Jedynie prawda jest ciekawa


Wyłudzili VAT na kwotę ponad 53 mln zł. Zarzuty przedstawiono 19 osobom

27.10.2017
vat27102017
Wyłudzili VAT na kwotę ponad 53 mln zł. Zarzuty przedstawiono 19 osobom

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała kolejnego podejrzanego w sprawie dotyczącej wyłudzeń podatku VAT w ramach wewnątrzwspólnotowego obrotu metalami nieżelaznymi. W całej sprawie chodzi o wyłudzenia VAT-u na kwotę ponad 53 mln zł.

Informację o zatrzymaniu kolejnej osoby w tym śledztwie przekazał w piątek PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. W całej sprawie zarzuty usłyszało już 19 osób. Postępowanie dotyczy wewnątrzwspólnotowego obrotu katodą niklową i innymi metalami nieżelaznymi.

Jak podał Żaryn, Jacka M. zatrzymano we wtorek w Bielsku-Białej. Jest on podejrzany m.in. o wyłudzenia podatku VAT, pranie brudnych pieniędzy i udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Został aresztowany na trzy miesiące.

"Podejrzany brał udział w tzw. karuzeli podatkowej - łańcuszku firm z wykorzystaniem tzw. +słupów+, które sam organizował. Firmy te zajmowały się fikcyjnym obrotem m.in. katodą niklową" - podał rzecznik.

Według śledztwa, towar faktycznie opuszczał granice Polski, lecz za pośrednictwem zarejestrowanych w Czechach i na Słowacji firm był ponownie wprowadzany do obrotu przez tzw. firmy słupy. Nie odprowadzały one podatku VAT, a towar ponownie za pośrednictwem śląskiej firmy trafiał do Czech. Wystawiane w związku z tym faktury VAT potwierdzały rzekome transakcje handlowe z podmiotami zagranicznymi i służyły uprawdopodobnieniu obrotu i dokonywaniu na szkodę Skarbu Państwa wyłudzeń podatkowych.

Dotychczas zarzuty w sprawie przedstawiono 19 osobom. Na rachunkach bankowych podmiotów biorących udział w procederze zabezpieczono w toku śledztwa ponad 7 mln zł. Sprawa w dalszym ciągu określana jest jako rozwojowa.

Wyłudzenia podatku VAT w postaci tzw. transakcji karuzelowych skutkowały wielomiliardowymi uszczupleniami budżetu państwa. W 2016 r. aparat skarbowy tylko w woj. śląskim wykrył wyłudzenia VAT-u na łączną kwotę 1,8 mld zł; rzeczywista skala oszustw jest jednak znacznie większa - zaznaczają przedstawiciele skarbówki.

Mechanizm jest za każdym razem podobny, co jakiś czas zmieniają się natomiast artykuły służące wyłudzaniu podatku. W ostatnich latach wyłudzano podatek najczęściej w fikcyjnym handlu paliwami, później na podstawie obrotu prętami czy stali budowlanej. Po ukróceniu jednego sposobu, oszuści wymyślają kolejny - mówią przedstawiciele aparatu skarbowego. (PAP)

autor: Krzysztof Konopka

Warto poczytać

 1. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 2. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 3. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 4. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 5. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 6. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 7. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook