Jedynie prawda jest ciekawa


Wprost opublikuje kolejne taśmy?

21.06.2014

Dziennikarz "Wprost" Michał Majewski opublikował na Twitterze zapowiedź poniedziałkowego wydania tygodnika. Na zdjęciu widać fragment rozmowy byłego rzecznika rządu Pawła Grasia z prezesem PKN Orlen Jackiem Krawcem. Rozmawiają o prokuratorze generalnym i współpracy z ABW.

Według Wyborczej, redakcja tygodnika ma w posiadaniu m.in. nagrania szefa MSZ Radosława Sikorskiego, b. ministra finansów Jacka Rostowskiego i ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego. Przynajmniej część stenogramów z rozmów ma się znaleźć w poniedziałkowym wydaniu tygodnika.

"Jeszcze tym oddzieleniem [funkcji ministra i prokuratora generalnego - red.] dopomogliśmy. Tak że właściwie wiesz, żadnych środków sobie państwo nie zostawiło, żeby oddziaływać" - mówi Graś, komentując rozdzielenie urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w 2010 r.

"Ja ci powiem też, że po zmianach dużo lepiej się współpracuje z ABW, zupełnie inny klimat. Już nie ma szukania, chodzenia, knucia, szczucia. Tylko jest normalna współpraca, jak coś potrzebują" - mówi prezes Orlenu. Na co Graś odpowiada: „To taka solidna firma".

Wyborcza twierdzi, że każdy plik, który miała dostać w czwartek redakcja "Wprost", podpisany jest innym pseudonimem. Ostatni przysłał nijaki "Patriota". Redaktor naczelny tygodnika Sylwester Latkowski zaprzeczył tym informacjom. Twierdził, że oprócz tych, które już opublikował (Belka i Sienkiewicz), nie dysponuje innymi nagraniami.

Dziś przed godz. 10 pełnomocnik "Wprost" mecenas Jacek Kondradzki pojawił się w siedzibie Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, która prowadzi sprawę nagrań. „Zgodnie z deklaracją redaktora naczelnego przekażę wszystkie nagrania, które były w posiadaniu redakcji” - zapowiadał mecenas Kondradzki. Jak powiedział dziennikarzom po wyjściu z prokuratury, nie wie, ile nagrań znalazło się na nośniku, który przekazał śledczym.

Dopytywany, czy nagrania te mogą doprowadzić do ich autora, Kondradzki stwierdził, że zdecydowanie nie. „Pod tym kątem zawartość tego nośnika była badana” - mówił. Jak dodawał, w efekcie sprawa złamania tajemnicy dziennikarskiej już "nie nurtuje redaktora Latkowskiego".

„Redaktor Latkowski poinformował mnie, że nie ma tam treści, które miałyby być chronione tajemnicą dziennikarską. Zarówno tajemnicą informatora, jak i dziennikarską” - podkreślał Kondradzki. Według Wyborczej w śledztwie prokuratury ws. tzw. afery taśmowej badane są trzy wątki:

1. Na pomysł nagrywania wpadł sam Łukasz N., menadżer restauracji Sowa i Przyjaciele, zależało mu jednak głównie na rozmowach biznesmenów, których chciał szantażować. Gdy okazało się, że politycy goszczą u Sowy coraz częściej, "przerzucił" się na nich. Rozmowy sprzedał komuś, kto skontaktował się z mediami.

2.Menedżer działał w grupie, która nagrywała nie tylko u Sowy. Coraz mniej prawdopodobny jest udział w procederze obcych służb. Bardziej realne wydaje się, że za podsłuchiwaniem stoi biznes, któremu rząd pokrzyżował jakieś plany.

3. Łukasz N. miał zeznać, że sprzęt do nagrywania dostarczył mu Piotr Nisztor, współautor artykułu we "Wprost" - napisała wczorajsza "Rzeczpospolita". Takie informacje docierały też do "Wyborczej" zaraz po zatrzymaniu menedżera, ale nikt nie chciał ich potwierdzić. Nisztor temu stanowczo zaprzeczył.

Ryb, Wyborcza.pl, SE

Fot. PAP/Rafał Guz

 


Warto poczytać

 1. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 2. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 3. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

 4. 1270rozenekkk 13.08.2018

  "Odsiecz" Rozenka: moja obietnica wyborcza - Warszawa wolna od faszyzmu i nacjonalizmu

  Warszawa powinna być wolna od faszyzmu, sił skrajnie nacjonalistycznych i od chuliganerii, to jest moja pierwsza obietnica wyborcza - zadeklarował w poniedziałek kandydat SLD na prezydenta stolicy Andrzej Rozenek.

 5. 1270cenckiewiczokr 13.08.2018

  Wstrętny atak na historyka IPN. To „obrzydliwa kreatura i teczkowy onanista”

  Sławomir Cenckiewicz nie daje chwili wytchnienia lustracyjnym kłamcom, dawnym agentom i pracownikom siłowych resortów w czasach PRL. Od lat jest z tego powodu wściekle atakowany

 6. 1270majdaneki 13.08.2018

  Skandaliczne zachowanie izraelskiego nastolatka: tańczył nago w obozie śmierci

  Co roku dziesiątki tysięcy izraelskich uczniów odwiedzają miejsca pamięci Holokaustu w Polsce. Siłą rzeczy w tej liczbie znajdzie się kilku, którzy nie potrafią się zachować

 7. saperzy13082018 13.08.2018

  Dwie z trzech bomb z czasów II wojny światowej zostały wyciągnięte z Bałtyku

  Dwie z trzech bomb lotniczych z czasów II wojny światowej wyciągnęli z Bałtyku nurkowie z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Akcja odbywa się na plaży w kołobrzeskim Podczelu.

 8. ewakuacja13082018 13.08.2018

  Ewakuacja ludności z Podczela. Saperzy będą wyciągać bomby z Bałtyku

  Rozpoczęła się zaplanowana na godz. 7 przez sztab kryzysowy ewakuacja ludności z dzielnicy Podczele w Kołobrzegu. W ciągu dwóch godzin strefa zagrożenia ma opustoszeć. Wtedy do akcji wyciągnięcia trzech bomb z Bałtyku znalezionych przy plaży mają przystąpić saperzy.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook