Jedynie prawda jest ciekawa


"Wołamy o pełną prawdę, bez montaży!"

11.01.2014

- Dziś jesteśmy bliżej prawdy niż rok temu, ale przed nami nowe zadania. Przed nami 4. rocznica katastrofy smoleńskiej i inne ważne wydarzenia. Musimy zmienić Polskę - mówił Jarosław Kaczyński na obchodach kolejnej miesięcznicy tragedii smoleńskiej.

Jak co miesiąc - ulicami Warszawy przeszedł marsz pamięci, którego uczestnicy uczcili pamięć ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. Przed marszem, już tradycyjnie w warszawskiej archikatedrze Św. Jana odbyła się uroczysta Msza święta, w czasie której homilię wygłosił ks. prof. Waldemar Chrostowski:

- Wołamy o prawdę pełną, bez montaży, kombinacji, dodatków i ujęć, i bez szkodliwego PR-u. - Sugeruje się nam by w tym roku obchodzić uroczyście, ćwierćwiecze częściowo wolnych wyborów. Nie możemy ulec sugestiom, abyśmy poprzestali na częściowej prawdzie o Smoleńsku. Jesteśmy strażnikami pamięci, tylko wtedy gdy jesteśmy wierni prawdzie, pełnej prawdzie. Prawda was wyzwoli, uczył Jezus Chrystus - tylko wtedy jesteśmy wierni pełnej prawdzie - mówił teolog i biblista.

Ks. profesor zwracał uwagę na nasilającą się w ostatnich miesiącach falę ataków na Kościół i rodzinę, dodając, że w nurcie tego ataku i sprzeciwu wobec Kościoła i rodziny trzeba także umieścić dramat z 10 kwietnia 2010 r., który rozegrał się na przedmieściach Smoleńska.

- Znamy skutki, straciliśmy prezydenta Rzeczypospolitej i prezydenta Rzeczypospolitej na Obczyźnie i wielu wspaniałych, szlachetnych ludzi, których imiona trzeba nam stale przypominać - wielu z nim bardzo wiele zawdzięczamy. A przecież przyczyny, okoliczności i przebieg są nam znacznie mniej znane. Mało tego, wciąż pozostają przedmiotem manipulacji i przekłamań, kłamstw, niedopowiedzeń, przemilczeń, podsuwania fałszywych tropów, mydlenia oczu (...) a to wszystko odbywa się w klimacie arogancji, buty, zakłamania i nade wszystko absolutnej bezkarności. Bezkarności z powodu czynów i bezkarności z powodu słów, które do tego dramatu nawiązują i się odnoszą - podkreślał ks. profesor.

- Doszło do tego, że nawet elementy prawdy stoją na usługach fałszu, że nawet prawda zostaje wprzęgnięta dla potrzeb kłamstw. Narasta dezorientacja, zamęt, a na skutek tego zniechęcenia. I można odnieść wrażenie, że właśnie o to chodzi - ubolewał kapłan, dodając, że dlatego jest tak potrzebna ta comiesięczna obecność w warszawskiej archikatedrze, by "stawiać kres tej fali obłudy i zła, która gromadzi się i narasta wokół dramatu sprzed prawie czterech lat".

Z ogromnym bólem cytował słowa prof. Edmunda Wnuk-Lipińskiego z wywiadu dla "Rzeczpospolitej":

- Oto profesor socjologii, honorowy rektor jednej z uczelni powiedział: 'Część Polaków nie potrafi przyjąć do wiadomości, że prezydent RP i elita władzy zginęli w banalnym wypadku lotniczym'. (...) Cały ten dramat został skwitowany określeniem 'banalny wypadek lotniczy'.

A tę część Polaków, dodawał ks. Chrostowski, tenże profesor określa mianem "sekty smoleńskiej".

- To jest język ulicy i to tej nie najlepszej, to jest język publicystów i to tych stojących na usługach władzy, ale to nie jest język nauki, to nie jest język uniwersytetu, to nie jest język akademii, to nie jest język profesora - podkreślał kapłan wskazując na jeszcze gorsze inwektywy, które padają pod adresem tych, którzy "nie chcą przyjąć do wiadomości, że prezydent RP i elita władzy zginęli w banalnym wypadku lotniczym'.

- To jest język pogardy, a wraz znim odbywa się i nasila nauczanie pogardy. Boli nas ono i dotyka. Bo nikt nie chce być, nie lubi być, nie znosi być pogardzanym. Już lepiej być bitym niż wzgardzonym. Tak inwektywy, złośliwości, etykiety zastępują dochodzenie do prawdy i zastępują dyskusję - wyliczał w homilii ks. profesor.

Na zakończenie homilii wyrecytował ostatnią zwrotkę wiersza Jarosława Marka Rymkiewicza pt. "Krew na fotelach tupolewa".

    Krew na fotelach tupolewa
    Zmywana szlauchem o świtaniu
    Jeszcze wam ona pieśń zaśpiewa
    To będzie pieśń o zmartwychwstaniu.


Greg, radiomaryja, Tv Trwam, niezalezna.pl
[fot. TV Trwam]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na facebook.com/stefczyk.info?fref=ts" target="_blank">Facebooku!

Warto poczytać

 1. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 2. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 3. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 4. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 5. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 6. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 7. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 8. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook