Jedynie prawda jest ciekawa


Wykradał zwłoki z grobów na całym Pomorzu. Grozi mu do 8 lat więzienia

10.11.2017
Cmentarz3
Wykradał zwłoki z grobów na całym Pomorzu. Grozi mu do 8 lat więzienia

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku postawiła 54-letniemu mężczyźnie zarzuty dotyczące znieważenia i ograbienia zwłok .

Ta sprawa od kilku tygodni elektryzowała opinię publiczną w Trójmieście. Opisywaliśmy ją dokładnie w tygodniku „Sieci”, gdzie informowaliśmy, że w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku powołana jest specjalna grupa, która ma badać tę sprawę. Podkomisarz Michał Sienkiewicz, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku przyznawał wówczas, że w związku z przypadkami kradzieży szczątków ludzkich na pomorskich cmentarzach powołano specjalną grupę policjantów: – W składzie tej grupy nie ma przypadkowych osób. To policjanci z wydziału kryminalnego, wydziału wywiadu kryminalnego i wydziału dochodzeniowo-śledczego. Badają każdy możliwy wątek, m. in. nad kwestię uszkodzonego pomnika na cmentarzu w Pierwoszynie – mówił wówczas podkomisarz Sienkiewicz. Dziś wiemy już, że sprawca działał sam.

54- letniego mężczyznę zatrzymano 6 listopada. Badania potwierdziły zgodność jego DNA ze śladami biologicznymi znajdowanymi na nekropoliach. Najprawdopodobniej to on stoi za tajemniczymi zniknięciami ciał z grobów, do jakich dochodziło pomiędzy grudniem 2016 roku, a październikiem br na cmentarzach między innymi w Gdańsku, Słupsku, Lęborku, czy w Redzie.

Mężczyźnie postawiono szereg zarzutów dotyczących znieważenia i ograbienia zwłok oraz został on aresztowany na trzy miesiące. Grozi mu do ośmiu lat więzienia.

To jednak nie wszystko, bo jak się okazało, zatrzymany mężczyzna mógł trudnić się grabieniem grobów od kilku lat. - W dniu zatrzymania  podejrzanego, w miejscu jego zamieszkania ujawniono prowadzone przez niego zapiski. Z treści ich wynika, że przez szereg lat  miał dopuszczać się niszczenia nagrobków oraz kradzieży szczątków. Informacje te będą weryfikowane w toku postępowania - poinformowała gdańska prokuratura. Zapiski te wskazują również na jeszcze jedną istotną kwestię - miejsce ukrycia szczątków. Znaleziono je w tym tygodniu. Ludzkie ciała znajdowały się w dziesięciu workach. - W worach tych znajdowały się również informacje, przedmioty wskazujące na to czyje są to szczątki. Zostanie to zweryfikowane badaniami  DNA - zaznaczyła prokuratura.

Motywy sprawcy są na razie nieznane, jednak, jak nieoficjalnie dowiedziało się po zatrzymaniu mężczyzny Radio Gdańsk, śledczy biorą pod uwagę m.in. działanie z pobudek satanistycznych. Niewykluczona jest też nekrofilia.

KH/AC

Warto poczytać

 1. skandal21082018 21.08.2018

  Lalka z sex shopu z maską Jarosława Kaczyńskiego. Wokalista poderżnął jej gardło

  Do czego prowadzą lewicowy fanatyzm i ateizm? Oto najlepszy przykład zaślepienia przez chorą ideologię

 2. topr21082018 21.08.2018

  Wezwała TOPR bo była zmęczona. Ratownicy: Nie jesteśmy taksówką dla turystów

  Zdarza się, że turyści w Tatrach, nie mając sił na dalszą wędrówkę, dzwonią do ratowników górskich i żądają przewiezienia ich na dół. Ratownicy TOPR apelują o rozsądek i rozwagę przy wzywaniu pomocy, bo ktoś inny w tym czasie może naprawdę potrzebować pomocy.

 3. 1270SZPITALBYTOW 21.08.2018

  Pacjentka oskarżyła lekarza o makabryczny żart, teraz przeprasza

  Jakiś czas temu pisaliśmy o sytuacji, jaka miała mieć miejsce w szpitalu w Bytowie. Jeden z tamtejszych lekarzy miał, według słów pacjentki, niestosownie zażartować podczas badania. Szpital informuje, że sytuacja nie miała miejsca, a pacjentka już przeprosiła za swoje słowa.

 4. gajewskatrzaskowski21082018 21.08.2018

  Jest najpiękniejszą twarzą kampanii Trzaskowskiego. Do niedawna była podwładną Bartosza Kramka z „Otwartego Dialogu”

  „Na krok nie odstępuje Rafała Trzaskowskiego. Mówi się, że jest nieformalnym rzecznikiem jego kampanii” - informuje portal „natemat.pl”. Mowa o Aleksandrze Gajewskiej, wiceprzewodniczącej PO w Warszawie i być może byłej szefowej zespołu politycznego Fundacji Otwarty Dialog.

 5. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 6. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 7. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook