Jedynie prawda jest ciekawa


Wolontariat w Polsce ciągle biedny

30.09.2011

Wolontariat jest jedną z ważnych możliwości wzmacniania zaufania i solidarności pomiędzy ludźmi, pomiędzy obywatelami a państwem – mówił w piątek Bronisław Komorowski. Prezydent wziął udział w międzynarodowej konferencji "Europa aktywnego obywatelstwa: wolontariat".

Podczas swojego przemówienia prezydent zaznaczył, że ludzie myślący o innych i działający na ich rzecz zmienili nasz polski świat. Podkreślił, że w Polsce mamy wiele inicjatyw promujących i rozwijających wolontariat.

Z wypowiedzi prezydenta można wywoskować, że w Polsce trzeci sektor jest silny i prężnie działa. Czy tak jest rzeczywiście? Spytaliśmy o to Macieja Gnyszkę, fundraisera, założyciela serwisu dobroczynnosc.com.

- Polski trzeci sektor jest ciągle biedny. To skutek m.in. obowiązywania ustawy o zbiórkach publicznych, która pochodzi z lat 30. Prawo to powstało, by uniemożliwić komunistom zbieranie pieniędzy na działalność, a obecnie reguluje działania organizacji pozarządowych – mówi Gnyszka. Zaznacza, że przepisy te są bardzo nieprzyjazne. - Zorganizowanie legalnej zbiórki przez internet wymaga ogromnego wysiłku. Sami urzędnicy nie wiedzą, czy działają w tej sprawie legalnie czy nie.

Organizacje dobroczynne są na ogół biedne. Ta bieda powoduje wiele negatywnych skutków.

- Zapewnienie porządnych warunków pracy w przeważającej większości organizacji graniczy z cudem – wyjaśnia nasz rozmówca. - Są wprawdzie wyspy dobrobytu, jednak nieliczne. W większości instytucji wolontariusz zniechęca się bardzo szybko, ponieważ na nic nie ma pieniędzy. On musi stawać na głowie, żeby działać skutecznie musi angażować własne zasoby. Często okazuje się, że go na to nie stać. Wolontariusz może działać jeśli go na to stać. Wolontariat nie jest pracą zarobkową. Jeśli więc on nie ma środków z innych źródeł, nie zaangażuje się.

Nasz rozmówca podkreśla, że bieda organizacji pozarządowych wynika również z problemów ekonomicznych całego społeczeństwa. Założyciel portalu dobroczynnosc.com zaznacza, że zgadza się z przesłaniem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

- Uważam, że wolontariat jest świetnym sposobem budowania więzi społecznej. Jednak nie uważam, by Polska była wymarzonym krajem do bycia wolontariuszem – tłumaczy Gnyszka.


saż
[Fot. PAP/Adam Ciereszko]

Warto poczytać

 1. 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”.

 2. korwin16082018 16.08.2018

  "Co cię nie zabije, to cię wzmocni". Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 3. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 4. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 5. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 6. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 7. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 8. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook