Jedynie prawda jest ciekawa


Wojna o prezydenturę w Gdańsku. Prezydent Adamowicz zapowiada walkę o kolejną kadencję!

03.11.2017
gdansk031102017
Wojna o prezydenturę w Gdańsku. Prezydent Adamowicz zapowiada walkę o kolejną kadencję!

Jestem gotowy kandydować po raz szósty – zapowiedział Paweł Adamowicz w wywiadzie udzielonym Gazecie Wyborczej. Prezydent grodu nad Motławą przyznał, że jest winny mieszkańcom wyjaśnienia na temat swoich kłopotów z oświadczeniami majątkowymi, ale „nie zamierza ich składać do czasu prawomocnego zakończenia spraw”.

Kandydatów na kandydata na prezydenta Gdańska jest w Platformie Obywatelskiej, podobnie jak i w Prawie i Sprawiedliwości, co najmniej kilku. Najpoważniejszą rywalką do walki o fotel prezydenta miasta z ramienia PO wydaje się być na tę chwilę posłanka Agnieszka Pomaska. To z jej inicjatywy zorganizowano happening pod Muzeum Historii II Wojny Światowej, pod którym banery z napisem „Gdańsk” i flagi unijne zostały ostatnio zastąpione przez flagi biało-czerwone. Decyzja o zastąpieniu flag unijnych i banneru z herbem miasta nie spodobała się politykom PO, którzy pojawili się pod muzeum ze swoimi flagami.

Gdańskie muzeum powstało za pieniądze z budżetu państwa, a grunt pod jego budowę przekazało miasto. W kosztach budowy placówki w żaden sposób nie partycypowała Unia Europejska. Mimo to lokalnie działacze Platformy poczuli się w obowiązku bronić flag unijnych.

– Gdzie się podziały flagi Gdańska i Unii Europejskiej? To maszty przed Muzeum II Wojny Światowej. Jeszcze niedawno obok polskich flag powiewała tu flaga Gdańska i Unii Europejskiej. Czy Dyrektor Muzeum i kandydat na kandydata PiS na Prezydenta Gdańska wstydzi się Gdańska? Czy może nie wie, jak Gdańszczanie byli dumni z tego Muzeum i jak bardzo sami angażowali się w powstanie Muzeum? (pisownia oryginalna – przyp. red.) – napisała Agnieszka Pomaska na swoim profilu w mediach społecznościowych.  

Na uroczystość pod muzeum zaproszono przedstawicieli trójmiejskich mediów. Przybył także Paweł Adamowicz i lokalni działacze Platformy Obywatelskiej. – PiS ma kłopot z Gdańskiem – mówił aktualny prezydent miasta. – Dzisiaj Karol Nawrocki (dyrektor Muzeum Historii II Wojny Światowej – przyp. red.) zdejmuje z terenu muzeum flagę Gdańska. Takie flagi wiszą przy każdym unijnej instytucji. Jesteśmy częścią Europy i UE. PiS nie lubi Gdańska, a gdańszczanie PiS-u nie lubią. Ale nie jest to powód, by flagę Gdańska i UE zdejmować z masztu. Ta małostkowość nie przystaje mieszkańcowi dużego miasta. To brak dojrzałości i, brak zrozumienia tego po co się jest dyrektorem instytucji publicznej. W imieniu gdańszczan i gdańszczanek proszę – nie boj się nas, powieś flagę naszego miasta – mówił prezydent Gdańska.

Dziennikarze dopytywali, czy wystąpienie zorganizowane pod muzeum związane jest z walką o fotel prezydenta miasta (dyrektor Muzeum Historii II Wojny Światowej wymieniany jest jako jeden z kandydatów Prawa i Sprawiedliwości), ale przedstawiciele Platformy Obywatelskiej wzbraniali się przed jednoznaczną deklaracją. Agnieszka Pomaska oficjalnie zapowiedziała jedynie, że poprze każdego kandydata, którego do wyborów wskaże jej partia.

Jednocześnie wszyscy w Platformie Obywatelskiej zdają sobie sprawę z tego, jak ogromnym obciążeniem dla partii jest dziś Paweł Adamowicz, który choć oficjalnie nie jest już członkiem PO, to wciąż związany jest ze środowiskiem swojej partii.

Mimo to Adamowicz nie chce rezygnować z walki o kolejną kadencję i mówi wprost: – Trzeba wyłonić takiego kandydata, który będzie dobry dla gdańskiego elektoratu. Takim kandydatem mogę być ja.

Warto poczytać

 1. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 2. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 3. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 4. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

 5. kurski-vs-lis-20082018 20.08.2018

  Kurski wytacza proces Newsweekowi. „TVP pozywa tą szczujnię i damskiego boksera Tomasz Lisa”

  Prezes TVP Jacek Kurski idzie na wojnę z Tomaszem Lisem. Telewizja Polska pozywa „Newsweek” za podawania fałszywych informacji na temat stacji

 6. piotrn20082018 20.08.2018

  Piotr N. usłyszał kolejne zarzuty. Jechał samochodem bez przeglądu, ubezpieczenia i prawa jazdy

  - Policja z Konstancina-Jeziorny skierowała do sądu wniosek o ukaranie Piotra N. za trzy wykroczenia.

 7. siemoniak-rabiej-i-duda-20082018 20.08.2018

  Kolejny fake news? Pracownik kancelarii prezydenta prostuje manipulacje opozycjonistów

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wspólnie z małżonką odbywają służbową wizytę w Australii oraz Nowej Zelandii. Celem podróży była m.in. rozmowa z premierem Australii Malcolmem Turnbullem na temat poszerzenia współpracy wojskowej pomiędzy krajami

 8. 1270adamowiczgdans 20.08.2018

  Adamowicz tłumaczy swoją decyzję dotyczącą obchodów na Westerplatte „Została źle przekazana ministrowi Błaszczakowi”

  Będzie wojsko, wojsko zawsze miało być - powiedział w poniedziałek w "Radiu Gdańsk" prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odnosząc się do programu uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook