Jedynie prawda jest ciekawa


Wzrosną ceny smartfonów i będziemy płacić za linki w internecie?

25.04.2017

Jednym z efektów zmiany władzy w Polsce, jaka miała miejsce w roku 2015, było zwiększenie znaczenia Grupy Wyszehradzkiej. Politycy państw „Wyszehradu” w ostatnim czasie niejednokrotnie pokazali, że zależy im na bliskiej współpracy i udowodnili, że razem można więcej, skutecznie dając odpór szkodliwym dla nas projektom lansowanym przez państwa tzw. „Starej Unii”.

Jednak nie tylko politycy z Polski, Węgier, Czech i Słowacji doceniają wagę wspólnego działania. Swoiste „wyszehradzkie porozumienie” zawarli też przedstawiciele branży nowoczesnych technologii. polski Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT – ZIPSEE „Cyfrowa Polska” oraz jego partnerskie organizacje z krajów Grupy Wyszehradzkiej, postanowili stanąć w obronie portfeli obywateli państw Europy Środkowej i zaprotestować przeciw niektórym nowym regulacjom dyrektywy Komisji Europejskiej, które mogłyby sprawić, że w przyszłości będziemy musieli więcej płacić za sprzęt elektroniczny, głównie smartfony i tablety – coraz bardziej popularne na naszych rynkach. Nowe rozwiązania proponowane przez Unię Europejską mogłyby również doprowadzić do ograniczenia dostępu do wielu treści dostępnych w Internecie.

„Jako reprezentanci branży opartych na nowoczesnych technologiach w Polsce, Czechach, Słowacji i Węgrzech – państw tworzących Grupę Wyszehradzką – apelujemy do przedstawicieli Rady Unii Europejskiej oraz eurodeputowanych Parlamentu Europejskiego o powstrzymanie tego kierunku zmian i wprowadzenie zmian do projektu Dyrektywy o prawie autorskim” – czytamy w liście, który przedstawiciele ZIPSEE i siostrzanych organizacji wystosowali do unijnych polityków.

Według osób, które od lat zajmują się nowymi technologiami może doprowadzić do sytuacji, w której miliony Polaków, Czechów, Słowaków i Węgrów zostaną pozbawieni dostępu do internetowych treści, co przełoży się nie tylko na ograniczeniu dostępu do kultury, ale także pogorszy warunki pracy wielu inżynierów i specjalistów. Sygnatariusze listo, jako przykład podają sytuację z Hiszpanii czy Niemiec, gdzie wielu mieszkańców musi płacić za treści ogólnodostępne.

„Sprzeciwiamy się wprowadzanemu w art. 11 Dyrektywy dodatkowego prawa pokrewnego dla wydawców i licencjonowania treści poprzez tzw. „podatek od linków”. W naszej opinii

wydawcy są już wystarczająco chronieni przez obowiązujące przepisy dotyczące praw autorskich. Doświadczenia Hiszpanii i Niemiec, gdzie wprowadzono takie rozwiązanie, pokazuje negatywny jego wpływ na średnich i mniejszych wydawnictw oraz konsumentów. Sprzeciwiamy się propozycjom zawartym w art. 13 Dyrektywy w postaci wprowadzenia odpowiedzialności prawnej dostawców usług internetowych, za treści zamieszczane przez ich użytkowników oraz obowiązku filtrowania tych treści. Projektowane przepisy spowodują, że usługi te, które konsumenci wykorzystują do tworzenia i udostępniania treści online, staną się mniej wygodne i otwarte, a w konsekwencji – niedostępne dla użytkowników w obecnej formie. Zahamuje to również rozwój nowych, innowacyjnych przedsięwzięć internetowych” – czytamy w liście.

Mamy nadzieję, że głos specjalistów, którzy „zjedli zęby” na elektronice,  zostanie usłyszany przez decydentów UE, a politycy nie ulegną pokusie napchania kieszeni organizacjom, które chcą zarobić na nowych rozwiązaniach...

 

Warto poczytać

 1. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 2. trzaskowski17082018 17.08.2018

  Trzaskowski z wnioskiem do Ziobry. Chce delegalizacji ONR-u

  Kandydat na prezydenta Warszawy Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zwraca się do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro z wnioskiem o rozwiązanie stowarzyszenia Obozu Narodowo-Radykalnego. Trzaskowski podkreślił w piątek, że w Warszawie i w całej Polsce nie ma miejsca na faszyzm.

 3. lekarz17082018 17.08.2018

  Ginekolog podejrzany o gwałt na czterech pacjentkach. Przyjmował w gabinetach w Zabrzu i w Gliwicach

  Zatrzymano ginekologa z Zabrza podejrzanego o zgwałcenie czterech pacjentek i zmuszenie trzech z nich do poddania się również innej czynności seksualnej - podała w piątek śląska policja. Do przestępstw miało dojść w prywatnym gabinecie lekarskim w latach 2016-2018.

 4. woda17082018 17.08.2018

  GIS ostrzega: w butelkowanej wodzie mineralnej znaleziono bakterie coli i paciorkowce

  Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek o wycofaniu ze sprzedaży dwóch partii wód mineralnych Małopolanka i Malinowy Zdrój. W próbkach pobranych do kontroli stwierdzono bakterie z grupy coli oraz paciorkowców kałowych.

 5. adamowicz13072018 17.08.2018

  Prezydent Gdańska ustąpi? Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte

 6. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 7. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 8. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook