Jedynie prawda jest ciekawa


Wojewoda Mazowiecki nie wytrzymał! Skarga kasacyjna odpowiedzią na kolejne decyzje WSA

30.05.2018
sipiera
Wojewoda Mazowiecki nie wytrzymał! Skarga kasacyjna odpowiedzią na kolejne decyzje WSA

Ciąg dalszy sporu przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie, dotyczącym propozycji zmian nazw ulic w ramach ich dekomunizacji.

 

To już trzeci dzień rozpoznawania skarg na decyzje wojewody mazowieckiego, Zdzisława Sipierę, dotyczącym zmiany nazw ulic w mieście stołecznym Warszawa. Wszystkie 47 propozycji zaskarżono do WSA. W poniedziałek sędzia sądu administracyjnego rozpatrywał łącznie 12 skarg, we wtorek było ich 13. Stanowisko sądu? Uchylono wszystkie decyzje wojewody.

W przypadku środowego posiedzenia WSA, prowadzonego przez sędziego Andrzeja Góraja, nie spodziewano się odmiennego przebiegu. Tak też się stało. Uwzględniono wszystkie 12 skarg rozpatrywanych w dniu dzisiejszym. Podobnie jak poprzednicy, tak i sędzia Andrzej Góraj, uznał, iż największym uchybieniem ze strony wojewody w wydanym zarządzeniu zastępczym, był brak podstaw faktycznych wskazujących, iż obecne nazwy ulic „propagowały ustrój komunistyczny lub totalitarny”.

Warto w tym miejscu krótko przedstawić, kim były osoby, których nazwisk WSA tak broni przed zmianą:
• Wincent Rzymowski – był ministrem kultury i sztuki w latach 1944-1945, następnie ministrem sprawa zagranicznych w latach 1945-1947 oraz przywódcą Stronnictwa Demokratycznego. W czasie wojny podejmował się współpracy z ZSRR. 
• Franciszek Ilski – działacz Komunistycznej Partii Polski, a w czasie wojny członek konspiracyjnej grupy komunistycznej. 
• Dąbrowszczacy – batalion im. Jarosława Dąbrowskiego, był to ochotniczy oddział polskich emigrantów opowiadających się po komunistycznej stronie sporu w wojnie domowej w Hiszpanii. Propozycja zmiany:
• Piotr Gruszczyński – działacz komunistyczny w II RP, współzałożyciel Stowarzyszenia Przyjaciół ZSRR
• Józef Lewartowski – właściwie Aron Finkelstein, był polskim politykiem komunistycznym w II RP
• Roman Paziński – działacz Komunistycznej Partii Polski, zastępca dowódcy jednego z batalionów I Dywizji piechoty WP im. Tadeusza Kościuszki
• Michał Sobczak – działacz robotniczy, członek SDKPiL, a następnie Komunistycznej Partii Polskich
• Antoni Dobiszewski – polski działacz komunistyczny w okresie międzywojennym
• Helena Wolf – polska lekarka, w 1943 roku członkini Polskiej Partii Robotniczej oraz Gwardii Ludowej, uczestniczka I Brygady Armii Ludowej
• Stanisław Tołwiński – był prezydentem miasta stołecznego Warszawa w latach 1945-1950 z ramienia PZPR
• Helena Kozłowska - działaczkaKPP, członek Zarządu Głównego ZWM od 1943, KC PPR i Centralnej Trójki PPR od 1944, KC PZPR w latach 1948–1959, 1945–1947 zastępczyni kierownika i kierownik Wydziału Propagandy KC PPR, od 1954 zastępca kierownika Wydziału Organizacyjnego KC PZPR, członkini Komisji Rewizyjnej KC PZPR, członek Rady Naczelnej ZBoWiD. 
• II Armia Wojska Polskiego – działała pod przywództwem gen. dyw. Karola Świerczewskiego, generała pułkownika Armii Czerwonej. Złożona w połowie z Rosjan.

Dodatkowo sąd wskazał, że wojewoda powinien był zasięgnąć opinii IPN w tej sprawie czego nie zrobił. Tym samym kolejnych 12 ulic nadal będzie nosiło nazwiska działaczy komunistycznych, zamiast polskich patriotów oraz bohaterów. 

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera nie zamierza jednak złożyć broni, zapowiadając wniesienie skarg kasacyjnych od orzeczeń WSA. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia sprawa trafi pod jurysdykcję Naczelnego Sądu Administracyjnego. 
Zapewnia także, że wszelkie procedury związane z wydaniem opinii przez Instytut Pamięci Narodowej nie zostały naruszone, stąd też decyzje sądu, jego zdaniem, są niezrozumiałe.

JD
fot. PAP/Marcin Obara

Warto poczytać

 1. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 2. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 3. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 4. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 5. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 6. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 7. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook