Jedynie prawda jest ciekawa


Wymiar sprawiedliwości do poprawki

25.01.2012

Coraz szersze kręgi zatacza protest, wywołany aresztowaniem byłego opozycjonisty Adama Słomki. Za swoje zachowanie w trakcie ogłaszania wyroku na Czesława Kiszczaka w procesie autorów stanu wojennego Słomka został skazany na dwa tygodnie więzienia. W odróżnieniu od komunistycznego zbrodniarza były opozycjonista trawił za kratki. Jest jedynym, który siedzi po procesie dot. stanu wojennego.

Wyrok na Słomkę oraz jego osadzenie wywołał oddolny protest środowisk byłych opozycjonistów. W Warszawie przed więzieniem przy Rakowieckiej odbywa się codziennie pikieta. Od wtorku w siedzibie Prawicy Rzeczypospolitej na ulicy Wspólnej w Warszawie trwa głodówka w obronie Adama Słomki. Jak poinformował nas organizator akcji Janusz Sanocki do protestu głodowego przyłączy się za kilka dni Halina Spasowska, legendarna opozycjonistka z Wrocławia.

Oczekujemy, że sądy w Polsce, tzw. wymiar sprawiedliwości, będą działały w interesie tego narodu, zgodnie z prawem Boskim i ludzkim. To, co dzieje się dziś w sądach, to jest skandal. Sprawa Słomki to jedynie jeden z elementów tego obrazu. Ten przykład jest symboliczny i nagłośniony – mówi nam Sanocki. Wskazuje, że podczas odczytywania wyroku na Kiszczaka widać było nierówne podejście do obu skazanych. Kiszczak otrzymał symboliczną karę, w zawieszeniu, opozycjonista usłyszał karę najwyższą i najbardziej uciążliwą z możliwych – mówi Sanocki. Wskazuje, że za działaniem Słomki stały motywacje obywatelskie.

Nasz rozmówca wskazuje, że od kilku dni z Adamem Słomką nie ma kontaktu. On jest izolowany. Nie dzwonił nawet do żony. To oburzająca sytuacja. Nie możemy pozwolić, by w tej sprawie działo się takie łobuzerstwo – tłumaczy Sanocki.

Za kilka dni protestujących odwiedzi inny znany działacz opozycji antykomunistycznej, Kornel Morawiecki. Wesprze protestujących oraz Adama Słomkę. To jest sytuacja skandaliczna, to obraza sprawiedliwości, żeby skazanym w tej sprawie, był opozycjonista, którego matka zmarła w wyniku bezprawia. Tymczasem ludzie, którzy za to bezprawie odpowiadają, chodzą wolni. To jest patologia, prawo powinno służyć sprawiedliwości. Tak się jednak nie stało – mówi nam Morawiecki, motywując swoją decyzję o wsparciu protestu.

Legendarny założyciel „Solidarności Walczącej” wskazuje, że sądy w Polsce są pełne patologii. Wymiar sprawiedliwości jest chory. Nie został oczyszczony z ludzi aparatu PRL. Trzyma się komunistycznej przeszłości – tłumaczy Morawiecki. Osoby protestujące dziś przeciwko uwięzieniu Słomki wskazują, że były niszczone w czasie PRL, a dziś czują się podobnie. Dziś jesteśmy tępieni przez grupy i kliki, które obsiadły nasz kraj – kwituje Janusz Sanocki.

Protest przeciwko osadzeniu Adama Słomki nabrał rozpędu. Jak informuje dzisiejsza „Gazeta Polska Codziennie”, Andrzej Rozpłochowski, legendarny działacz śląskiej Solidarności, zwrócił prezydentowi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Swoją decyzję motywuje właśnie osadzeniem Słomki oraz decyzją, że Kiszczak będzie wolny. Również w ramach protestu dziś w Warszawie przed Pałacem Prezydenckim środowiska Obywatelskiego Ruchu Obrony Bezrobotnych i osób represjonowanych w Stanie Wojennym wystąpiły do Prezydenta RP z apelem w sprawie uwolnienia Adama Słomki. Podobne akcje odbywają się w całej Polsce.

Stanisław Żaryn
[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. bodnar21052018 25.09.2018

  Adam Bodnar walczy z „dyskryminacją religijną” w szkołach. Domaga się „lekcji religii mniejszościowych”

  Trzeba poprawić organizację lekcji religii mniejszościowych i etyki - ocenił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w piśmie do szefowej MEN Anny Zalewskiej. Weług niego dyrektorzy powinni obowiązkowo informować rodziców i uczniów o możliwości i zasadach organizacji takich lekcji.

 2. gra-o-wybor-2-25092018 25.09.2018

  Strzelaj do prezydenta. Kontrowersyjna gra podbija internet

  Poznański radny PiS Michał Boruczkowski stworzył grę internetową, która tematyką odnosi się do zbliżających się wyborów samorządowych w Polsce

 3. jaki-vs-trzaskowski 25.09.2018

  Jaki nie będzie rozmawiał z Trzaskowskim? „To śmianie się w twarz ofiarom reprywatyzacji”

  Wiceszef komisji ds. reprywatyzacji w Warszawie Sebastian Kaleta oświadczył za pośrednictwem Twittera, iż sztab Patryka Jakiego nie będzie rozmawiał z Rafałem Trzaskowskim oraz jego ludźmi

 4. blaszczak06032018 25.09.2018

  Błaszczak ma już dosyć MON? Padły nazwiska potencjalnych następców

  Ministerstwo Obrony Narodowej w ciągu kilku najbliższych tygodni powinna czekać zmiana na stanowisku szefa resortu. Dotychczas sprawujący tę funkcję Mariusz Błaszczak, według medialnych doniesień, ma już dość „męczenia się” na tym stanowisku

 5. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 6. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 7. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 8. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook