Jedynie prawda jest ciekawa


WSA kolejny raz przeciwko dekomunizacji - uchylono 13 propozycji zmian nazw ulic

29.05.2018
dekomunizacja
WSA kolejny raz przeciwko dekomunizacji - uchylono 13 propozycji zmian nazw ulic

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po raz kolejny nie dopuścił do zmiany nazw ulic, zaproponowanych przez wojewodę mazowieckiego Zdzisława Sipierę.

Na wtorkowych posiedzeniach WSA w Warszawie rozpatrywano łącznie 13 skarg związanych z zarządzeniem zastępczym wojewody, dotyczących zmiany nazw ulic w trwającym tzw. „procesie dekomunizacyjnym”. Wśród propozycji zmian znalazły się m.in. z Małego Franka na Danuty Siedzikówny „Inki”, z Pierwszego Praskiego Pułku WP na Żołnierzy Pierwszego Praskiego Pułku WP czy z Pierwszego Praskiego Pułku WP (Wesoła) na Władysława Raczkiewicza Zmiany miały się dokonać w mieście stołecznym.

Jak podaje portal tvp.info zdaniem sądu administracyjnego pierwszego szczebla wojewoda Sipiera nie podał konkretnego uzasadnienia, które wskazywałoby, że poszczególne nazwy ulic „symbolizują bądź propagują komunizm lub inny system totalitarny”. Co więcej sąd wskazał, iż wojewoda powinien był zwrócić się do Instytutu Pamięci Narodowej celem pozyskania opinii.

Dzień wcześniej WSA uchylił propozycje zmian 12 nazw ulic w tym z Armii Ludowej na Lecha Kaczyńskiego. Decyzja sądu administracyjnego nie przypadała do gustu polskiej prawicy.

Sprawę prowadziła sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Danuta Kania. 

Nie oznacza to koniec całej sprawy. Kolejne rozprawy dotyczące skarg na propozycje zmian nazw ulic z upamiętniających działaczy lub żołnierzy komunistycznych na gloryfikujące zasłużonych patriotów będą toczyły się w kolejnych dniach. Wiele jednak wskazuje na podobny scenariusz decyzji sądu, jaki miał miejsce w poniedziałek oraz wtorek. 

Od wyroków wydanych przez WSA przysługuje środek odwoławczy w postaci skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. 

JD

fot. Wikimedia Commons

Warto poczytać

 1. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

 2. katiehopkins20092018 20.09.2018

  Brytyjska dziennikarka w mocnych słowach o Polsce! Jej opinia o naszym kraju może zaskoczyć wiele osób

  Kate Hopkins to budząca ogromne kontrowersje brytyjska publicystka, którą do Polski zaprosił poseł Dominik Tarczyński.

 3. frasyniuk20092018 20.09.2018

  Frasyniuk apeluje, aby doność na Polskę? „Niech nas skarżą!”

  Kontrowersyjne słowa zmieścił na swoim Twitterze Władysław Frasyniuk. „Dla naszego dobra, w obronie Konstytucji, niech nas skarżą” - przekonuje.

 4. dziewczynki20092018 20.09.2018

  Sąd odebrał nieodpowiedzialnym rodzicom dwie córki. Były wychowywane „w zgodzie z prawami natury”

  Sąd Okręgowy w Zamościu zadecydował o odebraniu rodzicom dwojga dzieci. Dziewczynki były niedożywiane, nieszczepione, karmione niemal wyłącznie warzywami i owocami, a zamiast lekarza leczyła je znachorka.

 5. morawiecki-gersdorf-19092018 19.09.2018

  Morawiecki spotkał się z Gersdorf. Czego dotyczyła rozmowa premiera z sędzią?

  Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z byłą pierwszą prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdorf. Rozmowy dotyczyły reform polskiego sądownictwa

 6. morawiecki19062018 19.09.2018

  Warszawski sąd oddalił pozew przeciwko premierowi. "Sprawa nie podlegała rozpoznaniu w tym trybie"

  Pozew w trybie wyborczym, który Platforma Obywatelska złożyła we wtorek przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, został oddalony przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok nie jest prawomocny

 7. ZiemkiewiczUK 19.09.2018

  Ostra wypowiedź Ziemkiewicza o Platformie. Publicysta tym razem przesadził?

  Prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz kolejny raz rozgrzał dyskusje na polskim Twitterze. Wszystko za sprawą jego komentarza odnoszącego się do najnowszego sondażu Kantar Public, w którym nie szczędził słów krytyki pod adresem Platformy Obywatelskiej

 8. trzaskowski17082018 19.09.2018

  Trzaskowski dzieli Warszawiaków? Zabawna wpadka kandydata PO

  Rafał Trzaskowski na antenie Polsat News odniósł się do prowadzonej przez niego kampanii wyborczej. Jak sam przyznał, zabiega głównie o głosy „warszawiaków z krwi i kości”. Internauci uważają, że poseł PO dzieli mieszkańców stolicy i powoli przerabiają jego hasła wyborcze

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook