiego do MSZ. Rzecznik ministra koordynatora zaznaczył, że wystąpienie do MSZ ma"bezpośredni związek z ostatnimi działaniami Bartosza Kramka, który jest autorem skandalicznego wpisu nawołującego do przewrotu w Polsce".


"Niech państwo stanie: wyłączmy rząd!" - pod takim hasłem Kramek opublikował apel w internecie. W 16 punktach przedstawił swój plan obalenia władzy, sugerował radykalne rozwiązania - podkreśla portal wPolityce. Jak zaznaczono, to szef MSZ ze względu na charakter działalności fundacji jest uprawniony do jej kontroli. Chodzi o funkcjonowanie organizacji w porównaniu z jej celami statutowymi.

PAP

Warto poczytać

 1. trzaskowski17082018 17.08.2018

  Trzaskowski z wnioskiem do Ziobry. Chce delegalizacji ONR-u

  Kandydat na prezydenta Warszawy Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zwraca się do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro z wnioskiem o rozwiązanie stowarzyszenia Obozu Narodowo-Radykalnego. Trzaskowski podkreślił w piątek, że w Warszawie i w całej Polsce nie ma miejsca na faszyzm.

 2. lekarz17082018 17.08.2018

  Ginekolog podejrzany o gwałt na czterech pacjentkach. Przyjmował w gabinetach w Zabrzu i w Gliwicach

  Zatrzymano ginekologa z Zabrza podejrzanego o zgwałcenie czterech pacjentek i zmuszenie trzech z nich do poddania się również innej czynności seksualnej - podała w piątek śląska policja. Do przestępstw miało dojść w prywatnym gabinecie lekarskim w latach 2016-2018.

 3. woda17082018 17.08.2018

  GIS ostrzega: w butelkowanej wodzie mineralnej znaleziono bakterie coli i paciorkowce

  Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek o wycofaniu ze sprzedaży dwóch partii wód mineralnych Małopolanka i Malinowy Zdrój. W próbkach pobranych do kontroli stwierdzono bakterie z grupy coli oraz paciorkowców kałowych.

 4. adamowicz13072018 17.08.2018

  Prezydent Gdańska ustąpi? Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte

 5. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 6. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 7. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook