Jedynie prawda jest ciekawa


Wyborcza sugeruje, że rząd wprowadza cenzurę w sieci. Sprawdziliśmy, czy „PiS bierze Internet”

24.08.2017

Redakcja z Czerskiej znów mija się z prawdą? W czwartkowym numerze "Gazeta Wyborcza" na jedynce publikuje tekst o nowych przepisach, nad którymi pracuje Ministerstwo Cyfryzacji. Zdaniem Gazety, nowy projekt ustawy ma wprowadzać cenzurę w sieci i ograniczać wolność słowa w ramach walki z tzw. „fake news”. Sprawdziliśmy tę informację. – Jest dokładnie odwrotnie niż pisze Gazeta Wyborcza. Celem naszych prac jest m. in. obrona praw użytkowników kont społecznościowych do swobody wypowiedzi – powiedziała dla Stefczyk.info Anna Streżyńska, minister cyfryzacji.

„Gazeta” przytacza opinie ekspertów, według których nowa propozycja ustawy „nie ma na celu ochrony wolności słowa, ale przeciwnie – jej ograniczenie”. Według „Gazety” dzięki nowym przepisom umożliwiającym internautom zgłaszanie treści niezgodnych z prawem – czyli między innymi „fake newsów”, może dojść do sytuacji w której „na portalach pojawią się nowe zastępy trolli i botów – sztucznych kont – których jedynym zadaniem będzie głosowanie przy wszystkich artykułach na ich niekorzyść. Wystarczy, że prawica wyśle swych trolli do niesprzyjających jej portali, by wszystkie artykuły były nagle oznaczone jako nieprawdziwe”.

Tyle że informacja podana przez GW zawiera wyłącznie półprawdę. Jak przekonuje minister Cyfryzacji Anna Streżyńska, nie jest to oficjalny projekt ministerstwa, a jedynie oczekiwania zgłoszone podczas konsultacji podczas których w ministerstwie spotykają się zainteresowane strony. –  Dokument, na który powołuje się „Gazeta Wyborcza” to właśnie efekt jednego z takich spotkań. Są to propozycje podnoszone przez uczestników podczas dyskusji, a następnie spisane i przekazane do zaopiniowania. Zapewniam, że nie mamy zamiaru ograniczać niczyjej wolności w Internecie – wręcz przeciwnie, chcemy zagwarantować internautom i wydawcom swobodę wypowiedzi przy jednoczesnym poszanowaniu ich praw w sieci  – powiedziała Streżyńska w rozmowie z 300polityka.pl.

Jak dodała minister, podczas konsultacji pojawiło się wiele pomysłów, między innymi wprowadzenie procedury „zgłoś i usuń” dotyczącej treści naruszających polskie prawo, które po otrzymaniu wiarygodnej informacji o naruszeniu musiałyby zostać usunięte. Swoją propozycję przedstawił również Facebook – dotyczy ona możliwości interwencji użytkownika w sytuacji, gdy jego zdaniem treść została błędnie usunięta z serwisu. – O to rozwiązanie prosiło wielu użytkowników popularnego serwisu, wskazując na bardzo długie procedury odwoławcze, więc dyskutowaliśmy też o szybkiej elektronicznej sądowej procedurze  – wyjaśnia Streżyńska. 

– Są tylko materiały robocze, oczywiście że muszą mieć wewnętrzny porządek, i to na nie powołują się dziennikarze „Gazety Wyborczej” – 
 dodała minister. Podobną informację uzyskaliśmy od rzecznika ministerstwa cyfryzacji, który przyznał, że Gazeta Wyborcza wiedziała, że opisywany przez nich tekst jest dokumentem roboczym, a nie projektem ustawy. Mimo wszystko redakcja zdecydowała się opublikować tekst. 
Jak jednak słusznie zauważył dziennikarz Marcin Makowski z "Do Rzeczy", sprostowanie da niewiele, a nieprawdziwa informacja poszła już w świat.

Warto poczytać

 1. adamowicz13072018 17.08.2018

  Prezydent Gdańska ustąpi? Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte

 2. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 3. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 4. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 5. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 6. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 7. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 8. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook