Jedynie prawda jest ciekawa


Wspólna konferencja Dudy i Macierewicza

12.04.2017

Prezydent i szef MON wzięli udział w odprawie kierowniczej kadry MON.

„To jest podsumowanie zeszłego roku i określenie najistotniejszych elementów, które będą realizowane w bieżącym roku” – mówił prezydent Andrzej Duda po konferencji po odprawie kierowniczej kadry MON z udziałem prezydenta RP.

„Podziękowałem kadrze dowódczej na czele z ministrem Antonim Macierewiczem za szczyt NATO w Warszawie, za postanowienia, które wspólnie od czasu objęcia naszych funkcji negocjowaliśmy i wywalczyliśmy jeśli chodzi o to co ostatecznie Sojusz Północnoatlantycki zdecydował w Warszawie” – powiedział.

Prezydent nazwał to ewidentnym wzmocnieniem obronności RP.

„Podziękowałem panu ministrowi i kierownictwu ministerstwa za dwie istotne kwestie czyli pełne zrealizowanie budżetu w zeszłym roku, związane z polskim bezpieczeństwem militarnym. Druga sprawa to także przetarg na samoloty. (,,,) Mimo wszystkich przeciwności, po 10 leciach zostało to dopełnione. To kwestia prestiżu i bezpieczeństwa RP. Chyba wszyscy po 10 kwietnia 2010 roku to wiemy i nie stanowi to kwestii dyskusyjnej” – stwierdził. „Mam nadzieje, że ta skuteczność, która w tych sprawach została pokazana będzie realizowana nadal jeśli chodzi o realizację programu modernizacji polskiej armii. Chodzi o zakup śmigłowców kolejnych transz uzbrojenia, nowoczesnego uzbrojenia polskich żołnierzy” – mówił.

„Jasno określiłem, że oczekuję dobrej współpracy między generałami, oficerami, a ministrem obrony . Oczekuję polityki, która będzie jasna, przejrzysta i zrozumiała dla każdego. To jest też kwestia odpowiedzialności tych żołnierzy, którzy dowodzą., odpowiedzialności za państwo” – przekonywał prezydent.

„Dla mnie jest sprawa jasną, że żołnierze nie są politykami. Są żołnierzami i pełnią służbę dla Rzeczpospolitej. Jako prezydent Rzeczpospolitej jestem otwarty na wszelkie sugestie, idee, postulaty, które będą ze strony kadry dowódczej” – stwierdził.

„Polityka kadrowa musi być prowadzona w sposób odpowiedzialny, planowy, zrozumiały dla kadr, by budowała morale polskiej armii a nie je osłabiała” – mówił Andrzej Duda. Prezydent komentował też kwestię Wojsk Obrony Terytorialnej.

„Zaapelowałem do kadry dowódczej, by wsparła proces budowania Wojsk Obrony Terytorialnej. To największe przedsięwzięcia jeśli chodzi o rozwój polskiej armii jakie zostało podjęte na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Wiemy co się działo w ostatnich latach, armia była likwidowana nie rozwijana” – powiedział.

Antoni Macierewicz podziękował prezydentowi za wsparcie i powiedział:

„Dziękuję za jednoznaczne i zdeterminowane wsparcie programu, który przekształci polską armię, czyli budowy Wojsk Obrony Terytorialnych jako piątego rodzaju sił zbrojnych” – stwierdził. „W wojsku nie ma w tej sprawie żadnych wątpliwości. Ale są nieprawdziwe argumenty formułowane w tej sprawie w przestrzenni publicznej” – dodał. Zwrócił uwagę na potrzebę zmian liczbowych polskiej armii.

„Polska armia musi się zmieniać, ale także zmieniać się w sensie liczebnym. Do 2019 roku będzie to ponad 115 tysięcy żołnierzy, a po 2022 ponad 200 tysięcy. Potrzebne jest lepsze, skuteczniejsze finansowanie polskiej armii”. Macierewicz zapewniał, że po konsultacjach z prezydentem i premier Szydło stworzono projekt odpowiedniej ustawy, w której ustalono 2 proc. bieżącego PKB na wojsko.

Następnie Macierewicz mówił o priorytetach na najbliższe lata.

„Priorytety są 3. Po pierwsze pozyskanie rakiet systemu pod kryptonimem „Wisła”. (…) Po drugie, to kwestia wzmocnienia sił rażenia artyleryjskiego. (…) Po trzecie to wzmocnienie ochrony morskiej przez podpisanie umowy jeszcze w tym roku na 3 okręty podwodne” – powiedział.

„Jeżeli do tego uwzględnimy powstanie wojsk cybernetycznych, to da to możliwość obrony naszego państwa i skutecznego współdziałania z siłami NATO i siłami armii amerykańskiej”.

Mly/wPolityce.pl

fot. [PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. kurski-vs-lis-20082018 20.08.2018

  Kurski wytacza proces Newsweekowi. „TVP pozywa tą szczujnię i damskiego boksera Tomasz Lisa”

  Prezes TVP Jacek Kurski idzie na wojnę z Tomaszem Lisem. Telewizja Polska pozywa „Newsweek” za podawania fałszywych informacji na temat stacji

 2. piotrn20082018 20.08.2018

  Piotr N. usłyszał kolejne zarzuty. Jechał samochodem bez przeglądu, ubezpieczenia i prawa jazdy

  - Policja z Konstancina-Jeziorny skierowała do sądu wniosek o ukaranie Piotra N. za trzy wykroczenia.

 3. siemoniak-rabiej-i-duda-20082018 20.08.2018

  Kolejny fake news? Pracownik kancelarii prezydenta prostuje manipulacje opozycjonistów

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wspólnie z małżonką odbywają służbową wizytę w Australii oraz Nowej Zelandii. Celem podróży była m.in. rozmowa z premierem Australii Malcolmem Turnbullem na temat poszerzenia współpracy wojskowej pomiędzy krajami

 4. 1270adamowiczgdans 20.08.2018

  Adamowicz tłumaczy swoją decyzję dotyczącą obchodów na Westerplatte „Została źle przekazana ministrowi Błaszczakowi”

  Będzie wojsko, wojsko zawsze miało być - powiedział w poniedziałek w "Radiu Gdańsk" prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odnosząc się do programu uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

 5. trzaskowski-i-kandydat-20082018 20.08.2018

  Nawet wyborcy Trzaskowskiego mają go dość? „Niech Pan ustąpi”

  Choć kampania wyborcza jeszcze nie ruszyła, Rafał Trzaskowski ma się czego obawiać

 6. Jaroslaw-Kaczynski-na-wakacjach-20082018 20.08.2018

  Jarosław Kaczyński zatroskany stanem opozycji w Polsce? Wymowne zdjęcia z wakacji prezesa PiS

  Beskid Sądecki stał się celem wakacyjnej podróży prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Zdjęcia z jego wędrówek po okolicznych górach zamieścił na Twitterze szef MSWiA Joachim Brudziński

 7. jaki18062018 19.08.2018

  P. Jaki zaprezentował skład sztabu wyborczego. Marszałek Senatu szefem komitetu poparcia

  Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował swój sztab wyborczy

 8. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook