Jedynie prawda jest ciekawa


Wybory bez ciszy wyborczej?

06.03.2016

Rozważenie zniesienia ciszy wyborczej przy utrzymaniu zakazu agitacji w lokalach wyborczych - proponuje Państwowa Komisja Wyborcza w piśmie skierowanym m.in. do marszałków Sejmu, Senatu i prezydenta.

Wiceszef PKW sędzia Wiesław Kozielewicz powiedział PAP, że tradycyjnie PKW po roku wyborczym proponuje zmiany w Kodeksie wyborczym; w 2015 r. odbyły się wybory prezydenckie, parlamentarne, a w 2014 r. do Parlamentu Europejskiego i samorządowe. 

Podkreślił, że propozycje nie dotyczą kwestii natury politycznej np. ordynacji wyborczej. "To są decyzje polityków. PKW tu niczego nie podpowiada. Nam chodzi o kwestie natury technicznej organizacji wyborów" - zaznaczył. Sędzia powiedział, że pismo zostało wysłane m.in. do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego i prezydenta Andrzeja Dudy. 

Rozważenia według Komisji wymaga zniesienie ciszy wyborczej. "Postęp technologiczny, rozwój nowych mediów, w tym portali społecznościowych powoduje, że obecnie cisza wyborcza staje się fikcją" - uważa PKW. 

Według Komisji, wydaje się, że cisza wyborcza powinna obowiązywać jedynie w dniu głosowania w lokalu wyborczym, czyli wyłącznie wewnątrz budynku, w którym znajduje się ten lokal oraz w odległości np. 100 metrów od tego budynku. Obecnie cisza wyborcza w przypadku wyborów ogólnokrajowych obowiązuje w całym kraju i rozpoczyna się o północy w dniu poprzedzającym dzień głosowania, czyli w nocy z piątku na sobotę, gdy głosowanie odbywa się w niedzielę. 

Sędzia Kozielewicz jest przeciwnikiem ciszy wyborczej. "Uważam, że jest to instytucja zbędna w tym kształcie, w którym funkcjonuje" - powiedział wiceszef PKW. Zaznaczył natomiast, że jest za utrzymaniem ciszy sondażowej, czyli zakazu publikowania sondaży. Publikowanie sondaży wyborczych w trakcie ciszy wyborczej jest obecnie surowo karane; grozi za to grzywna od 500 tys. zł do 1 mln zł. 

Komisja proponuje także, aby protokoły głosowania z okręgowych komisji wyborczych mogły być przekazywane PKW drogą elektroniczną (rejonowych komisji w przypadku wyborów do PE). Miałoby to skrócić czas oczekiwania na ogłoszenie wyników wyborów przez Komisję. Obecnie do PKW muszą zostać dostarczone papierowe protokoły - tylko na ich podstawie Komisja może podać wyniki wyborów. Protokół elektroniczny miałby być podpisany tzw. bezpiecznym podpisem przez wszystkich członków komisji i sporządzony w ich obecności. 

Jeśli takie rozwiązanie nie byłoby możliwe, PKW proponuje, aby na podstawie protokołów przekazywanych drogą elektroniczną mogła ustalać zbiorcze wyniki głosowania, czyli w przypadku wyborów do Sejmu to, które komitety wyborcze przekroczyły próg wyborczy i wezmą udział w podziale mandatów. Obecnie jest tak, że PKW po otrzymaniu papierowych protokołów ustala, które komitety przekroczyły próg wyborczy. Następnie pisemnie zawiadamia o tych wynikach komisje okręgowe, a one następnie dokonują podziału mandatów w okręgach. 

PKW zwraca uwagę na konieczność zmian w ustawie o referendum ogólnokrajowym; chodzi o możliwość przeprowadzania referendum w tym samym dniu, co wybory do Sejmu, Senatu, prezydenta lub do Parlamentu Europejskiego. Komisja proponuje m.in. ujednolicenie godzin głosowania; obecnie referenda jednodniowe odbywają się w godzinach od 6-22, a wybory w godz. 7-21. 

Rozważenia wymaga także - według Komisji - zmiana terminu zgłaszania list kandydatów i kandydatów. Obecnie zgodnie z Kodeksem wyborczym te terminy upływają o północy określonego dnia wynikającego z kalendarza wyborczego. PKW jest zdania, że godzina popołudniowa ułatwiłaby pracę organom przyjmującym zgłoszenia. 

Komisja zwraca także uwagę, że jeśli od 1 stycznia 2018 r. zniesiony zostanie obowiązek meldunkowy (co wynika z ustawy o ewidencji ludności), zlikwidowane zostaną rejestry mieszkańców, a to na ich podstawie gminy prowadzą rejestry wyborców, a przed każdymi wyborami tworzą spisy wyborców. Umieszczenie w spisie wyborców jest podstawą do wydania karty do głosowania. Komisja zaznacza, że w celu wymiany informacji pomiędzy gminami o wpisaniu wyborcy do rejestru oraz o pozbawieniu prawa wybierania konieczne jest utworzenie centralnego rejestru wyborców prowadzonego przez PKW. 

"Informację o realizacji przepisów Kodeksu wyborczego oraz propozycje ich zmiany" podpisał szef PKW Wojciech Hermeliński.

kk/PAP

[fot.Fratria]

Warto poczytać

 1. topr21082018 21.08.2018

  Wezwała TOPR bo była zmęczona. Ratownicy: Nie jesteśmy taksówką dla turystów

  Zdarza się, że turyści w Tatrach, nie mając sił na dalszą wędrówkę, dzwonią do ratowników górskich i żądają przewiezienia ich na dół. Ratownicy TOPR apelują o rozsądek i rozwagę przy wzywaniu pomocy, bo ktoś inny w tym czasie może naprawdę potrzebować pomocy.

 2. 1270SZPITALBYTOW 21.08.2018

  Pacjentka oskarżyła lekarza o makabryczny żart, teraz przeprasza

  Jakiś czas temu pisaliśmy o sytuacji, jaka miała mieć miejsce w szpitalu w Bytowie. Jeden z tamtejszych lekarzy miał, według słów pacjentki, niestosownie zażartować podczas badania. Szpital informuje, że sytuacja nie miała miejsca, a pacjentka już przeprosiła za swoje słowa.

 3. gajewskatrzaskowski21082018 21.08.2018

  Jest najpiękniejszą twarzą kampanii Trzaskowskiego. Do niedawna była podwładną Bartosza Kramka z „Otwartego Dialogu”

  „Na krok nie odstępuje Rafała Trzaskowskiego. Mówi się, że jest nieformalnym rzecznikiem jego kampanii” - informuje portal „natemat.pl”. Mowa o Aleksandrze Gajewskiej, wiceprzewodniczącej PO w Warszawie i być może byłej szefowej zespołu politycznego Fundacji Otwarty Dialog.

 4. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 5. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 6. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

 7. kurski-vs-lis-20082018 20.08.2018

  Kurski wytacza proces Newsweekowi. „TVP pozywa tą szczujnię i damskiego boksera Tomasz Lisa”

  Prezes TVP Jacek Kurski idzie na wojnę z Tomaszem Lisem. Telewizja Polska pozywa „Newsweek” za podawania fałszywych informacji na temat stacji

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook