Jedynie prawda jest ciekawa


Wyroki bez zawieszenia ws. zbiorowego gwałtu

02.11.2016

Trzy lata i pięć miesięcy więzienia dla Arkadiusza P. i trzy lata więzienia dla Michała O. - to prawomocne już wyroki dla dwóch oskarżonych o dokonanie zbiorowego gwałtu na 16-latce w Pietrzykowicach (Śląskie) trzy lata temu. W części dotyczącej niektórych oskarżonych sprawa wróci do I instancji.

Taki wyrok zapadł w środę przed Sądem Apelacyjnym w Katowicach. Wyroki wobec dwóch oskarżonych są znacznie surowsze niż orzeczenie bielskiego sądu okręgowego, który wymierzył kary zawieszeniu. Młody wiek nie może usprawiedliwiać zachowań przestępczych, a pokrzywdzona musi mieć poczucie, że naruszenie jej dóbr osobistych nie zostało zbagatelizowane przez wymiar sprawiedliwości - uzasadniał sąd apelacyjny.

Proces w tej sprawie - z uwagi na jej charakter - w większości był niejawny. Uzasadnienie wyroku w niewielkiej części było ogłoszone publicznie. Sąd odwoławczy częściowo uchylił wyrok z I instancji, dotyczący wcześniejszego doprowadzenia nastolatki do wielokrotnego obcowania płciowego. W ponownym procesie odpowie pięciu oskarżonych, wśród nich Arkadiusz P., który odpowiadał za obydwa przestępstwa.

Do wydarzeń opisywanych w akcie oskarżenia doszło w grudniu 2013 r. Po imprezie w prywatnym domu w Pietrzykowicach na Żywiecczyźnie 16-latka oskarżyła kolegów o gwałt. Wszyscy pochodzą z tzw. dobrych domów. Wśród nich był Michał O. syn polityka regionalnych struktur PSL - b. wicewojewody i b. członka zarządu woj. śląskiego. Dziewczynę nad ranem pozostawili na przystanku. Jej matka zawiadomiła prokuraturę.

Na ławie oskarżonych zasiadło sześciu mężczyzn. W kwietniu br. bielski sąd okręgowy uznał wszystkich mężczyzn za winnych. Usłyszeli wyroki od 15 miesięcy do 2 lat więzienia w zawieszeniu na 5 lat. Zgodnie z kwalifikacją przyjętą w akcie oskarżenia sąd I instancji - przypisał pięciu z oskarżonych, że wykorzystując bezradność nieletniej wynikającą z upojenia alkoholem i związaną z tym niemożność stawiania oporu, doprowadzili ją do wielokrotnego obcowania płciowego. To przestępstwo z art. 198 Kodeksu karnego.

Oskarżeni nie przyznawali się do winy. Twierdzili, że stosunki seksualne odbyli za zgodą koleżanki.

Dwaj mężczyźni, Michał O. i Arkadiusz P. zostali skazani za późniejszy gwałt (art. 197 par. 3 kk), czyli doprowadzenie dziewczyny przemocą do obcowania płciowego z P. (ten oskarżony odpowiada także za pierwsze przestępstwo, z art. 198). Mimo że O. sam nie obcował płciowo z pokrzywdzoną także on odpowiadał za udział w gwałcie zbiorowym - za przestępstwo to odpowiada ten, kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego wspólnie z inną osobą. Wyrok z I instancji zaskarżyły wszystkie strony.

Prok. Agnieszka Michulec mówiła po środowym wyroku dziennikarzom, że materiał dowodowy zgromadzony w trakcie procesu wskazuje, iż wszystkim oskarżonym, także uczestniczącym w pierwszym czynie, można przypisać przestępstwo z art. 197. Tak uznał także w sąd apelacyjny, uwzględniając apelację oskarżyciela i uchylając część wyroku.

"Zebrany materiał dowodowy, a w szczególności zeznania pokrzywdzonej i wyjaśnienia oskarżonego Arkadiusza P. wskazują, że pokrzywdzona stawiała opór słowny. Jeden z oskarżanych wówczas wlał jej przemocą alkohol do ust. To należy oceniać w kategoriach użycia przemocy" - powiedział sędzia Andrzej Ziębiński w jawnej części ustnego uzasadnienia.

Sąd podzielił też stanowisko oskarżenia, że kary wymierzone w I instancji Arkadiuszowi P. i Michałowi O. są rażąco niewspółmierne - nie przystają ani do stopnia społecznej szkodliwości czynu, ani wysokiego stopnia zawinienia.

"Młody wiek nie może usprawiedliwiać zachowań przestępczych, a popełnienie przez oskarżonych tak poważnego przestępstwa, jakim jest zbrodnia zgwałcenia zbiorowego, winno spotkać się z reakcją karną pozostającą w adekwatnej relacji do popełnionego bezprawia i dającą także pokrzywdzone poczucie, że drastyczne naruszenie jej dóbr osobistych nie zostało zbagatelizowane przez ograny wymiaru sprawiedliwości" - podkreślił sędzia.

Sąd odwoławczy wskazał też, że brał pod uwagę okoliczności łagodzące - jak młody wiek dotychczasową niekaralność i dobrą opinię, jaką się cieszyli. Dlatego wymierzył im kary w pobliżu dolnej granicy zagrożenia.

Ryb, PAP

Warto poczytać

 1. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 2. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 3. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 4. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

 5. kurski-vs-lis-20082018 20.08.2018

  Kurski wytacza proces Newsweekowi. „TVP pozywa tą szczujnię i damskiego boksera Tomasz Lisa”

  Prezes TVP Jacek Kurski idzie na wojnę z Tomaszem Lisem. Telewizja Polska pozywa „Newsweek” za podawania fałszywych informacji na temat stacji

 6. piotrn20082018 20.08.2018

  Piotr N. usłyszał kolejne zarzuty. Jechał samochodem bez przeglądu, ubezpieczenia i prawa jazdy

  - Policja z Konstancina-Jeziorny skierowała do sądu wniosek o ukaranie Piotra N. za trzy wykroczenia.

 7. siemoniak-rabiej-i-duda-20082018 20.08.2018

  Kolejny fake news? Pracownik kancelarii prezydenta prostuje manipulacje opozycjonistów

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wspólnie z małżonką odbywają służbową wizytę w Australii oraz Nowej Zelandii. Celem podróży była m.in. rozmowa z premierem Australii Malcolmem Turnbullem na temat poszerzenia współpracy wojskowej pomiędzy krajami

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook